Dzieje się - Kino

Strach na zamówienie

2012-11-19 13:47:16

Wielu internautom zdarzyło sie trafić w sieci na film,  w którym spokojna, niczego nie zapowiadająca scena zostaje nagle przerwana strasznym, zaskakującym obrazem. Wielu internautów poczuło przerażenie i zniesmaczenie, lub...rozbawienie. Niewielu internautów wie, że to z czym się spotkali, to screamer.

W najprostszej definicji screamer to taki rodzaj filmu – lub animacji komputerowej – który z początku nie wzbudza żadnych podejrzeń; wydaje się być zwykłą grą komputerową lub niewinnym filmikiem umieszczonym w sieci. Obraz lub gra wymagają skupienia od użytkownika, co sprawia, że wpatruje się nieustannie w ekran. Po chwili na monitorze komputera pokazuje się przerażająca migawka - np. krzycząca, upiorna twarz. Tak jak w znanym w sieci filmiku o niepozornej nazwie „Reklama pewnej marki samochodu”:

Screamery właśnie tak powinny działać – nie wzbudzać podejrzeń, by po chwili zaskakiwać i przerażać. Budzą wiele emocji - jedni uznają to za dobry żart, inni są oburzeni nagłym zaskoczeniem.

Twory takie tworzone są dla osób dorosłych, szczególnie tych o mocniejszych nerwach. Treści zawarte w screamerach nie nadają się dla młodszych i na pewno nie powinno się pokazywać ich dzieciom. Najmłodsi są bardzo wrażliwi na takie treści. Po co są tworzone? Zazwyczaj dla żartu, śmiechu, nabrania innych. Z zawrotną szybkością rozprzestrzeniają się w sieci i wywołują wcześniej opisane reakcje. Jednak nie zawsze służą tylko i wyłącznie zrobieniu komuś żartu.

Screamery tworzy się nie tylko dla zabawy.Czasem wykorzystuje się je także komercyjnie, w kampaniach reklamowych, w tym społecznych – zarówno polskich, jak i tych zagranicznych. Jeden z zagranicznych spotów reklamowych z wykorzystaniem screamera dotyczy problemu prowadzenia samochodu po narkotykach „If you drive on drugs, you’re out of your mind”:


Tego typu kampanie społeczne mają mocny przekaz, bazujący na emocjach odbiorcy. Dzięki elementowi szokującemu są zapamiętywane na dłużej niż standardowe reklamy. Bardzo znaną kampanią społeczną jest także „Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!”, która zwraca uwagę na problem prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Poprzez szokującą scenę ma za zadanie uświadomić odbiorcom, jakie mogą być konsekwencje kierowania samochodem po kieliszku.

Inny przykład reklamy – tym razem dotyczący kampanii znanej marki samochodowej, ukazuje nam mężczyznę uprawiającego jogging na tle malowniczego szkockiego pejzażu. Nagle na drodze pojawia się nowy model Toyoty, który przykuwa uwagę biegacza. Reklama wraz z zaskakującym końcem znajduje się poniżej.

Ostatnim przykładem kampanii wykorzystującej screamera na polskim rynku jest Archiwum Rodzinne. Z pozoru niewinnie brzmiący adres internetowy skrywa zaskakującą scenę i jest połączony z promocją nowego filmu "Sinister", który już za kilka dni wejdzie do kin. Osoby, które klikają w "Archiwum rodzinne" są przekonane, że obejrzą sceny z życia rodziny mieszkającej na przedmieściach i odkryją skrywane przez nich tajemnice. Nikt jednak nie spodziewa się tego, że jest to jednocześnie zapowiedź horroru, który w najbliższych dniach będzie miał swoją premierę.

Strona dostępna jest pod TYM adresem.

ip
fot. YouTube

Słowa kluczowe: screamer strach internet youtube kampanie społeczne reklamowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Housekeeping for Beginners
Fale: nowy cykl w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

To filmy, które dopiero co wypłynęły na powierzchnię festiwalowego świata.

Agent szczęścia
Oto pełny program 21. Millennium Docs Against Gravity. Kto sięgnie po Grand Prix Dolnego Śląska?

Wrocławska publiczność zobaczy ponad 70 filmów dokumentalnych z całego świata.

Ariana Greenblatt
Ariana Greenblatt poczaruje w "Iluzji 3"

Młoda aktorka w obsadzie kontynuacji przebojowej serii.

Polecamy
West Side Story
Taneczne gangi na zdjęciu z "West Side Story" Spielberga

Nadchodzi remake oscarowego musicalu z 1961 roku.

American Horror Story: 1984
Retro plakat "American Horror Story: 1984" zapowiada klimaty slashera

Tym razem podtytuł serialu to 1984, co doskonale wpisuje się w obecną fascynację latami osiemdziesiątymi.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Housekeeping for Beginners
Fale: nowy cykl w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

To filmy, które dopiero co wypłynęły na powierzchnię festiwalowego świata.

Agent szczęścia
Oto pełny program 21. Millennium Docs Against Gravity. Kto sięgnie po Grand Prix Dolnego Śląska?

Wrocławska publiczność zobaczy ponad 70 filmów dokumentalnych z całego świata.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!