Recenzje - Kino

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza - recenzja featiwalowa

2020-10-22 09:44:45

"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" to jeden z pięciu pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które można zobaczyć podczas tegorocznego Ukraina! Film Festiwal. Dokument Iryny Tsilyk przedstawia historię wyjątkowej rodziny, która podjęła się zobrazowania swojej codzienności w Donbasie, poprzez stworzenie własnego filmu fabularnego. Czy magiczny świat kina jest w stanie przemienić traumatyczne doświadczenia wojenne w poruszający obraz, opowiadający o pasji, miłości i strachu?

Dowiedz się więcej o Ukraina! Festiwal filmowy - wywiad z Martyną Lach.

kadr z filmuSurrealistyczna rzeczywistość okiem kamery

Wojny nie uznaje się za zjawisko współczesne. Jej doświadczenie jest niedorzeczną, a w zasadzie przerażającą wizją, którą uznajemy za oderwaną od rzeczywistości. Niestety, niekiedy może się spełnić, trochę jak najgorszy, realistyczny sen. Tylko w jaki sposób uporać się z koszmarem na jawie? W Donbasie już od 6 lat trwa konflikt zbrojny, którego uczestnikami są zarówno żołnierze jak i cywile, a wśród nich jedna rodzina, która zdaje się inspirować traumatycznymi wydarzeniami, wykorzystując je do tworzenia sztuki.

Pasja do filmu a wojenna codzienność

Schrony, alarmy bombowe, przydziały żywności, zniszczone budynki, strach, ale też i próba kontynuacji życia sprzed wojny. W jaki sposób odnaleźć się  w "nowej" rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny jest to możliwe poprzez realizację wspólnej pasji, jaką jest kino. Zdecydowali się nakręcić film fabularny o Donbasie, jego mieszkańcach i ich doświadczeniach. Można odnieść wrażenie, że w dokumencie reżyserii Iryny Tsilyk wojna została ukazana nie tylko jako proces, który trzeba przetrwać, ale i inspiracja, choć z odmienną motywacją dla każdego z członków rodziny. Film stał się terapią, a także sposobem wytłumaczenia własnego postępowania; zwalcza strach i daje poczucie stabilizacji, a przede wszystkim jest wspólną pasją, którą można potraktować jako jednoczące działanie twórcze. To właśnie magia kina spaja całą rodzinę, daje im coś, czego najbardziej potrzebują - poczucie jedności i trwałości oraz stabilizację.

Ukraiński dokument z "obcej" perspektywy?

Film pokazuje miasto ogarnięte wojną, mimo tego, że nie zobaczymy w nim jej okrucieństwa. Zamiast drastycznych obrazów pojawiają się symbole i skutki działań zbrojnych: ślady po amunicji na ścianach budynków, zbombardowane bloki, zniszczone domy, brak dostępu do leków czy przydział racji żywnościowych; które wydają się wystarczająco wymowne. Nie jest to sielankowa historia o dramatycznym zabarwieniu, podczas oglądania tego dokumentu nie doznamy potężnego przytłoczenia emocjonalnego czy też szoku kulturowego.

Urodziny, apele, święta, zakończenie szkoły, rozpoczęcie studiów - to wszystko jest nam bardzo bliskie i mimo pewnych niuansów nie różni się znacznie od tego, czego możemy doświadczyć bezpośrednio. Czy to dlatego obraz jest w stanie nas zaangażować? Niekiedy można odnieść wrażenie, że podobieństwo kulturowe ułatwia utożsamienie się z bohaterami, co może wpłynąć na zainteresowanie obrazem. Niekoniecznie treść filmu, a świadomość podobieństwa i bliskości geograficznej sprawia, że sytuacja może się powtórzyć i zaczyna dotyczyć także nas.

Wizualny aspekt dokumentu

Na uwagę zasługuje forma dokumentu, którą wyróżnia precyzja i szczególna wrażliwość na detal jego twórców. Dopasowanie wizualne poszczególnych elementów, kolorystyka obrazów oraz efekty dźwiękowe sprawiają, że  film po prostu dobrze się ogląda. Jednakże troska o szczegół została wyrażona nie tylko poprzez sam obraz, ale i autentyczność bohaterów. Szczerość i prostolinijność były zauważalne w trakcie ukazywania relacji rodzinnych czy poprzez indywidualne nagrania bohaterów dokumentu. Jedna z wypowiedzi należy do Anny, która cały czas nie ma pewności, czy dobrze postąpiła zostając z dziećmi na terenie Donbasu. Cechuje ją poczucie winy, zwłaszcza w stosunku do rodziny, a jednak jej słowa i gesty obrazują, przed jak trudnym wyborem stanęli mieszkańcy tego regionu. Poczucie przynależności do miejsca i przywiązanie do społeczności, a z drugiej strony strach o życie swoje i bliskich, to chyba najbardziej widoczne rozdarcie w tym dokumencie.

Czy warto obejrzeć dokument Iryny Tsilyk?

"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" to dokument, który został wyróżniony na festiwalach filmowych: Sundance oraz Millennium Docs Against Gravity, podczas których nagradzano reżyserkę - Irynę Tsilyk. Warto go zobaczyć ze względu na współczesną, chociaż nieco wyciszoną tematykę oraz zdjęcia. W ogólnym rozrachunku jest to całkiem dobry film dokumentalny, który świetnie połączył fascynację kinem z motywem wojny. A jednak, mimo zdobytych nagród, dokument pozostawia po sobie pewien niedosyt, który może wynikać z tego, że nie mamy do czynienia z wielką produkcją kinową, lecz prawdziwą historią, w której wybuchy słychać zazwyczaj z oddali.

Zobacz też: Recenzja festiwalowa filmu:"Oddana" w reżyserii Khrystyny Syvolap.

Karolina Kwiatek

fot. materiały prasowe Ukraina! 5. Festiwal Filmowy.

Słowa kluczowe: ziemia jest niebieska jak pomarańcza, 5 Ukraina festiwal filmowy Warszawa Iluzjon, recenzja filmu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olivia Colman and Tobias Menzies
The Crown - recenzja 4. sezonu serialu

Czy warto obejrzeć nową odsłonę opowieści o panowaniu brytyjskiej królowej?

Prezenty z nieba - recenzja

Nowa, świąteczna komedia romantyczna na platformie Netflix. Sprawdź, czy warto ją obejrzeć!

Elegia dla bidokÃłw - film 2020
Elegia dla bidoków - recenzja

Amy Adams i Glenn Close w dramacie rodzinnym, który oparto na faktach. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Syn - recenzja

Czy warto obejrzeć nowy film Netflixa?

Dark - 3. sezon serialu
Dark - recenzja 3. sezonu i spoilerowe podsumowanie serialu

Czy zakończenie jednego z najlepszych seriali ostatnich lat sprostało oczekiwaniom widzów?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Olivia Colman and Tobias Menzies
The Crown - recenzja 4. sezonu serialu

Czy warto obejrzeć nową odsłonę opowieści o panowaniu brytyjskiej królowej?

Elegia dla bidokÃłw - film 2020
Elegia dla bidoków - recenzja

Amy Adams i Glenn Close w dramacie rodzinnym, który oparto na faktach. Czy warto zobaczyć?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!