Recenzje - Kino

Żegnaj, mój synu - recenzja

2020-04-03 11:00:30

"Żegnaj, mój synu" to najnowszy dramat Wanga Xiaoshuai, którego premiera zamiast do kin, trafiła prosto do sieci. Film w głównej mierze ukazuje skomplikowane relacje rodzinne na przestrzeni trzech dekad. Natomiast tłem historii są polityczno-ekonomiczne przemiany, jakie zachodziły w Chinach od lat 80. XX wieku aż do czasów obecnych. Ta obsypana nagrodami produkcja w subtelny sposób łączy tragedie jednostek z problemami całego państwa. Przeczytajcie recenzję filmu jednego z najważniejszych chińskich reżyserów!

Żegnaj moj synu

Życie naznaczone dramatem

Film rozpoczyna się od sceny, przedstawiającej grupę młodych chłopców, kąpiących się na zalewem. Pozornie spokojna chwila szybko zmienia się w tragedię, która naznacza dalsze losy głównych bohaterów - Yaojuna i jego żony Liyun. Jednak ten moment ich życia zostaje szybko urwany. Na ekranie pojawiają się natomiast retrospekcje, sięgające lat 80. XX wieku, kiedy para dopiero się poznawała. Gdy Liyun zachodzi w ciążę po raz drugi, ich życie zostaje naznaczone pierwszym dramatem, jako że w Chińskiej Republice Ludowej obowiązywała już polityka jednego dziecka. Pojawienie się trzeciego chłopca – kłopotliwego, adoptowanego syna – pogłębia smutek historii Yaojuna i Liyun.

Silne emocje

Oglądając "Żegnaj, mój synu", łatwo pogubić się w losach bohaterów. Na ekranie na zmianę pojawiają się różne sceny z życia pary, a między tymi chwilami występuje różnica nawet trzech dekad. Chociaż taki zabieg może wzbudzać dezorientację, buduje on również ciekawość. W miarę trwania filmu, te niedopowiedzenia zostają powoli wyjaśniane poprzez kolejne retrospekcje. Dzięki temu, widz zostaje mimowolnie wciągnięty w historię Yaojuna i Liyun, czując ich emocje i przechodząc przez życie razem z nimi. Takie współodczuwanie z bohaterami sprawia, że mała ilość dialogu w filmie nie jest problemem. Wszelkie myśli można odczytać z ich zmęczonych, przepełnionych bólem twarzy. Jest to niezwykle emocjonalne doświadczenie dla widza.

Obraz Chin

Ważnym elementem tego dramatu jest sytuacja polityczno-ekonomiczna w Chinach. Film w realistyczny sposób przedstawia transformacje, zachodzące w Chińskiej Republice Ludowej począwszy od lat 80. Chociaż ukazano mocne sceny, takie jak masowe cięcie etatów w fabrykach, to najbardziej wyrazisty wydźwięk miała polityka jednego dziecka. Kontrola populacji chińskiej stanowi główne źródło cierpienia bohaterów. Nie jest to jednak przerysowany obraz sytuacji w państwie, lecz gorzkie odzwierciedlenie ówczesnych nakazów w Chinach.

Czy warto obejrzeć?

"Żegnaj, mój synu" to wzruszający, skłaniający do refleksji dramat rodzinny. Film w przejmujący sposób pokazuje, jakie skutki miał ustrój komunistyczny w Chinach na życie pojedynczych ludzi. Dzieło Wanga Xiaoshuai niesie za sobą edukacyjną wartość i pogłębia empatię widza, żyjącego w demokratycznym państwie. Trzy godziny spędzone nad opowieścią o życiu Yaojuna i Liyun zdecydowanie nie są czasem zmarnowanym. Warto zobaczyć!

Tytuł jest dostępny na platformie VOD już od 2 kwietnia 2020.

Ocena końcowa: 8/10

Julia Sałdan

fot. materiały prasowe Aurora Films

Słowa kluczowe: film, vod, premiera, ocena, opinia, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Agnieszka [0]
    Agnieszka
    2020-04-03 15:15:29
    Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Zobacz także
Mortuarium
Mortuarium - recenzja

Oceniamy opowieści pracowników kostnicy, które już są na VOD.

Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

saga winx serial 2021
Przeznaczenie: Saga Winx - recenzja serialu

To serialowa adaptacja animacji "Klub Winx". Czy warto obejrzeć?

Polecamy
Wysoka dziewczyna (Dylda) - recenzja przedpremierowa

Rosyjski kandydat do Oscara wkrótce w kinach. Oceniamy przedpremierowo!

To: Rozdział 2
To: Rozdział 2 - recenzja

Straszny klaun znów poluje na dzieci, ale po 27 latach nasi bohaterowie są już dorośli. Czy jest się czego bać?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mortuarium
Mortuarium - recenzja

Oceniamy opowieści pracowników kostnicy, które już są na VOD.

Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!