Recenzje - Kino

Tenet - recenzja

2020-08-27 09:52:44

- Nie staraj się tego zrozumieć. Musisz to poczuć - słyszy główny bohater "Tenet" już w początkowych fragmentach nowego filmu Christophera Nolana. Trzeba przyznać, że to zdanie idealnie obrazuje sposób, w jaki należy podchodzić do tej produkcji. Jest ona wizjonerska, jest emocjonująca i jest efektowa. Jednak fabularnie, to tytuł, który po prostu trudno zrozumieć oraz właśnie "poczuć", a ma to niestety skutek uboczny - nie bawimy się na nim tak dobrze, jak byśmy chcieli. Przeczytajcie recenzję filmu "Tenet"!

Tenet - film 2020

"Tenet" to zasada działania odwróconego funkcjonowania w czasie przedmiotów i ludzi, których w naszej linearnej rzeczywistości umieszczają... osoby z przyszłości. Tak, Nolan w swoim nowym filmie porusza takie kwestie jak podróże w czasie (głównie cofanie się), współistniejące, różne linie czasowe (tłumaczone inaczej niż w "Avengers: Koniec gry") oraz paradoksy ze zmienianiem losów świata (rodem z "Terminatora"). Jest nawet wehikuł czasu, ale nie taki, jak wam się teraz wydaje.

Wchodzenie w głębsze analizy fabuły i weryfikowanie, czy aby wszystko jest poprawnie powiązane i spójne, nie ma sensu po jedym seansie. Znając Nolana i to, jak skrupulatnie dopilnował wszystkiego choćby w "Incepcji", zgadujemy, że teraz także, na papierze, wszystkie sceny zgrywają się w logiczną całość (według opisanych nam zasad). Problem leży gdzie indziej. "Tenet" to po prosty znacznie słabszy film niż "Incepcja" czy "Interstellar", a po jego zakończeniu nie ma się już ochoty na powtórkę, by na spokojnie rozpisać sobie wszystko i poukładać w głowie.

Od lat wytyka się Nolanowi, że nie buduje w swoich filmach postaci, za którymi widz chciałby podążać, którym zechce kibicować, które są interesujące i wielowymiarowe. Nigdy wcześniej nie było to tak uwypuklone jak w "Tenet". Co z tego, że obsada jest znakomita (John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh), jeśli kompletnie nie obchodzą nas ani losy protagonisty, ani konflikt, ani stawka (a chodzi o ratowanie świata).

"Tenet" broni się za to wszelkimi aspektami technicznymi, bo w tej materii Nolan nigdy nie zawodzi. Sceny akcji zrealizowano kapitalnie, a jak wiemy reżyser "Mrocznego rycerza" uwielbia praktyczne efekty specjalne i pracę na planie w sytuacji, kiedy wszyscy inni twórcy postawiliby na efekty komputerowe i green screen. Koncept i późniejsza realizacja kilku sekwencji akcji naprawdę robi wielkie wrażenie.

Na najwyższym poziomie jest także montaż (nie tylko równoległy), szczególnie w finale. Niesamowita jest muzyka Ludwiga Goranssona, ale też ogólna jakość dźwięku poszczególnych wystrzałów z broni czy wybuchów. Wszystko to potęguje seans na wielkim ekranie IMAX, więc jeśli macie taką możliwość, to polecamy zobaczyć "Tenet" właśnie w ten sposób.

Czy zatem warto wybrać się do kina, jeśli stawiamy na fabułę i lubimy rozumieć wszystko, co dzieje się na ekranie? "Tenet" to film nie aż tak innowacyjny i pomysłowy, jak się go reklamuje. Może sprawiać wrażenie wydmuszki, męczącego przerostu formy nad treścią, filmowego bełkotu, którego i tak nie zrozumie 90% widzów, ale może to właśnie wy będziecie w tych 10% geniuszy, których Christopher Nolan zachwyci już za pierwszym podejściem.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia w IMAX 2D.  

Polecamy przeczytać też: Czy "Tenet" zyskuje po drugim seansie? >>

fot. materiały prasowe Warner Bros.

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, 2020

Tenet - zdjęcia z filmu (8)

Tenet - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Tenet - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Tenet - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Tenet - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Tenet - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Snowpiercer - Sezon 2
Snowpiercer - recenzja 2. sezonu

Serial wyjechał na właściwe tory!

Bad Boy film 2020
Bad Boy - recenzja

Patryk Vega zrobił film o patologiach polskiej piłki nożnej. Co z tego wyszło? Przeczytajcie recenzję!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!