Recenzje - Kino

Sprzątaczka - recenzja serialu

2021-10-12 09:06:22

'Sprzątaczka" to serial, który od razu znalazł się w TOP 10 na platformie Netflix. Dramat składa się z 10 odcinków, opowiadających o samotnej matce, która mierzy się z biedą i biurokracją, ale za wszelką cenę walczy o lepszą przyszłość dla córki. Produkcja ta bazuje na wspomnieniach Stephane Land.

Sprzątaczka serial 2021Fabuła serialu

Bohaterką jest Alex - młoda matka wychowująca samotnie swoją córkę, Maddy. Alex opóściła swojego partnera, po tym jak ten wykazywał agresję spowodowaną przez alkohol. Z ich wspólnego miejsca zamieszkanie uciekła niespodziewanie i wszystko postawiła na jedną kartę - zrobi wszystko aby przetrwać. Bez domu, bez pieniędzy, bez pracy, przyjaciół, czy nawet rodziny. Młoda kobieta ma na celu znalezienie lokum dla siebie i Maddy, przez co podejmuję pracę sprzątaczki, gdzie zderza się świat biedy i bogactwa.

Amerykański sen

Ameryka zawsze kojarzy się jako kraj spełniący marzenia, kraj bez ograniczeń jednak serial "Sprzątaczka" ukazuję prawie niespotykany dotąd brutalny obraz Stanów Zjednoczonych. Mocną stroną tej produkcji jest zdemaskowanie stereotypów m.in.  powiedzenia "każdy jest kowalem własnego losu" albo "żadna praca nie hańbi". Bardzo ciekawe są wątki bohaterki, która choć daje z siebie wszystko, ma do czynienia z nieodpłatną pracą oraz pogardą przez społeczeństwo.

Niedoceniana rola matki

Serial ukazuję wiele drobnych elementów, które nie dostrzega się jako dziecko. Ile z nas było niezadowolonych kiedy mama kupowała nam jakąś rzecz. Ile z nas dostawało prezenty marzeń, a tak naprawdę nasze mamy kupowały je za swoje ostanie pieniądze. Serial otwiera oczy i pokazuje, jak rola matki jest ciężka, a szczególnie głównej bohaterki, której życie w jedej chwili tak daje w kość. Margaret Qualley, która wciela się w rolę matki dzięki swojej naturalności sprawia, że widz przeżywa z nią wszystkie wzloty i upadki. Aktorka świetnie ukazała waleczność i determinacje kobiet, które chcą stworzyć jak najlepszy dom dla swojego dziecka. 

Warto obejrzeć  serial inspirowany wspomnieniami Stephanie Lard pt. "Maid: Hard Work, Low Pay, and a Mother's Will to Survive" z 2019 roku, które trafiły na listę bestsellerów "New York Timsa". Serial pokazuje życie przeciętnej osoby, która na swoje barki bierze bardzo dużo i stara się to utrzymać. Co najważniejsze serial stara się stanąć po stronie ofiar, dlatego w tej produkcji wchodzimy we wszystkie myśli głównej bohaterki i widzimy usterki które pozostawiło jej życie.

Ocena końcowa: 7/10

Dominika Bierczak


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: Netflix, 2021, ocena, opinia, Stephane Land
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hbo Max
Diuna - recenzja

Czy nowa ekranizacja powieści Franka Herberta to udane dzieło?

Nocne kły film Netflix
Nocne kły - recenzja

Praca szofera u szalonych wampirzyc nie jest najłatwiejsza...

pleas
Pleasure - recenzja przedpremierowa

Po tym filmie oglądanie pornografii nie będzie już takie samo.

Polecamy
Klątwa Ju-on: Początek
Klątwa Ju-on: Początek - recenzja serialu

Japoński serial grozy jest już na Netflix. Czy strach się bać?

fot. materiały prasowe
Igielnik - recenzja

Czy to kolejny młodzieżowy film w "indie" stylistyce, nawiązującej do twórczości Wesa Andersona? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Hbo Max
Diuna - recenzja

Czy nowa ekranizacja powieści Franka Herberta to udane dzieło?

Nocne kły film Netflix
Nocne kły - recenzja

Praca szofera u szalonych wampirzyc nie jest najłatwiejsza...

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!