Recenzje - Kino

Wilkołak - recenzja przedpremierowa

2019-03-27 10:27:24

„Wilkołak” to nowy film w reżyserii Adriana Panka, w którym poznajemy historię  ośmiorga dzieci ocalałych z obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Młodzi bohaterowie znajdują schronienie w opuszczonym sierocińcu, który położony jest na bardzo malowniczych terenach, gdzieś w głębi lasu. Jednak gdy już wydaje się, że największy koszmar dzieci mają za sobą, zaczyna się kolejna walka o przetrwanie. Czy Adrian Panek poradził sobie z młodymi aktorami? Czy warto zobaczyć ten film? Przeczytaj recenzję!

Wilkołak 2019 Nasi młodzi bohaterowie prędko przekonują się, że powrót do normalnego życia nie nadejdzie tak szybko, jak mogli się tego spodziewać, gdy dostali dach nad głową i opiekę Jadwigi (Danuta Stenka) - kobiety, która zamieszkiwała opuszczony budynek. Szybko okazuje się, że dzieciaki zostają pozostawione na pastwę losu, a dom staje się śmiertelną pułapką, kiedy tylko wygłodniałe wilczury z obozu zwęszą ofiarę. Tak rysuje się fabuła filmu, który aż kipi od oryginalnego klimatu baśni, połączonej z brutalnymi realiami wojny, która choć tli się gdzieś w oddali, to daje się odczuć w namacalny sposób. Bohaterowie są na marginesie byłej zagłady, lecz jej ślady ciągle odciskają na nich swe okrutne piętno.

Twórcy wielokrotnie pokazują nam te momenty, w których naturalne dziecięce odruchy przeplatają się ze zwyczajnym ludzkim, a może i trochę zwierzęcym, instynktem przetrwania. Wielkie brawa należą się reżyserowi za przeprowadzenie młodych aktorów przez tak trudny temat. Ostatecznie wszystko zostało pokazane w bardzo naturalny sposób, a zadania aktorskie, stawiane przed obsadą nie należały do prostych. Aktorzy musieli wiarygodnie zagrać m. in. skrajne poczucie głodu i pragnienia i wyszło to im bardzo dobrze. Poprawnie przekazano też takie emocje jak zazdrość, złość, ale też młodzieńczą naiwność i ciekawość przypisaną do wieku dorastania.

„Wilkołak” jest filmem dość złożonym gatunkowo. Jak już sobie powiedzieliśmy, mamy tu sporo z baśni, ale ewidentnie widać, że produkcja ta ma być przede wszystkim thrillerem, który trzyma nas w napięciu przez cały czas. Reżyser dodał też w kilku scenach klasyczne zabiegi znane z horrorów, ale na szczęście z tym nie przesadził. Świetny okazuje się pomysł z psami, które blokują bohaterom dostęp do lasu, w którym można zdobyć wodę i pożywienie. Oczywiście sytuacja ekstremalna wpływa doskonale na ludzką kreatywność i nie inaczej będzie tym razem. W jaki sposób dzieciakom uda się przechytrzyć dziką naturę niemieckich psów? To warto sprawdzić osobiście w kinie, szczególnie, że „Wilkołak” może pochwalić się pięknymi zdjęciami i na tę produkcję po prostu dobrze się patrzy.

Michał Derkacz


Wilkołak, reż. Adrian Panek, prod. Holandia/Niemcy/Polska, czas trwania 88 min, dystr. Velvet Spoon, polska premiera 29 marca 2019

fot. Bart Babiński (c) 2017  Balapolis/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2019, ocena, opinia, Adrian Panek

Wilkołak - zdjęcia z filmu (8)

Wilkołak - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Wilkołak - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Wilkołak - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Wilkołak - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Wilkołak - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Łut szczęścia
Łut szczęścia - recenzja

Mieliśmy szczęście zobaczyć jedną z najlepszych animacji 2022 roku!

Polecamy
Wszyscy wiedzą
Wszyscy wiedzą - recenzja

Asghar Farhadi wraca z nowym filmem, a w obsadzie mamy duet Bardem - Cruz. Czy to udane dzieło?

Rodzeństwo Willoughby
Rodzeństwo Willoughby - recenzja

Komedia animowana twórcy "Klopsiki kontratakują" jest już na Netflix. Czy to dobry film?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!