Recenzje - Kino

Winchester. Dom duchów - recenzja

2018-02-12 10:16:19

Bracia Spierig, znani z takich produkcji, jak "Przeznaczenie" czy "Piła: Dziedzictwo", postanowili stworzyć gotycki horror oparty na prawdziwych wydarzeniach. Film nawiązuje do historii Sary Winchester, wdowy po dziedzicu fortuny Olivera Winchestera. Kobieta w nieskończoność rozbudowywała swoją posiadłość, wierząc, że obroni ją to przed duchami, które zginęły z broni produkowanej przez firmę należącą do jej rodziny. Jak twórcy przenieśli tę historię na kinowy ekran? Przeczytaj recenzję filmu "Winchester. Dom duchów"!

Naszym protagonistą jest Eric Price (Jason Clarke), znakomity psychiatra, zmagający się z własnymi demonami. Nie może poradzić sobie z pewnymi wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości. Z tego powodu nierzadko "znieczula się" alkoholem lub laudanum. Price to jednak wybitny specjalista. Dostał zlecenie, aby ocenić stan psychiczny Sary Winchester, która rzekomo ma kontakty z duchami. Nie spodziewa się jednak, co wydarzy się w posiadłości wdowy.

W filmie "Winchester. Dom duchów" najważniejszy jest bez wątpienia klimat, który bracia Spierig znakomicie tworzą na różne sposoby. Gra świateł, kolory, dekoracje, kostiumy - wszystko zostało bardzo przemyślane. Od początku zresztą widzimy nawiązania stylistyczne do horroru z tzw. typu gotyckiego, rodem z opowiadań Edgara Allana Poego. Mamy jednak do czynienia z bardziej współczesnym spojrzeniem na gatunek. To, co prezentują bracia Spierig można w pewnym sensie uznać za kontynuację drogi, którą obrał np. Roger Corman w słynnej serii z Vincentem Price'm.

Tym bardziej boli to, że twórcy nie zrezygnowali z prostych zabiegów, które znajdują się obecnie niemal w każdym współczesnym horrorze. Bracia Spierig umieścili zatem kilka jump scare'ów, których obecność z pewnością nie działa na korzyść filmu. Na szczęście nie ma ich zbyt wiele. Bardziej rzuca się w oczy to, co dobre. A nie da się ukryć, że z wielu znanych składników twórcy stworzyli naprawdę dobrą produkcję. "Winchester. Dom duchów" to przykład kina postmodernistycznego w dobrym wydaniu. Film "bierze na serio" zarówno siebie, jak i widownię. Nie próbuje wyśmiać pewnej konwencji, ale łączy ją w spójny i przemyślany sposób z elementami z innych gatunków.

Pozostaje jednak pytanie: czy "Winchester. Dom duchów" może nas przestraszyć? Napięcie budowane jest umiejętnie i w paru momentach rzeczywiście serce może zabić nieco szybciej. Poza tym jeśli ktoś uwielbia klimat gotyckiego horroru, z pewnością powinien obejrzeć film braci Spierig w kinie. Na dużym ekranie produkcja ta wygląda naprawdę znakomicie. "Winchester. Dom duchów" to ostatecznie zaskakująco dobry i bardzo ładny wizualnie film.

Kacper Jasztal

Winchester. Dom duchów, reż. Michael Spierig, Peter Spierig, prod. Australia, USA, czas trwania 99 min., dystr. Monolith Films, polska premiera 9 lutego 2018

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, wrażenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.

Tully
Tully - recenzja

Czy kolejny owoc współpracy Reitmana i Theron jest równie udany jak "Kobieta na skraju dojrzałości"? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Bezradna dama
Bezradna dama

Meryl Streep jest najwybitniejszą żyjącą aktorką na świecie. Ale żeby to wiedzieć, nie trzeba wcale oglądać "Żelaznej Damy".

Pożegnanie z zielenią
Pożegnanie z zielenią

Jak mówi stare przysłowie, do czterech razy sztuka: „Shrek Forever” jest ostatecznym pożegnaniem z sympatycznym ogrem.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.