Dzieje się - Kino

Zakończył się 8. Planete Doc Festival

2011-05-17 13:48:17

W niedzielę zakończył się 8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL - jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, który odbywał się w dniach 6-15 maja w Warszawie, a 6-8 maja w ramach "weekendu z cyfrowym PLANETE DOC" w 22 miastach Polski.

Międzynarodowe Jury w składzie: Katarzyna Kozyra, Paul Sturtz i Guilermo Rossi główną nagrodę festiwalu PLANETE DOC - NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro przyznało obrazowi „Po zachodzie” Nikolausa Geyrhaltera. Jury było pod ogromnym wrażeniem chłodnej, surowej i ostrej krytyki nadmiaru stosowanych w europejskich miastach technologii i środków bezpieczeństwa. Wyróżnienie specjalne przyznano filmowi „Minął dzień” Thomasa Imbacha. „Poruszając się w ogromnej luce, jaka istnieje między światem zewnętrznym a przestrzenią intymną, reżyser stworzył poetycki, eksperymentalny dokument, oparty na żywych emocjach i cichej sile” - uzasadniło Jury.

Międzynarodowe Jury w składzie: Martichka Bozhilova, Esteban Bernatas i Valery Balayan NAGRODĘ MAGICZNEJ GODZINY i 4000 euro dla najlepszego filmu średniometrażowego przyznało obrazowi „Nad morzem” Pedra Gonzálesa-Rubio „za zapewnienie widzom „magicznej godziny” poprzez pokazanie podstawowych wartości człowieczeństwa i ich korzeni”. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne filmowi „Co kryje imię” Evy Küpper „za przedstawienie w niezwykle mocny sposób kwestii tożsamości w świecie,  w którym granice własnego samopoznania poszerzają się w nieskończoność”.

Jury w składzie: Marcin Koszałka, Michał Marczak i Piotr Stasik w tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu przyznało nagrodę dla twórcy obrazu. CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro otrzymał film „Bezsenni" Jacqueline Zünd za „budowanie nastroju, jednorodność plastyczną i ryzyko pracy na granicy cienia”. Wyróżnienia specjalne otrzymały: „Nad morzem" Pedra Gonzálesa-Rubio „za bliskość kamery z bohaterem” oraz „Po zachodzie" Nikolausa Geyrhaltera „za podporządkowanie formie wizualnej opowieści o kondycji kultury zachodniej”.

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, ufundowaną przez kanał dokumentalny PLANETE i 2000 euro zdobył „Armadillo - wojna jest w nas” Janusa Metza, w przejmujący sposób pokazujący bezsens walk zbrojnych w Afganistanie.

W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka międzynarodowe Jury w składzie: Draginja Nada¾din, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro obrazowi „Życie jest cenne” Shlomiego Eldara. „To film, który pokazuje wewnętrzną walkę bohaterów oraz pozwala wznieść się ponad ideologiczne, polityczne i religijne podziały. Czysto, przekonująco, bez cienia emocjonalnego szantażu tytułową ideę, że „życie jest cenne”. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne dokumentowi „Barzakh. Pomiędzy światami” Mantasa Kvedaraviciusa. „Film o pozornej normalizacji życia w Czeczenii, gdzie ludzie są nadal porywani i torturowani, ma poetycką formę, która pozwala przeniknąć w głąb świadomości bohaterów oraz pokazać to, czego nie widać - ich lęki i wierzenia, które pozwalają przetrwać”.

Jury w składzie: Martyna Wojciechowska, Katarzyna Radzikowska oraz Maciej Muskat w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej przyznało GREEN WARSAW AWARD i 3000 euro obrazowi „Surowa cena ropy” Joe Berlingera. „Autor w inspirujący sposób pokazuje, że dzięki pasji  i determinacji można odnieść  wymierny sukces. Droga, którą podąża główny bohater, zasługuje na największe uznanie!”. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi „Kraj gazem płynący” Josha Foxa. „Ten osobisty, zrealizowany z prostotą i pomysłem film, sprawia, że zarówno osoba samego autora, jak i temat przez niego poruszany są przekonywujące, zabawne i poruszające”.

