Recenzje - Kino

Towar - recenzja

2020-05-24 22:33:33

"Towar" to portugalski dramat z 2018 roku w reżyserii Bruno Gascona. Tytuł odnosi się do mrożącej krew w żyłach fabuły, która skupia się na handlu ludźmi. W roli głównej można zobaczyć Michalinę Olszańską, znaną z produkcji takich jak "Anatomia zła" czy "Córki dancingu". Film miał trafić w marcu do kin, lecz ze względu na pandemię, ukazał się na platformie mojeekino.pl. Czy warto obejrzeć? Przeczytajcie recenzję!

Towar

Przerażająca historia

Film rozpoczyna się od krótkiego wyjaśnienia, iż ukazana historia ma swoje podłoże w realnych wydarzeniach. Choć nie jest to opowieść oparta na faktach, to prawdą jest, że upadek imperium sowieckiego przyczynił się do znaczących transformacji ekonomicznych we wschodniej Europie. Do tego właśnie zjawiska częściowo nawiązuje fabuła dramatu. Już w pierwszych scenach widzimy ciężarówkę wypełnioną ludźmi, którzy z przerażeniem uświadamiają sobie, iż zostali uwikłani w handel żywym towarem.

Jedną z tych osób jest Viktoria (Michalina Olszańska), czyli młoda kobieta, porwana przez przemytników. W obliczu okrutnej rzeczywistości, dziewczyna może się skupić tylko na jednym: walce o przetrwanie. Jednakże, nie tylko przechwyceni ludzie usiłują się wyrwać z sideł tego horroru. Antonio (Vitor Norte) to kierowca ciężarówki, na którym ciąży świadomość przewożonego przez siebie ładunku. Czy uda mu się znaleźć wyjście z układu, w jaki się uwikłał? Co więcej, czy Viktoria zdoła uciec? Głównie na tych kwestiach koncentruje się fabuła filmu.

Emocje vs. dialogi

Tym, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jest skupienie na emocjach zamiast na dialogach. W filmie jest wiele cichych scen, podczas których nikt się nie odzywa, jednak mimo to wiadomo, o co w danej chwili chodzi. Jest to zdecydowanie dobry zabieg, gdyż pokazuje, że nie trzeba widzom wszystkiego podawać na tacy. Mogą przecież pozostać pewne niedomówienia, których i tak się domyślimy. Tutaj zostało to dodatkowo świetnie wykorzystane do podkreślenia mrocznego klimatu wydarzeń.

Jedna scena w szczególności pokazała, iż czasem nawet nie trzeba znać języka drugiej osoby, aby i tak móc się wzajemnie zrozumieć. Wystarczą uniwersalnie rozpoznawane emocje i gesty, dzięki którym relacja może być równie autentyczna. Ten przekaz zdecydowanie dodał dramatowi wartości.

Problematyczne tempo akcji

Aspektem, którego nie dało się niestety zignorować, było tempo całej historii. Jako że w filmie ukazano przestępczość, gwałty, morderstwa i desperackie ucieczki, można by oczekiwać, że otrzymamy wartką, trzymającą w napięciu akcję. Tak się jednak nie stało. Dramat składał się w dużej mierze ze zbyt długich scen i mocno przeciągniętych ujęć. Wielokrotnie można szybko stracić zainteresowanie danym momentem, który powinien trwać o wiele krócej, aby nadal utrzymać uwagę widza.

Powolne chwile w filmach mają oczywiście swoją wartość, gdyż zazwyczaj możemy wówczas bliżej przyjrzeć się emocjom bohaterów. Tutaj niestety przesadzono z tym zabiegiem, przez co tego typu sceny nie były refleksyjne, lecz monotonne.

Handel ludźmi

Bez względu na wady technicznej strony filmu, przedstawienie samego problemu zostało zrobione niezwykle realistycznie. Sceny przemocy, gwałtów i rozpaczy wyglądały tak przejmująco prawdziwie, że trudno było nie czuć przerażenia bohaterów. Szczególna uwaga należy się aktorom, gdyż zarówno Michalina Olszańska, jak i Vitor Norte, którzy odgrywali główne role, wykonali to w sposób bardzo wiarygodny. Obsada zdecydowanie ratuje kiepską akcję.

Otwiera oczy

Nie można powiedzieć, iż film jest świetny, czy że jest to obowiązkowa pozycja, bo tak nie jest. Dramat ma swoje wady, szczególnie jeśli chodzi o skupienie uwagi widza. Jest to mimo wszystko ważna historia, ze względu na tematykę. Realia handlu ludzkiego mrożą krew w żyłach, a ta opowieść należycie oddaje wagę problemu. Nie jest to zatem film, który trzeba koniecznie obejrzeć. Jednak w celu lepszego zagłębienia się w temat współczesnej formy niewolnictwa, "Towar" dostarcza wielu niezapomnianych i wstrząsających obrazów.

Film można obejrzeć na stronie: https://mojeekino.pl/vods/vod.112

Ocena końcowa: 6/10

Julia Sałdan

fot. materiały prasowe Spectator

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, VOD, 2020, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krwawe niebo film 2021
Krwawe niebo - recenzja

Horror o wampiro-zombie w samolocie wylądował na Netflix. Czy to dobry film?

Pierwsze takie wakacje
Pierwsze takie wakacje - recenzja

Turecki dramat, którego nie możesz przegapić!

Kingdom: Ashin of the North
Kingdom: Ashin of the North - recenzja

Oceniamy pełnometrażowy odcinek specjalny serialu "Kingdom".

Polecamy
Pewnego razu w Hollywood
Pewnego razu... w Hollywood - recenzja... spoilerowa

Quentin Tarantino o kinie lat 60-tych i sekcie Charlesa Mansona. Czy to dobry film?

Diabeł: Inkarnacja
Diabeł: Inkarnacja - recenzja

Piękna kontra bestia? Prawie, bo opętane zwłoki raczej nie są straszne.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Krwawe niebo film 2021
Krwawe niebo - recenzja

Horror o wampiro-zombie w samolocie wylądował na Netflix. Czy to dobry film?

Pierwsze takie wakacje
Pierwsze takie wakacje - recenzja

Turecki dramat, którego nie możesz przegapić!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!