Recenzje - Kino

Ukryte

2006-01-17 00:00:00

Ukryte

Najnowszy film Michaela Haneke, twórcy „Funny Games ” i „Pianistki”. Nagrodzony za reżyserię w Cannes, mocny, trzymający w napięciu, głęboki obraz rodzinnego dramatu w obliczu niewidzialnego zagrożenia z zewnątrz.

 Georges i Anne  to małżeństwo francuskich intelektualistów. Wraz z synem Pierrot mieszkają w eleganckim mieszkaniu, gdzie często podejmują gości (także intelektualistów) i raczą się drogim winem. W domu państwa Laurent jest więcej książek niż uczuć. Małżonkowie mijają się: on pędzi na realizację swojego programu telewizyjnego, ona do wydawnictwa – raczej realizują się zawodowo niż rodzinnie. Ich poukładane życie zaczyna się powoli rozsypywać, gdy znajdują pod drzwiami kasety wideo, świadczące o tym, że ktoś ich obserwuje. Rozpoczynają starania o identyfikację niewidzialnego intruza, które cofną George’a do pewnego wydarzenia z dzieciństwa. 

 Dzieło Haneke drga niepokojem, od początku do końca, sugestywne obrazy odarte z muzyki trzymają w napięciu. Każda kolejna tajemnicza przesyłka obnaża rodzinę Laurent, pokazuje jak wiele w niej fałszu i jak mało zaufania.

 Nie wiedzieć czemu wiele polskich gazet (lub czasopism) doszukuje się w filmie Haneke jakiegoś przesłania politycznego, odniesień do wojny w Iraku , 11 września, czy ostatnich paryskich zamieszek. Dzieje się tak być może dlatego, że bardzo istotne sceny filmu rozgrywają się przy Avenue Lenine – miejscu, które jest bohaterem ostatnich relacji prasowych z Paryża. Jednak ostatniego obrazu Austriaka nie da się zaszufladkować. Reżyser pokazuje dramat rodziny w formie, która nie jest suspensem, thrillerem i prostym filmem psychologicznym. Nie można go też ślepo odnosić do aktualnych wydarzeń polityczno–społecznych. W dobie histerii po 11 września należy uchronić to dzieło od jednoznacznych interpretacji, znacznie spłaszczających jego przesłanie.

 Reżyser porusza o wiele bardziej niekonwencjonalną problematykę niż globalna wina za Irak, mianowicie - czy jesteśmy obarczeni odpowiedzialnością za winy popełnione w dzieciństwie? Czy cokolwiek tłumaczy nasze występki dlatego, że byliśmy jeszcze mało świadomi, czy wręcz przeciwnie – dziecko nie znające jeszcze kurtuazji, ukazuje jak bardzo okrutna i brutalna jest nasza pierwotność.   

 Widz „Ukrytego” nie jest biernym obserwatorem. Długie ujęcia zdają się wciągać do gry, którą proponuje twórca. Kompozycja po mistrzowsku naznaczona lukami, angażuje do partycypowania w dziele filmowym. Tym samym Haneke nie daje gotowych recept – interpretacja nie jest jednoznaczna; zawsze zależy od nas.

 Haneke pokazuje, iż każdy z nas coś ukrywa, każdy nosi w sobie winę. Dziś możemy spać spokojnie, ale jutro ktoś może zapukać do naszych drzwi i nie ważne czy będzie to człowiek, czy przesyłka z kasetą video. Ważne, że będzie to nasz wyrzut sumienia.  


Martyna Piotrowska i Piotrek Gawliński

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • martyna [0]
    m
    2006-01-06 23:28:00
    jeśli to pani to kocham cię
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Rodzeństwo Willoughby
Rodzeństwo Willoughby - recenzja

Komedia animowana twórcy "Klopsiki kontratakują" jest już na Netflix. Czy to dobry film?

Kruk. Szepty słychać po zmroku
Kruk. Szepty słychać po zmroku - sezon 1 na DVD [RECENZJA]

Polski serial z Canal + jest już na DVD. Co znajdziemy w tym wydaniu?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!