Jury w składzie: Łukasz Ronduda, Małgorzata Sadowska i Kuba Mikurda jednomyślnie przyznało przyznawaną w tym roku po raz pierwszy DOC ART AWARD i 2000 euro dla najlepszego filmu o sztuce filmowi „Arbor” Clio Barnard. Jury uznało, że spośród wszystkich propozycji konkursowych ten najpełniej wykorzystał potencjał tkwiący w spotkaniu świata dokumentu ze światem sztuki. „Jest to nie tylko poruszająca opowieść o artystce, ale też intrygujący eksperyment filmowy. Dla opowieści o tragicznych losach brytyjskiej dramaturżki Andrei Dunbar reżyserka znalazła oryginalną formę. Zacierając granicę między rzeczywistością i fikcją, dokumentem i fabułą, zrobiła film, którego ważnym tematem jest sam proces kreacji. Co to znaczy, że sztuka karmi się życiem? Co tworzy granicę pomiędzy nimi? Czy jest tu miejsce na etykę? - to tylko niektóre z pytań, jakie zadaje Barnard”.

W konkursie na najlepszy film animowany nagrodę WARSAW ANIMATION WINNER i 1000 euro jednogłośnie zdobył dokument „W skali” Mariny Moshkovej. Przyznało je Jury w składzie: Wojciech Wawszczyk, Anna Błaszczyk i Kamil Polak, którzy uznali, że „za pomocą kilku kresek i kartki papieru autorka dostarczyła w ciągu 7 minut tyle emocji i zwrotów akcji, ile dobry film katastroficzny. Prostota i minimalna forma łączy się tu z wysokiej próby rzemiosłem, finezyjnym dźwiękiem  i bezpretensjonalną artystyczną zabawą”.

NAGRODĘ NOS CHOPINA i 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej otrzymała „Kinszaska symfonia” w reżyserii Clausa Wischmanna i Martina Baera, którzy „barwnie i wielowymiarowo ukazali pragnienie człowieka, aby interpretować i grać muzykę. Film ten stanowi dowód na to, że jest to wyjątkowa forma sztuki, gdyż potrafi „zarazić” sobą i zainspirować zarówno artystów, jak i ich słuchaczy”. Jury w składzie: Piotr Metz, Angelika Kucińska, Paula Bialski i Karol Strzemieczny (zespół Paula i Karol) przyznało także wyróżnienie obrazowi „Passione” Johna Turturro „za nowatorskie rozwiązanie formalne, które świetnie komponuje się z wyjątkowością Neapolu i jego przestrzenią muzyczną”.

NAGRODĘ SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH i wsparcie SKSiL dla dystrybucji filmu w Polsce, przyznawaną przez publiczność „weekendu z cyfrowym PLANETE DOC”, otrzymała „Krew w twoim telefonie” Franka Piaseckiego Poulsena, w którym reżyser ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo.

Na 8. PLANETE DOC wręczona została także NAGRODA MIESIĘCZNIKA FOCUS dla największej osobowości festiwalu. Jej laureatką została Jane Goodall - ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów, działaczka społeczna i rzeczniczka na rzecz światowego pokoju, bohaterka filmu „Życie Jane” Lorenza Knauera.

Więcej na www.planetedocff.pl

Mecenasem festiwalu jest BANK MILLENNIUM.

Głównym Partnerem festiwalu jest kanał dokumentalny PLANETE. Stacja prezentuje starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata i na każdy temat, zawsze w odniesieniu do człowieka. Najlepsze filmy pokazywane na festiwalu można później zobaczyć na antenie PLANETE. Więcej informacji na www.planete.pl

ip

Słowa kluczowe: 8. planete doc festival laureaci zakończenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.

Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

Polecamy
Bond 25 obsada aktorzy
Znamy obsadę kolejnego Bonda. Zobacz wywiady z gwiazdami [WIDEO]

Gwiazdy obsady omawiają swoje role w filmie.

Tenet
"Tenet" Christophera Nolana ma już zwiastun [WIDEO]

Reżyser wraca do swojej ulubionej zabawy z czasem.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.