Recenzje - Kino

Tulipanowa gorączka - recenzja filmu

2017-09-11 12:02:37

"Tulipanowa gorączka" to przewrotna historia o miłości, namiętności i wyrzutach sumienia, która rozgrywa się w ogarniętym kwiatowym szaleństwem Amsterdamie XVII wieku. Czy ta napakowana gwiazdami opowieść jest godna waszej uwagi? Przeczytajcie recenzję filmu!

Tulipanowa gorączka"Tulipanowa gorączka" naprawdę potrafi zaskoczyć i dotyczy to głównie bohaterów, granych przez Vikander i Waltza. Gdy w pewnym momencie domyślamy się czego można się spodziewać po młodej dziewczynie zakochanej w przystojnym malarzu - dzieje się coś zupełnie innego, a gdy sądzimy, że postać podstarzałego handlarza nie ma przed nami tajemnic - ten pokazuje się z zupełnie innej strony.

To wszystko doskonale wpływa na odbiór filmu, który w pierwszej fazie zdaje się być jedynie kolejną ładnie opakowaną opowiastką o próbie wyzwolenia pięknej dziewczyny spod ciężaru małżeństwa z rozsądku/przymusu. "Tulipanowa gorączka" to też film wielu gatunków.

Mamy tu bardzo ważny wątek tytułowej gorączki na punkcie kwiatów, które zawładnęły sercami i portfelami mieszkańców Amsterdamu (a samo miasto jest świetnie przedstawione). Mamy tu wątek miłosny (z rozbieranymi scenami szwedzkiej aktorki). Mamy tu kryminał z próbami oszustwa i kradzieżą. W końcu - mamy tu dramat rodzinny z powracającym motywem utraty dziecka.

Całe szczęście, wszystkie te liczne aspekty jakoś udało się zgrabnie połączyć w ciekawą i spójną całość, a jeśli mamy się czegoś czepiać, to będzie to zakończenie. Losy kilku postaci zostały należycie rozwiązane, a innych chaotycznie i niezrozumiale niedopowiedziane. Mimo to, film ogląda się dobrze i z niemałym zaangażowaniem. Nie jest to jakieś wiekopomne dzieło, ale efekt końcowy zadowoli widzów, którzy lubią niebanalne trójkąty miłosne, ryzykowne inwestycje i zapach tulipanów.Michał Derkacz

Tulipanowa gorączka, reż. Justin Chadwick, prod. USA/Wielka Brytania, czas trwania 107 min, dystr. Forum Film Poland, polska premiera 8 września 2017

Film zobaczyłem w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, opis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.

Tully
Tully - recenzja

Czy kolejny owoc współpracy Reitmana i Theron jest równie udany jak "Kobieta na skraju dojrzałości"? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Do utraty sił - Billy prawie jak Rocky [RECENZJA]
Do utraty sił - Billy prawie jak Rocky [RECENZJA]

Historia bokserskiego mistrza, którego życie i kariera rozpadają się, by mógł je na nowo poskładać, chwyta za serce i uderza do głowy jak nokautujący cios.

"Nasza klasa" – studium upokorzenia
"Nasza klasa" – studium upokorzenia

„Nasza klasa” to obraz, który ze względu na temat i niepokojący realizm na pewno pozostawi ślad w świadomości widza – należy mieć nadzieję, że przede wszystkim tego młodego.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.