Recenzje - Kino

The World Is Yours - recenzja festiwalowa

2018-08-06 13:21:23

Jedno jest pewne - Guy Ritchie będzie zgrzytał zębami z zazdrości - czytamy w opisie festiwalowym filmu „The World Is Yours”, który polska widownia mogła zobaczyć w trakcie 18. MFF Nowe Horyzonty. Trzeba przyznać, że określenie to jest wyjątkowo trafne i trudno wyobrazić sobie dzieło, bardziej oddające ducha produkcji Guy'a Ritchiego, niż właśnie kryminalna komedia w reżyserii Romaina Gavrasa.

The World Is Yours „The World Is Yours” to historia drobnego dealera narkotyków (Karim Leklou), który dość już ma życia w cieniu, także żyjącej z przestępczości, apodyktycznej matki (Isabelle Adjani). Francois pragnie przejść na legalne źródło zarobków i, przede wszystkim, wyprowadzić się do wymarzonego lokum z dala od niej. Jednak matka przegrała jego oszczędności i bohater zmuszony jest do podjęcia ryzykownej transakcji z zagranicznym handlarzem.

Pomagają mu w tym przepiękna eks-dziewczyna (Oulaya Amamra), której względy Francois pragnie odzyskać, podkochujący się w matce bohatera gangster (Vincent Cassel), który lubuje się w teoriach spiskowych (Iluminaci rządzą światem) oraz dwaj przygłupi i nadpobudliwi kumple lokalnego „bossa” z podejrzanej dyskoteki.  Nic zatem dziwnego, że natychmiast wszystko idzie nie tak, nasza osobliwa drużyna zostaje oszukana, a pieniądze na kupno narkotyków przepadają. Tu zaczyna się jazda bez trzymanki, złożona z szeregu prześmiesznych, ale i nieprzewidywalnych zdarzeń.

„The World Is Yours” to produkcj po brzegi wyładowana charyzmatycznymi postaciami, wartką akcją i niesamowicie dobrym poczuciem humoru. Polot, styl i luz bijące z ekranu to zdecydowanie największe zalety tej produkcji. Całość ogląda się świetnie, a trudny do przewidzenia rozwój akcji tylko w tym pomaga. Naszych bohaterów nie da się nie lubić, a ich przeciwnik, choć dość sztampowy, jest wiarygodny i pasuje do zwariowanych wydarzeń, których jesteśmy świadkami. Mistrzowskie, choć drugoplanowe, role takich gwiazd kina jak Adjani czy Cassel nadają temu i tak udanemu filmowi jeszcze większej wartości.

Natomiast reżyser bawi się, aż miło popatrzeć. Bawi się formą, narracją, ujęciami, montażem i w 100% wykorzystuj talent aktorski obsady swojego filmu. Przy tym nie szarżuje, a wszystkie „fajerwerki” są uzasadnione i prawidłowo wkomponowane w całość. „The World Is Yours” to kryminał, na którym niemal bez przerwy będziecie się śmiać. Humor jest w dialogach, akcji, a nawet w pojedynczych ujęciach. To jeden z najbardziej „luzackich” filmów tej edycji Nowych Horyzontów - produkcja, którą polecamy zobaczyć, jak tylko wejdzie do regularnej dystrybucji w Polsce.

Michał Derkacz

The World Is Yours, reż. Romain Gavras, prod. Francja, czas trwania 100 min, dystr. Best film, polska premiera 6 października 2018

Film zobaczyłem podczas 18. MFF Nowe Horyzonty.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, kino, 2018, opinia, ocena, wrażenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spider-Man Uniwersum
Spider-Man Uniwersum - recenzja przedpremierowa

Najlepsza animacja roku czeka, aż ją zobaczysz!

ZabÃłjcze maszyny
Zabójcze maszyny - recenzja

Jak spisali się scenarzyści znani z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"?

Plagi Breslau
Plagi Breslau - recenzja przedpremierowa

Oceniamy nowy film Patryka Vegi, zrealizowany dla platformy Showmax.

Polecamy
"Nasza klasa" – studium upokorzenia
"Nasza klasa" – studium upokorzenia

„Nasza klasa” to obraz, który ze względu na temat i niepokojący realizm na pewno pozostawi ślad w świadomości widza – należy mieć nadzieję, że przede wszystkim tego młodego.

Animacja? Rewelacja!
Animacja? Rewelacja!

"Persepolis" zrealizowany na podstawie komiksu Marjane Satrapi to fenomenalna pełnometrażowa animacja, która bez większych problemów podbija serca widzów.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Spider-Man Uniwersum
Spider-Man Uniwersum - recenzja przedpremierowa

Najlepsza animacja roku czeka, aż ją zobaczysz!

ZabÃłjcze maszyny
Zabójcze maszyny - recenzja

Jak spisali się scenarzyści znani z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"?