Dzieje się - Kino

Z "Teorii wielkiego podrywu" do teorii wielkiego fałszu

2016-07-20 13:48:37

Mistrz biografii Stephen Frears („Królowa”, „Tajemnica Filomeny”) w najnowszej produkcji sięgnął do historii muzycznej legendy Nowego Jorku – cudownie fałszującej i nietrafiającej w każdą kolejną nutę Florence Foster Jenkins. Główne role w „Boskiej Florence” grają Meryl Streep i Hugh Grant. Jednak drugoplanowa rola Simona Helberga, grającego akompaniatora tytułowej bohaterki Cosmé McMoona, jest równie ważna. Ostatecznie do akurat tego tanga potrzeba było trojga.

Są nietypowi. Florence (Meryl Streep) i St. Claire (Hugh Grant) tworzą ekscentryczną parę. Kolejnym członkiem tego niekonwencjonalnego tercetu bohaterów jest Cosmé McMoon, który akompaniuje Florence na fortepianie. W rolę tę wcielił się Simon Helberg, znany przede wszystkim z amerykańskiego serialu telewizyjnego „Teoria wielkiego podrywu”. Helberga oczarował ekscentryzm wszystkich filmowych bohaterów, w szczególności McMoona. „To takie niewyrośnięte kwiatuszki, które rozkwitają w pełni, gdy w ich życiu pojawia się Florence Foster Jenkins. Dzięki niej do głosu dochodzą wszystkie najlepsze cechy ich osobowości. McMoon zupełnie nie pasuje do tego świata i nie ma pojęcia, w co się pcha, dzięki czemu ta postać jest jeszcze bardziej urzekająca”, mówi Helberg. „Bardzo szybko orientuje się, że trafił do strefy mroku i nie wie, w jaki sposób ma się z tego wykaraskać. Podziela miłość Florence do muzyki i nie stara się jej oceniać. Oboje są bardzo niewinni w swojej pasji. Granie go było dla mnie fajną zabawą. Tym bardziej, że Cosmé bardzo się przy tym poci, co zawsze przychodziło mi naturalnie...”

Na samym początku przygotowań do realizacji „Boskiej Florence” kompozytor Alexandre Desplat stwierdził, że do roli McMoona należy zatrudnić aktora, który potrafi również znakomicie grać na fortepianie. Reżyser castingu pomyślał o Simonie Helbergu. Reżyserowi wtóruje Michael Kuhn. „Obsadzenie Simona Helberga było dziełem geniusza. To nie tylko znakomity aktor komediowy, ale także uznany pianista. Mieliśmy szczęście, że udało nam się znaleźć kogoś takiego, bo oglądanie osoby udającej, że umie grać na fortepianie, to coś okropnego”.

Helberg niewiele wiedział o prawdziwych Florence, Bayfieldzie oraz McMoonie. „Gdy czytałem scenariusz Nicholasa Martina, odczuwałem mnóstwo skrajnych emocji”, wspomina aktor. „Śmiałem się histerycznie, rzewnie płakałem, rozumiałem te postaci na znacznie głębszym poziomie. To film o miłości do muzyki, ale także o miłości do życia, o tym, że sposób, w jaki postrzegamy życie, jest najważniejszy, nawet jeśli ma czasami mało wspólnego z rzeczywistością”, kontynuuje ekranowy Cosmé McMoon. „Czytając scenariusz przypomniała mi się scena z Wystarczy być i ta słynna kwestia dialogowa: Życie jest stanem umysłu. Florence nie ma w sobie ani odrobiny cynizmu, chodzi o muzykę, o spełnienie wielkiego marzenia. A Meryl jest jedną z najbardziej czarujących osób na świecie, co znakomicie pasowało do postaci”.

„Mieliśmy wielkie szczęście, że Simon był z nami, bowiem jest nie tylko wybornym komikiem, ale potrafi również grać na fortepianie. Simon miał najtrudniejsze zadanie, gdyż musiał grać i jednocześnie reagować na to, co dzieje się wokół niego. Wypadł wspaniale i ani razu się nie pomylił w grze na fortepianie, co było wprost niewiarygodne”, chwali aktora Streep. A Grant dodaje: „Zatrudnienie Simona było przejawem czyjegoś geniuszu. Był idealny do tej roli, okazało się także, że jest prawdziwym pianistą grywającym na koncertach! Mam nadzieję, że widzowie  docenią fakt, iż to on rzeczywiście gra we wszystkich filmowych scenach”.

Film pojawi się w polskich kinach od 19 sierpnia 2016.

MD/ip

Słowa kluczowe: Stephen Frears, Florence Foster Jenkins, boska florence, Simon Helberg
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Lekcje tolerancji
"Lekcje tolerancji" - pierwsza ukraińska komedia LGBT+ w polskich kinach

To opowieść o równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością.

Ella Purnell, Fallout
Ella Purnell - co wiemy o gwieździe serialu "Fallout"?

Aktorka ma już za sobą kilka znaczących ról!

Polecamy
Uncharted film 2021
Newsy z weekendu: zdjęcia z "Uncharted", piracony Baby Yoda i sir Roger Deakins

Po noworocznej zabawie, te wiadomości ze świata kina mogliście przegapić!

Honor Society
Angourie Rice i Gaten Matarazzo w komedii "Honor Society" [WIDEO]

Można eliminować konkurencję, ale można się też w niej zakochać!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lekcje tolerancji
"Lekcje tolerancji" - pierwsza ukraińska komedia LGBT+ w polskich kinach

To opowieść o równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!