Recenzje - Kino

Wielka - recenzja serialu

2020-05-25 10:21:45

"Wielka" to nowa pozycja w ofercie HBO i na wstępnie trzeba przyznać, że jest ona tak samo odważna co udana! Twórcy zaprezentowali nam bezkompromisowe podejście do gatunku seriali historycznych i bez wahania zrobili ile tylko mogli, by widz nie przysypiał oglądając salonowe rozgrywki o władzę, lecz śmiał się i emocjonował niemal w każdej scenie.

Wielka - serial 2020Wiele zalet serialu "Wielka"

Co konkretnie zrobili twórcy? Pokazali nam sam początek drogi jaką pokonała Katarzyna Wielka, od nikomu nieznanej nastolatki, która w XVII wieku z wioski w Austrii przyjechała do Rosji, do najdłużej panującej tam kobiety w historii. "Wielka" nie stara się udawać, że wszelkie ekranowe wydarzenia są oparte na faktach.

Już od pierwszych scen zawarto tu umowę z widzem, że mamy tu do czynienia z wyjątkowo luźnym podejściem do historii. Zgodność historyczna ustępuje miejsca ogromnej dawce czarnego humoru, który na szczęście nie jest głupi, lecz skupiony raczej na satyrycznym i prześmiewczym ukazaniu absurdów dworskiego życia za panowania cara Piotra, z którym w zaaranżowane małżeństwo wstępuje główna bohaterka.

Młoda Katarzyna błyskawicznie zostaje obdarta z wymarzonych, poetyckich i romantycznych wizji związku z władcą Rosji. Zderzenie z realiami dworskimi jest brutalne i bolesne, ale buntowniczy charakter bohaterki sprawia, że zamiast usiąść i płakać, staje do prywatnej walki o lepsze jutro dla siebie i całego kraju, który bardzo szybko pokochała, choć dla większości była jedynie Niemką, nadającą się wyłącznie do rodzenia przyszłego następcy tronu, choć i z tym były pewne problemy.

Serial "Wielka" ma cały szereg zalet. Oprócz doskonałego humoru i bardzo przystępnego podejścia do historii, trzeba też wyrazić uznanie dla wizji ówczesnych realiów panujących w rosyjskim pałacu. Produkcja przeznaczona do widzów pełnoletnich nie szczędzi nam nagości związanej z niesamowitą liczbą scen seksu, który (jak chcą nam przekazać twórcy) uprawiano tam wszędzie i kiedykolwiek tylko można było. Rozwiązłość elit polegająca na nieskrywanych stosunkach z własnymi oraz cudzymi żonami i wynajmowanymi kochankami jest tu tak normalna, jak wspólne posiłki czy polowania.

Wielka - serial 2020

Dwór carski to oczywiście nie tylko beztroski seks. "Wielka" doskonale pokazuje mechanizmy rządzenia z pozycji nieomylnego króla, który choć otacza się całą grupą doradców, na tak absolutną władzą, że może pozwolić sobie na wszystko. Dowódca wojsk na tańczyć? Zatańczy! Tortury dla wszystkich podejrzanych o zamach? Pewnie! Palenie chorych zamiast leczenia? Oczywiście! A do tego dochodzą jeszcze układy z kościołem, beznadziejnie prowadzona wojna ze Szwecją oraz poczucie, że brak odpowiedniego przydomka nie pomaga w podążaniu śladami ojca - Piotra "Wielkiego" (nie tylko dlatego, że miał ponad 2 metry wzrostu).

Nie tylko historia zachwyca

Serial zachwyca też scenografią i dbałością o rekwizyty. Odwzorowanie epoki w tych aspektach jest wyjątkowo dopracowane, choć w kilku innych (nacje czy język) można już się czepiać. Domyślamy się też, że dla niektórych widzów sposób pokazania Rosjan jako prymitywnych, niemal zwierzęcych ludzi, będzie problemem, jednak ma to stanowić kontrast w stosunku do Katarzyny, która choć knuje przeciw Piotrowi, jest pokazana jako "ta dobra" i "czysta" na duchu dziewczyna w świecie, który trzeba naprawić.

Nie można też zapominać o aktorstwie, bo i w tym aspekcie "Wielka" stoi na najwyższym poziomie. Karykaturalny jest sam Piotr, ale nawet on pokazuje czasem bardzo ludzkie oblicze niepewnego siebie, samotnego chłopca, który krwawą władzą i seksem maskuje tylko strach przed utratą władzy. Tę postać świetnie gra Nicholas Hoult, natomiast w roli głównej występuje Elle Fanning. Aktorka wzorowo pokazuje różne stany emocjonalne Katarzyny i ma w sobie wiele talentu komediowego. Brawa należą się w zasadzie całej drugoplanowej obsadzie serialu, bo każda postać odgrywa to swą istotną rolę i nie ma ani jednej zbędnej osoby, co w 10-odcinkowym serialu nie zdarza się zawsze.

"Wielka" - ocena serialu HBO Go

Jeśli mamy się czegoś przyczepić, to będzie to sam finałowy odcinek. Zwroty akcji i nazbyt swobodne jak na przebieg wypadków działania naszej bohaterki są raczej mało wiarygodne. Jeśli jednak przymkniemy na to oko, to "Wielka" może stać się jednym z najlepszych seriali 2020 roku, a w kategorii szalonych i bezkompromisowych produkcji staje na pierwszym miejscu.

Ocena końcowa: 9/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe HBO

Słowa kluczowe: HBO Go, opinia, ocena, analiza, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Siła ognia"- film 2019
Siła ognia - recenzja

Czy warto zobaczyć najnowsze dzieło Olivera Laxe'a?

Guns Akimbo
Guns Akimbo - recenzja

Daniel Radcliffe i Samara Weaving w szalonym filmie akcji o brutalnym reality show.

Klątwa Ju-on: Początek
Klątwa Ju-on: Początek - recenzja serialu

Japoński serial grozy jest już na Netflix. Czy strach się bać?

Polecamy
Jedna ręka nie klaszcze
Jedna ręka nie klaszcze

Nawet podczas najlepszych czeskich komedii do klaskania niezbędne są obie ręce. Oglądając najnowszy film Davida Ondricka można się jednak bez nich obejść całkowicie.

"Ten film jest o uczciwości"
"Ten film jest o uczciwości"

26 października w warszawskim kinie „Atlantic" odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Korowód", wyreżyserowanego przez znanego aktora i reżysera Jerzego Stuhra. Film opowiada o problemach i dylematach kilku młodych studentów oraz o pokolenie starszych od nich ludzi. Pomimo różnicy wieku wszystkich bohaterów łączy jedna rzecz - miłość. Lecz przez każdego inaczej odbierana...

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
"Siła ognia"- film 2019
Siła ognia - recenzja

Czy warto zobaczyć najnowsze dzieło Olivera Laxe'a?

Guns Akimbo
Guns Akimbo - recenzja

Daniel Radcliffe i Samara Weaving w szalonym filmie akcji o brutalnym reality show.

Konkurs Ziaja