Recenzje - Kino

Wężowe wzgórza - recenzja

2020-05-22 10:45:05

Na platformie HBO Go można już zobaczyć kameralny dramat "Wężowe wzgórza", który od chwili pierwszej zapowiedzi był przez nas wyjątkowo wyczekiwany. Doborowa obsada, ciekawy temat i sposób opowiadania zwiastowały kawał solidnego kina. Jak ostatecznie wyszło? Przeczytajcie recenzję!

Wężowe wgórza - film 2019

"Wężowe wzgórza" to przede wszystkim historia Mary (Alice Englert), która jest córką pastora w społeczności zielonoświątkowców, w 100% skupionej na bogobojnym życiu. W tej odciętej górami od reszty cywilizacji wiosce wszystko toczy się wokół kościoła, kolejnych kazań i śmiertelnej grze z jadowitymi wężami w roli głównej. Mara jednak większe problemy niż pełnienie funkcji kury domowej dla swego samotnego ojca, który podobnie jak reszta społeczności stracił kontakt z rzeczywistością.

Twórcy prezentują nam akcję, która rozgrywa się współcześnie, a jednak przez czały czas, gdyby nie samochody, którymi przemieszczają się mieszkańcy, możnaby pomyśleć, że mamy tu wczesne średniowiecze, kiedy to normalnością były aranżowane śluby bez miłości, wszelkie choroby leczono gorliwą modlitwą (bo to szatan zatruwa ciało), a kobiety jako potomkinie pierwszej osoby, która zgrzeszyła sprowadzane są do roli służących i matek.

A Mara ma zostać matką. Jest w ciąży z chłopakiem, którego kocha i któremu nie jest po drodze spędzanie reszty życia w takim zaścianku i już planuje wyjazd do pracy gdzieś daleko stąd. Jednak Mara ma wyjść za wskazanego przez ojca zalotnika, a kolejne wypadki ukąszeń podczas mszy z wężami i problemy z policją nie ułatwiają życia naszym bohaterom.

Choć Mara jest tu najważniejsza, to w tym dramacie rozpisanym na kilkoro postaci istotną rolę odgrywają wszyscy. Dlatego też w obsadzie widzimy takie gwiazdy jak Olivia Colman, Walton Goggins, Lewis Pullman czy Kaitlyn Dever. Wszyscy grają popisowo, a Alice Englert w roli głównej jest znakomita (scena oczyszczenia z wężami to złoto). Jej powolna przemiana została tu poprowadzona wzorowo, choć wielu widzów prawdopodobnie zdenerwuje to jak wiele czasu zajęło jej zrobienie tego co słuszne i konieczne. Z drugiej strony, nie mamy pojęcia jak zachowalibyśmy się na jej miejscu, od urodzenia mieszkając w takich a nie innych warunkach.

Jeśli mielibyśmy wskazać na wady filmu, to z biegiem czasu coraz mocniej uwypukla się jedna, ale bardzo ważna kwestia. Debiutujący (scenariusz i reżyseria) Brittany Poulton i Dan Madison Savage zrobili film, który jest nieustannie dołujący. Filmowe ABC mówi, że należy dać widzowi oddech od silnych emocji, zwłaszcza tych negatywnych, kiedy odczuwać można złość, frustrację i brak zgody na to, co przytrafia się protagonistom.

"Wężowe wzgórza" takiego oddechu nam nie dają, a film jest stresujący i duszny, coraz bardziej z każdą kolejną sceną. Pewnie, że taki mógł być zamysł twórców, ale podczas seansu takie nawarstwienie emocji jest po prostu wadą, z którą widz musi się zmagać. Natomiast jeśli się na to przygotujecie, to dobrze spędzicie te 98 minut w społeczności ortodoksyjnych zielonoświątkowców, dla których życie dziecka jest mniej warte niż spokój pastora.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, HBO Go, 2019, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Elegia dla bidokÃłw - film 2020
Elegia dla bidoków - recenzja

Amy Adams i Glenn Close w dramacie rodzinnym, który oparto na faktach. Czy warto zobaczyć?

Druk, Another Round, Film, Opinia
Na rauszu - recenzja festiwalowa

Jak zaprezentował się jeden z najgłośniejszych filmów 20. MFF Nowe Horyzonty?

Tesla
Tesla - recenzja festiwalowa

Czy nowa, filmowa interpretacja życia Nicoli Tesli jest udana?

Polecamy
The Grudge: Klątwa
The Grudge: Klątwa - recenzja

Nowa "Klątwa" stara się nas straszyć nawet poza Tokio. Czy jest się czego bać?

Zakonnica - film 2018
Zakonnica - recenzja

Oceniamy nowy horror z uniwersum "Obecności". Czy jest się czego bać?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Elegia dla bidokÃłw - film 2020
Elegia dla bidoków - recenzja

Amy Adams i Glenn Close w dramacie rodzinnym, który oparto na faktach. Czy warto zobaczyć?

Druk, Another Round, Film, Opinia
Na rauszu - recenzja festiwalowa

Jak zaprezentował się jeden z najgłośniejszych filmów 20. MFF Nowe Horyzonty?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!