Dzieje się - Kino

Superbohater z Indonezji i inne przeboje na 14. festiwalu Pięciu Smaków

2020-10-21 12:16:35

Chwytające za serce melodramaty, ekranizacja bestsellerowej powieści, zaskakujące kino superbohaterskie i hiphopowy musical. To wszystko zobaczymy w sekcji Asian Cinerama w ramach 14. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Wydarzenie odbędzie się w internecie w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2020.

Gundala, reż. Joko AnwarAsian Cinerama - przeboje kina azjatyckiego do zobaczenia w Polsce

Asian Cinerama to doskonały punkt startowy dla wszystkich, którzy dopiero odkrywają azjatyckie kino i zarazem perełka dla koneserów, którzy szukają na ekranie ulubionych znanych twarzy i chcą po raz kolejny zanurzyć się w światy kreowane przez wielkich mistrzów obrazu. Co zobaczymy?
 
Gundala
reż. Joko Anwar, Indonezja 2019

Ekranizacja kultowego komiksu, pierwszy indonezyjski film superbohaterski i reżyser-wizjoner, nie wahający się przed najbardziej ryzykownymi decyzjami. Gotowy przepis na sukces - i jeden z najbardziej kasowych filmów w historii rodzimego kina. Efektowna historia o chłopcu z nizin, który odkrywa w sobie moce, by bronić najsłabszych, to zarazem oryginalny wkład do światowej tradycji gatunku, w którym najlepsze komiksowe konwencje uzupełnione zostały o polityczny kontekst i pełną mocy tradycję kina sztuk walki.


 
Jedna noc
reż. Kazuya Shiraishi, Japonia 2019

Do czego posunie się matka, udręczona latami życia pod jednym dachem z alkoholikiem i oprawcą? Koharu wybiera drogę, która postawi trójkę jej prawie dorosłych dzieci w niełatwej sytuacji. Mistrz przewrotnego kina, łączącego gatunkowy pazur z psychologicznym zacięciem, po raz kolejny zagląda w mroczne rejony ludzkiej duszy, prowokująco mieszając emocjonalną wiwisekcję z inteligentnym czarnym humorem. Dzięki genialnym decyzjom obsadowym połamane biografie bohaterów nabierają niezwykłej intensywności, mówiąc wiele o bolączkach (nie tylko) japońskiego społeczeństwa.
 
Kim Ji-young, urodzona w 1982
reż. Kim Do-young, Korea Południowa 2019

Ji-young jest ambitną pracowniczką dużej korporacji, czyli jednego z miejsc słynących ze szklanych sufitów, szpiegowskich kamer w damskich toaletach i innych kłód rzucanych kobietom pod nogi. Zwłaszcza, kiedy są młodymi matkami. Ekranizacja druzgocącej powieści, która tak jak jej literacki pierwowzór wywołała falę dyskusji o ograniczeniach, z jakimi spotykają się Koreanki, to jednocześnie miażdżący feministyczny manifest i doskonale opowiedziana, pełna niezwykle trafnych detali historia, z którą mogą zidentyfikować się pracujące kobiety i młode matki na całym świecie.
 
Mój książę Edward
reż. Norris Wong, Hongkong 2019

Czy w XXI wieku małżeństwo jest wciąż nieodzownym elementem dorosłego życia? Fong pracuje w centrum handlowym specjalizującym się w weselnych akcesoriach - lecz kiedy sama stanie przed decyzją o nałożeniu obrączki, wątpliwości nie przestaną się mnożyć. Błyskotliwy komediodramat o związkach, definiowaniu osobistej wolności i zderzeniu romantycznych bajek ze znacznie bardziej skomplikowaną rzeczywistością przysporzył debiutującej reżyserce Norris Wong miano nowej nadziei hongkońskiego kina.
 
Suk suk
reż. Ray Yeung, Hongkong 2019

Pak i Hoi to mężczyźni wchodzący w jesień życia; wydaje się, że ich niezrealizowane marzenia takimi już pozostaną, a o skrywanych przez lata pragnieniach nikt nie usłyszy. Przypadkowe spotkanie otwiera jednak nowy rozdział historii, pokazując, że pewne uczucia nie mają daty ważności. Opowiadana z niezwykłą czułością i wyczuciem historia niełatwej miłości to hołd dla klasyki melodramatu, wpisana w wielkomiejski krajobraz Hongkongu i niezwykłą historię tego miasta.
 
Wersy ulicy
reż. Zoya Akhtar, Indie 2019

Raperska scena Mumbaju, indyjska wersja miejskiego bagna, pogoń za marzeniami i miłość na przekór przeciwnościom. Jeden z największych kinowych przebojów ubiegłego roku, obsypany nagrodami indyjski kandydat do Oscara elektryzuje ścieżką dźwiękową i klimatycznymi zdjęciami, w uniwersalną historię wplatając lokalne kulturowe napięcia. Zoya Akhtar mistrzowsko prowadzi fabułę opartą na biografiach popularnych artystów indyjskiego hiphopu, budując inspirującą opowieść o przełamywaniu barier i tłumionym przez lata buncie, przekuwanym w nasycone emocjami bity.
 

Karnety na festiwal online dostępne są na stronie festiwalu w cenie 100 PLN.
 
14. edycja festiwalu odbędzie się w internecie w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2020.

Pełny program festiwalu i wydarzeń towarzyszących ogłoszony zostanie 29 października 2020.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Asian Film Awards Academy.

MD/ip

fot. "Gundala"/screen youtube.com
 
          



Słowa kluczowe: filmy, program, Asian Cinerama, 2020, festiwal filmów azjatyckich, Gundala
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Polecamy
Upadek - filmy o nazistach
Filmy o nazistach

Polecamy najciekawsze filmy o nazizmie, nie tylko te na poważnie!

Spider-Man: Daleko od domu
Życie po "Endgame" w nowym zwiastunie filmu "Spider-Man: Daleko od domu" [WIDEO]

Peter Parker przestrzega przed spoilerami z filmu "Avengers: Koniec gry".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!