Dzieje się - Kino

Zabójcze final girls - bohaterki horrorów, które przejmowały inicjatywę

2021-06-11 10:35:18

Zgodnie z tradycyjną definicją mianem "final girl" określa się postać płci żeńskiej w horrorze, która ocalała. Udało jej się to w wyniku szalonej ucieczki przed psychopatycznym mordercą i jest jedyną osobą ze swojej grupy przyjaciół, która uszła z życiem. W historii kina zapisało się mnóstwo znakomitych przedstawień tej postaci - od Nancy Thompson w "Koszmarze z ulicy wiązów", przez Sidney Prescott z "Krzyku", po naszą polską final girl Zosię Wolską z filmu "W lesie dziś nie zaśnie nikt" (w tej roli Julia Wieniawa). Co takiego odróżnia tę uwspółcześnioną wersję i dlaczego uległa ona takim zmianom?

Zabawa w pochowanego

Poznaj najciekawsze Final girls, które pokonały swoich oprawców >>

Historia final girl

Final girl, można by powiedzieć po polsku "finałowa dziewczyna", jest oficjalnym terminem w dziedzinie filmoznawstwa. W swojej książce "Mężczyźni, kobiety i piły mechaniczne: Płeć w nowoczesnym horrorze" wprowadziła go profesor Carol J. Clover. Zasadniczo postać ta jest kobietą inteligenta, atrakcyjną i rozważną, gdyż w przeciwieństwie do rówieśników stroni od używek, co w ostatecznym rozrachunku wychodzi jej na dobre. Początkowo delikatna i niepozorna z czasem zmienia się w agresywną, silną bohaterkę, która zrobi wszystko, żeby przeżyć stracie z psychopatycznym mordercą. Motyw final girl szczególnie  często pojawiał się w horrorach typu slasher, takich jak "Krzyk" czy "Teksańska masakra piłą mechaniczną"

Jaka jest współczesna final girl?

W nowszych filmach kina grozy można jednak dostrzec pewną zmianę w sposobie przedstawiania final girl. Owszem, agresji i siły, jak i wdzięku i rozsądku, im nie brakuje, ale tym razem to nie tylko zdecydowane ocalić własne życie uciekinierki. Od jakiegoś czasu "final girl" przejmują rolę zabójcy i same dokonują makabrycznych zbrodni, wszystko dla uratowania własnej skóry. Choć można posądzić je o okrucieństwo, to w rzeczywistości są to postacie niezwykle ciekawe z perspektywy dzisiejszego feminizmu

Nie tylko pokazują, jak silne mogą być kobiety, nawet w starciu z mężczyznom, z którym, stereotypowo myśląc, nie powinny mieć szans. Ich postacie są dowodem na to, że nie muszą odgrywać wiecznie ról uciśnionych niewiast czy ofiar losu, dla których jedynym rozwiązaniem jest ucieczka. Równie dobrze mogą przejąć inicjatywę i z pozycji pionka w śmiertelnej grze, stać się osobą, wyznaczającą zasady.

Przykładem bohaterki, która w wyniku makabrycznych zdarzeń przejmuje dowodzenie, jest Grace z filmu "Zabawa w pochowanego" (przeczytajcie recenzję >>). Ta urocza, szczęśliwa, świeżo upieczona mężatka przechodzi niesamowitą przemianę, gdy zostaje zmuszona do udziału w śmiertelnie niebezpiecznej (szczególnie dla niej) grze rodzinnej. Perspektywa śmierci sprawia, że postanawia zrobić wszystko, żeby przeżyć, nawet jeśli wiąże się to z pozbawieniem życia innych. Chęć mordu można jednak usprawiedliwić, gdy potencjalne ofiary same nie zawahają się zadać śmiertelnego ciosu.

Atrakcyjnie przedstawioną, współczesną final girl będzie także główna bohaterka filmu "Halloween", a konkretniej remaku  z 2018 roku. Jest to kontynuacja pierwszego filmu o tym samym tytule z 1978 roku. Zgadza się nie tylko fabuła, ale także główna bohaterka, którą zarówno w pierwowzorze, jak i remaku gra Jamie Lee Curtis. Tym razem jednak jej postać, Laurie Strode, nie zamierza uciekać, wręcz przeciwnie - planuje raz na zawsze pokonać zamaskowanego prześladowcę. Kobieta przez 40 lat przygotowywała siebie i swoją rodzinę na powrót psychopaty i nie zawahała się przed niczym. Jej postać nie tylko nabrała siły, ale uległa uwspółcześnieniu i po konwencjonalnej final girl, dla której jedynym ratunkiem jest ucieczka, niewiele zostało.

Halloween

Girl power czy zwykłe morderczynie?

Nowe, ulepszone final girls to kobiety, które nie cofną się przed niczym. Są silne, wyzwolone i niezależne, nawet jeśli chodzi o posługiwanie się siekierą w celu zabicia psychopatycznego mordercy. Ich jedyną mocą nie jest już przeszywający krzyk, łzy i szybka ucieczka. Teraz to kobiety na miarę naszych czasów - zdeterminowane, ambitne i samodzielne. Być może nazwanie ich przykładem godnym naśladowania, byłoby lekką przesadą, jednak sytuacje w których się znalazły, były na wskroś skrajne i raczej nie powtórzą się w świecie rzeczywistym. Dlatego uwspółcześnione final girls powinny zachwycić nie tylko feministki, ale także wszystkie kobiety, które mogłyby czerpać od nich siłę i determinację do pokonywania codziennych trudności (nie koniecznie przemocą i siekierą). 

Jeśli ten artykuł rozbudził w was ciekawości to polecamy również poczytać o Najlepszych książkach o silnych kobietachA dla tych, którym bliższe sercu jest kino, rekomedujemy zapoznać się z kobiecymi legenda,mi Hollywood w artykule: Piękne, zdolne i kultowe. Oto kobiece legendy Hollywood.

Kinga Borto

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: mordercze kobiety, postacie kobiece, kino grozy, kobiety w horrorach, finałowe dziewczyny

Zabójcze final girls (8)

[REC] 3: Geneza
Final Girl
Obcy - 8. pasażer
Czarne święta
Dziewczyny śmierci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto
Klimatyczne sceny i ciemne uliczki w zwiastunie "Miasta" z Topą i Więckiewiczem [WIDEO]

Zobacz, jak prezentuje się sceneria debiutu fabularnego Marcina Sautera.

Zabawa w pochowanego
Zabójcze final girls - bohaterki horrorów, które przejmowały inicjatywę

Kim są te waleczne kobiety? Poznaj nowoczesne "final girls"!

premiery 11 czerwca
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Trzecia "Obecność", Tom i Jerry, polski western oraz Mads Mikkelsen na rauszu.

Polecamy
Skąpiec
8 najlepszych ekranizacji lektur szkolnych

Niedługo powrót do szkolnej ławki. Jak przeżyć rok z grubymi lekturami szkolnymi? Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych ekranizacji.

Filmy o polowaniu na ludzi

Jeżeli szukasz filmów, w których człowiek poluje na swój gatunek, te tytuły zobacz obowiązkowo.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Miasto
Klimatyczne sceny i ciemne uliczki w zwiastunie "Miasta" z Topą i Więckiewiczem [WIDEO]

Zobacz, jak prezentuje się sceneria debiutu fabularnego Marcina Sautera.

Zabawa w pochowanego
Zabójcze final girls - bohaterki horrorów, które przejmowały inicjatywę

Kim są te waleczne kobiety? Poznaj nowoczesne "final girls"!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!