Dzieje się - Kino

Świetne recenzje "Fugi" Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

2018-05-18 15:15:37

Po światowej premierze "Fugi", najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej, w ramach 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, słychać coraz więcej głosów zachwytu. Produkcja budzi ogromne emocje wśród międzynarodowych widzów i krytyków. Na najważniejszej z filmowych imprez świata obraz polskiej reżyserki znalazł się w prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców.

Fuga - twórcy w CannesZagraniczna prasa chwali występ polskich aktorów w „Fudze”. Allan Hunter ze Screen Daily pisze: - Kreacja Gabrieli Muskały opiera się na wyrazistych oczach, w których budzi się czasem ostry opór. Jej złość, cynizm i frustracja są bardzo przekonywujące i sprawiają, że Alicja staje się fascynującą postacią, bo scenariusz Gabrieli Muskały odkrywa jej przeszłość i ujawnia widzowi szerszy obraz. Spokojny występ Łukasza Simlata, który jest jej mężem oddaje kontrast tych uczuć, a złożone emocje wciąż powracają.

O filmie

„Fuga" to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej" – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy"), Łukasz Simlat („Konwój") i Zbigniew Waleryś („Papusza"). „Fuga" to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu" – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design" na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku")
 
Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

Inne wiadomości z Cannes:

"Zimna wojna" Pawlikowskiego euforycznie przyjęta na festiwalu w Cannes >>

Animacja o Ryszardzie Kapuścińskim zachwyciła w Cannes >>

Film o zemście fryzjera psów oklaskiwany w Cannes >>

MD/ip

fot. Phyrass Haidar/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, premiera, seans, reżyserka, 2018, polski film
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Siedem lat jednej nocy
"Siedem lat jednej nocy" - koreański thriller o brutalnej zemście [WIDEO]

Premiera już 26 października. Zobaczcie polski zwiastun filmu!

53 wojny - premiera filmu
Gwiazdy na uroczystej premierze filmu "53 wojny" [FOTO]

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia!

Kler
Zagraniczny sukces "Kleru". Tam też pobił rekordy

To już nie jest "tylko" film. To zjawisko kulturowe.

Polecamy
Noc Kina w grudniu. 1 bilet na 10 filmów!
Noc Kina w grudniu. 1 bilet na 10 filmów!

Poprzednie imprezy z cyklu Noc Kina gromadziły ponad 20 tysięcy widzów!

Hardcorowy film SF z perspektywy pierwszej osoby [WIDEO]
Hardcorowy film SF z perspektywy pierwszej osoby [WIDEO]

Zobacz szalony zwiastun filmu "Hardcore Henry", nakręconego w całości z perspektywy pierwszej osoby!

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Siedem lat jednej nocy
"Siedem lat jednej nocy" - koreański thriller o brutalnej zemście [WIDEO]

Premiera już 26 października. Zobaczcie polski zwiastun filmu!

53 wojny - premiera filmu
Gwiazdy na uroczystej premierze filmu "53 wojny" [FOTO]

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia!