Dzieje się - Kino

"Stancja" - mieszanka komedii i horroru walczy o Złotego Smoka

2021-05-07 09:41:15

Ten tytuł trzeba będzie mieć na oku, nie tylko jeśli jesteście studentami! Film „Stancja” w reżyserii Adriana Apanela będzie miał światową premierę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowym na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach Programu „30 Minut”. W tej znakomitej komedii z elementami horroru wystąpili znani aktorzy: Agnieszka Warchulska, Jakub Zając, Anna Seniuk, Marian Opania.    

Stancja, film 2021Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Silver Frame.  Portal „Polish Shorts” nazwał „Stancję” „wybuchową mieszanką komedii, horroru i satyry społecznej”. Bohater filmu, młody chłopak, puka do drzwi starego domu, chcąc wynająć pokój. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Kobieta chce się pozbyć niespodziewanego gościa, ale gdy dowiaduje się, że chodzi o wynajem, zgadza się oprowadzić go po domu. Stancja okazuje się zapuszczona, a z każdym zwiedzonym pokojem i kolejnym poznanym lokatorem wydaje się coraz dziwniejsza... Chłopak chce się stamtąd wydostać, ale okazuje się to coraz trudniejsze.

 -  Punktem wyjścia do napisania tej historii były moje doświadczenia zarówno z wynajmem pokoi jak i samym procesem szukania, kiedy to czasami po zamknięciu drzwi mieszkania otwierał się świat, którego nikt by się nie spodziewał i którego na pewno nikt nigdy by nie opisał w ogłoszeniu ani nie pokazał w żadnym katalogu. W filmie poznajemy ten świat razem z młodym, nieśmiałym bohaterem  oraz właścicielką, która marzy żeby jej dom przypominał ten znany z „Domku na prerii” mimo że przypomina on raczej coś zupełnie przeciwnego - mówi Adrian Apanel.

W roli głównej wystąpił utalentowany aktor Jakub Zając, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi z 2019 roku (m.in. „Czuwaj”, „Zenek”, serial „Belfer”, „Stulecie Winnych”). Partneruje mu Agnieszka Warchulska (m.in. „Cwał”, „Wieża”, „Dług”, „Teraz ja!”, „Trick”). W wyrazistych rolach drugoplanowych zobaczymy Annę Seniuk, Mariana Opanię, Sonię Mietielicę, Sebastiana Perdka, Paulinę Gałązkę. - To prawdziwy dream team - mówi reżyser. - Wszyscy, których chciałem pozyskać do filmu, zgodzili się po przeczytaniu scenariusza.

Film powstał w ramach Programu „30 Minut” Studia Munka SFP. Koproducentem „Stancji” jest TVN. Film otrzymał wsparcie Gdyńskiego Funduszu Filmowego. Adrian Apanel jest związany z Gdynią, ukończył Gdyńską Szkołę Filmową. W pracy nad „Stancją” towarzyszyli mu absolwenci GSF: Natalia Nylec i Marek Głuszczak.  Program „30 Minut” współfinansuje PISF.

Adrian Apanel jest reżyserem i scenarzystą. Nakręconym w trakcie studiów w Gdyńskiej Szkoły Filmowej dokumentem „Niezłomni” debiutował na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W trakcie studiów rozpoczął także współpracę z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, reżyserując dla Instytutu filmy dokumentalne. Jego film dyplomowy, sensacyjna komedia „Rap Braders”, był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach,  między innymi w USA, Indiach czy na Karaibach.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych KFF jest niezwykle prestiżową sekcją. Laureaci Złotego Smoka i Srebrnych Smoków mogą skorzystać ze skróconej drogi do rywalizacji oscarowej. 61.  Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się  w dniach 30 maja – 6 czerwca 2021 roku w formie hybrydowej.     
    
ip

fot. Sylwia Olszewska SFP    


Słowa kluczowe: film, Adrian Apanel, 30 Minut projekt, Studio Munka SFP
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dawid Nickel
Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

Postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego - mówi reżyser.

Monster Hunter, Milla Jovovich
Ekranizacja gier "Monster Hunter" debiutuje w Polsce na VOD [WIDEO]

Milla Jovovich i Paul W.S. Anderson od lat dzielą życie na planie i w domu.

Polecamy
dead
Adam Driver i Bill Murray w horrorze komediowym "The Dead Don't Die" [WIDEO]

Pojawił się zwiastun nowego filmu Jima Jarmuscha.

1917
Wojenne widowisko "1917" już na VOD

Nagrodzony Oscarami, epicki film Sama Mendesa, trafił już do sieci i możecie go legalnie zobaczyć online.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Dawid Nickel
Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

Postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego - mówi reżyser.

Monster Hunter, Milla Jovovich
Ekranizacja gier "Monster Hunter" debiutuje w Polsce na VOD [WIDEO]

Milla Jovovich i Paul W.S. Anderson od lat dzielą życie na planie i w domu.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!