Recenzje - Kino

The Last of Us - recenzja odcinka 4.

2023-02-07 09:07:21

4. odcinek „The Last of Us” znów zaskakuje nas zmianą gatunku! Twórcy pokazali już kino katastroficzne, horror i dramat, a teraz serwują kawał niezłej sensacji! Akcji jest sporo, a fani gry powinni być zachwyceni jak nigdy wcześniej, bo bezpośrednich nawiązań do pierwowzoru jest tu bardzo dużo.

The Last of Us 4. odcinekEpizod pt. „Weź mnie za rękę” zabiera parę głównych bohaterów do wielkiego, postapokaliptycznego  miasta. Błądzenie wśród wieżowców szybko kończy się sceną zasadzki, a Joel i Ellie po stracie samochodu i zapasów, muszą ukrywać się w Kansas City przed pokaźną grupą rebeliantów. Nowy odcinek trwa tym razem tylko 45 minut i nie ma w nim retrospekcji, a akcja choć wartka, zatrzymuje się w idealnych momentach, by dać widzom czas na oddech, a bohaterom okazję do coraz bardziej szczerych rozmów. Joel skłonny jest już mówić o przeszłości (np. w aucie opowiada o jego przygodach z bratem), ale barierę stawia, gdy Ellie zadaje niewygodne pytanie – Czy kiedyś zabiłeś niewinną osobę?

Nastolatka także zaskakuje, twierdząc, że już wcześniej zdarzyło jej się strzelać do ludzi. A dyskusja na ten temat nie jest przypadkowa. Twórcy „The Last of Us” znów udowadniają nam, że ich serial nawet jeśli jest pełen akcji, nie zamienia się w bezmyślną strzelankę. Scena zabicia młodego bandyty w sklepie pokazuje, że w tym uniwersum każda śmierć jest bolesna dla obu stron i zostawia swoje piętno na tym, kto wyszedł cało z potyczki. Gdy Joel postanawia omówić te doświadczenie z Ellie, widzimy, że obarcza się winą, ale też zdaje sobie sprawę, że najwyższy czas przyjąć do wiadomości fakt, że dziewczyna musi umieć się bronić, a brutalne realia nie pozwolą jej beztrosko dorastać.

4. odcinek na koniec przedstawia nam także Henry'ego i jego brata Sama, którzy są poszukiwani przez wspomnianą grupę rebeliantów. Fani gry maja pewnie w głowie wydarzenia, które połączą tę dwójkę z parą protagonistów, ale na to poczekamy jeszcze do 5. epizodu. Tymczasem podczas „Weź mnie za rękę” znawcy produkcji ze studia Naughty Dog uśmiechać się będą wielokrotnie i to nie tylko za sprawą „sucharów”, które czyta Ellie, a także w scenach, w których dziewczyna przeciska się w wąskich przejściach, by odblokować drzwi Joelowi od drugiej strony albo kiedy doświadczony najemnik robi sobie kawę. 1:1 przełożono również na ekran scenę z pisemkiem dla dorosłych w samochodzie oraz naukę obsługi pistoletu. Oby tak dalej!

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe HBO

Słowa kluczowe: serial, HBO, ocena, opinia, analiza, fabuła, 2023

The Last of Us - zdjęcia z serialu (31)

The Last of Us - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 1
The Last of Us - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 2
The Last of Us - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 3
The Last of Us - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 4
The Last of Us - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
John Wick 4
John Wick 4 - recenzja przedpremierowa

To najdłuższa osłona serii, ale czy najlepsza? Oceniamy bez spoilerów!

Syn - recenzja

Czyn "Syn" właściwie pokazuje temat depresji?

Shazam! Gniew bogÃłw
Shazam! Gniew bogów - recenzja

Czy warto zobaczyć dalsze losy rodzeństwa superbohaterów?

Polecamy
Nie tak miało być
Nie tak miało być - recenzja przedpremierowa

Najnowszy film szwedzkiej reżyserki Amandy Kernell to rodzinny dramat, który poprzez swoją nietypową narrację jest bardzo nieoczywisty.

John Wick 3
John Wick 3 - recenzja

Czy Keanu Reeves gra już superbohatera, czy jeszcze nie?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
John Wick 4
John Wick 4 - recenzja przedpremierowa

To najdłuższa osłona serii, ale czy najlepsza? Oceniamy bez spoilerów!

Syn - recenzja

Czyn "Syn" właściwie pokazuje temat depresji?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!