Dzieje się - Kino

Trzej wielcy Rosjanie w Polsce

2009-10-21 09:43:16

 Z okazji 3. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich, który odbędzie się w Warszawie w dniach 6-15 listopada 2009 roku, odbędą się spotkanie z twórczością trzech wybitnych twórców kina rosyjskiego:  Andrieja Tarkowskiego, Wasilija Szukszyna, Karena Szachnazarowa.
 
Na tegorocznym Festiwalu wiele uwagi poświęcimy postaci Andrieja Tarkowskiego - jednego z największych artystów w historii światowej sztuki filmowej i najbardziej znanych reżyserów rosyjskich. Zaprezentujemy jego najbardziej znaczące dzieła, począwszy od debiutu - studenckiej etiudy pt. „Zabójcy",  zrealizowanej wspólnie z Aleksandrem Gordonem i Mariką Beiku na podstawie prozy Ernesta Hemingwaya, poprzez  filmy, które zdobyły miano kultowych - „Andriej Rublow", „Solaris", „Zwierciadło" oraz ostatnią pracę  - „Ofiarowanie".

Aby przybliżyć gościom Festiwalu postać reżysera i spróbować pokazać go od nieco prywatnej strony, zaprezentujemy również poświęcony mu cykl filmów dokumentalnych . Będą to m.in. „Szczypok"- film o domu Tarkowskiego w miejscowości o takiej samej nazwie; „Pamięć" - zrealizowany w stylu Tarkowskiego film o domu, w którym się urodził i wychował; „Student Andriej Tarkowski" - podstawą tego filmu są wspomnienia Aleksandra Gordona, przyjaciela Tarkowskiego i partnera życiowego jego siostry Mariny Tarkowskiej. Ci ostatni będą Gośćmi Specjalnymi naszego Festiwalu, podczas którego spotkają się z widzami oraz wezmą udział w debacie poświęconej twórczości Mistrza. Oprócz nich w debacie uczestniczyć będą  krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski oraz Wiktor Matizen - Prezydent Izby Znawców i Krytyków Filmowych Federacji Rosyjskiej. 

Widzowie Festiwalu „Sputnik" będą mieli również możliwość zapoznać się z twórczością innego wybitnego rosyjskiego reżysera, aktora i pisarza - Wasilija Makarowa Szukszyna. 2 października minęła 35. rocznica jego śmierci.

Pierwszą główną rolą w aktorskim dorobku Szukszyna była postać Fiodora-Dużego w filmie „Bądź moim synem" Marlena Chucyjewa, natomiast jak reżyser zadebiutował on obrazem „Jest taki chłopak". Na swoim koncie Wasilij Makarow miał ponad dwadzieścia ról aktorskich, wyreżyserował natomiast pięć obrazów, w których zajmował się problematyką społeczną, ale nie stronił również od komedii - przykładem może tu być film „Pogwarki", który uważał za najlepszy w swoim dorobku. W. Szukszyn zmarł w trakcie trwania zdjęć do filmu Siergieja Bondarczuka „Oni ginęli za Ojczyznę", w którym odtwarzał znaczącą rolę Piotra Łopachina.

W ramach Festiwalu „Sputnik" będzie miała miejsce debata poświęcona twórczości Wasilija Szukszyna, którą poprowadzi dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki UW. Na Festiwalu będziemy mieli zaszczyt gościć żonę reżysera i wybitną rosyjską aktorkę, Panią Lidię Fedosiejewną-Szukszynę oraz jego córkę, aktorkę Marię Szukszynę.

Widzów „Sputnika" chcielibyśmy również zaprosić na przegląd filmów Karena Szachnazarowa, a sam reżyser będzie obecny w Warszawie jako Gość Specjalny Festiwalu.

Karen Szachnazarow należy do czołówki rosyjskich twórców filmowych, jest reżyserem, scenarzystą, producentem, a w 1998 roku objął funkcję dyrektora generalnego koncernu filmowego „Mosfilm". Jako reżyser debiutował w 1980 roku filmem „Poczciwiec". Na swoim koncie ma trzynaście filmów i wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

W ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich w Warszawie odbędzie się spotkanie widzów z reżyserem, konferencja prasowa,  a także debata z jego udziałem prowadzona przez dr Grzegorza Szymczaka.  Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze dzieło reżysera - „Pokój nr 6", zrealizowany na podstawie utworu Antona Czechowa pod tym samym tytułem. Pokaz tego obrazu zamknie 3. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską", który mamy nadzieję powtórzy sukces poprzednich edycji.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie www.sputnikfestiwal.pl

Nadesłane przez organizatorów

Fot. kadr z filmu "Stworzył nas jazz"

Słowa kluczowe: sputnik nad warszawą przegląd filmów rosyjskich 2009
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biały, biały dzień
Dolnośląskie Centrum Filmowe znów otwarte. Co w repertuarze kina?

Od 6 czerwca wznowione zostają seanse filmowe. Sprawdźcie, na co można się wybrać.

scena z Johna Wicka 3
"Ballerina" to nie będzie żeńska kopia "Johna Wicka"

Spinoff zaprezentuje nowe podejście do scen akcji.

ZawÃłd: kobieciarz
Francuska komedia "Zawód: kobieciarz" wkrótce w kinach

Coś na poprawę humoru po powrocie do polskich kin!

Polecamy
X - Meni na małym ekranie?
X - Meni na małym ekranie?

Fox zastanawia się nad przeniesieniem uniwersum Marvela na mały ekran. Seriale miałyby obejmować X - Mena, Fantastyczną Czwórkę , X - Force, Deadpoola i Nowych mutantów.

"Niewolnica Isaura" w reportażu Kate Rozz
"Niewolnica Isaura" w reportażu Kate Rozz Warszawa

Kate Rozz w czasie pracy nad swoim reportażem spotkała się z główną bohaterką kultowego serialu "Niewolnica Isaura" - Lucélią Santos. Pokaz reportażu i spotkanie z jej autorką już 25 czerwca w Kinie Praha!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Biały, biały dzień
Dolnośląskie Centrum Filmowe znów otwarte. Co w repertuarze kina?

Od 6 czerwca wznowione zostają seanse filmowe. Sprawdźcie, na co można się wybrać.

scena z Johna Wicka 3
"Ballerina" to nie będzie żeńska kopia "Johna Wicka"

Spinoff zaprezentuje nowe podejście do scen akcji.