Recenzje - Kino

Snowpiercer - recenzja odcinków 1 i 2

2020-05-26 11:36:59

"Snowpiercer" to nowy serial na platformie Netflix, którego dwa pierwsze odcinki można oglądać od 25 maja 2020, a kolejne będą udostępniane co tydzień. Jak zatem prezentuje się nowa, rozszerzona wersja historii, którą poznaliśmy w filmie "Snowpiercer: Arka przyszłości" 2013 roku? Jest podobnie, tak samo, a może lepiej? Przeczytajcie recenzję 1. i 2. odcinka!

Snowpiercer - serial Netflix 2020

Serial "Snowpiercer" zaczyna się od lakonicznego wprowadzenia, o tym jak ludzkość sama sobie zniszczyła planetę, majstrując przy sterowaniu pogodą, co wymknęło się spod kontroli. Później jest już tylko pociąg, pędzący do około świata i pasażerowie w nim zgormadzeni. Zanim jednak do nich przejdziemy, to niestety trzeba wytknąć, że podobnie jak w przypadku filmu, tak i teraz, całą zabawę już na wstępie może wam popsuć fakt, że u samych założeń, koncepcja postapokaliptycznego pociągu jest idiotyczna, a wszelkie próby logicznego wytłumaczenia tej idei rozwalają się jak domek z kart, na każdym kroku, co z resztą doskonale widzimy już w 1. oraz 2. odcinku.

Głupota u podstaw serialu

Czepialstwo miejmy za sobą już na początku. Zatem: Pociągi są po to, by dojechać z punktu A do punktu B. W jakim celu jedzie tytułowy pociąg, skoro celu nie ma? Wyraźnie jest nam powiedziane, że jedzie on w kółko, okrążając planetę (przez oceany też?), co tylko dodaje potencjalnych zagrożeń, jak wypadki po drodze, uszkodzenia, wykolejenia, groźne lawiny itd., co z resztą dzieje się już w 2. odcinku, narażając wszystkich pasażerów. Jeśli konstruktor pociągu to geniusz i miliarder, to dlaczego nie wolał zbudować ogromnego bunkra lub wieżowca, z piętrami gromadzącymi zapasy i hale produkcyjne? Nic innego by się nie zmieniło, a bezpieczeństwo wzrosło by radykalnie, nie mówiąc o większym potencjale w zabezpieczenie przed gapowiczami, którzy do pociągu wtargnęli w zadziwiająco łatwy sposób.

Twórcy mówią nam, że jest aż 1000 wagonów, ale nie mówią czym i jak zasilana jest jadąca od kilku lat (a w domyśle na zawsze) lokomotywa. Jeśli chodzi o prąd wytwarzany samą jazdą, to w takim razie, z czego są tory i jakim cudem wytrzymały lata w temperaturze poniżej -120 stopni Celsjusza? Ciekawe też, skąd załoga pozyskuje wyczerpywalne zasoby, których nie da się pozyskać w takiej temperaturze bez zatrzymywania pociągu, a które w wielkich ilościach spożywają goście luksusowych, pierwszych klas?

A jeśli już o podziale klas mówimy, to niestety metafora wagonów jako podziałów społecznych jest tak łopatologiczna, że o mniejszą subtelność pokusili się tylko twórcy filmu "Platforma", z tą różnicą, że tam nie było aż takich absurdów, jak scena z 2. odcinka "Snowpiercera", w której szybę ostatniej nadziei ludzkości można wybić przypadkowo trzymając w ręku metalowy przedmiot...

Zalety też są

By cieszyć się z serialu "Snowpiercer" musimy bardzo mocno przymykać oczy na wyraźne wady, ale nie jest to produkcja, którą już po dwóch odcinkach spisujemy na straty. Tym razem, w przeciwieństwie do filmu z 213 roku, twórcy mają czas na zarysowanie ciekawych bohaterów, którzy nie będą tylko rzucającymi się sobie do gardeł karykaturami. Obecnie z całej obsady wyróżniają się dwie postacie - te najważniejsze. Andre (Daveed Diggs) jako główny bohater ma interesującą przeszłość a jego ekranowa charyzma daje spore nadzieje na wiele fajnych scen. Dialogi z jego udziałem były niezłe już w 1. i 2. odcinku wiec liczymy, że ten poziom się utrzyma. Solidne aktorstwo i postać z potencjałem widzimy też u Melanie (Jennifer Connelly), która jaka zarządca odpowiedzialny za spokój pasażerów stara się uporać z problemami buntu oraz problemów technicznych w pociągu.

Zadowalająca jest też główna oś fabularna, aktualnie skupiona na sprawie morderstwa, którą Andre pomaga rozwikłać. Może będzie to wstęp do tego, by pasażerowie początkowych i końcowych wagonów (tzw. ogona) dogadali się w końcu. A może serial pójdzie w stronę konfliktu o przejęcie sterów nad lokomotywą, co niestety też jest idiotyczne, co jak już wiemy, jest to wyprawa donikąd, wiec nie można obrać lepszej albo gorszej trasy. Mamy nadzieję, że lepszą trasę po scenariuszu obrali twórcy, bo kolejne odcinki po prostu muszą być lepsze, by widzowie zostali z tym serialem na dłużej.

Michał Derkacz

fot. Justina Mintz/materiały prasowe/Turner Entertainment Networks, Inc. A WarnerMedia Company

Słowa kluczowe: serial, Netflix, 2020, opinia, ocena

Snowpiercer - serial Netflix 2020 (9)

Snowpiercer - serial Netflix 2020  - Zdjęcie nr 1
Snowpiercer - serial Netflix 2020  - Zdjęcie nr 2
Snowpiercer - serial Netflix 2020  - Zdjęcie nr 3
Snowpiercer - serial Netflix 2020  - Zdjęcie nr 4
Snowpiercer - serial Netflix 2020  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mortuarium
Mortuarium - recenzja

Oceniamy opowieści pracowników kostnicy, które już są na VOD.

Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

saga winx serial 2021
Przeznaczenie: Saga Winx - recenzja serialu

To serialowa adaptacja animacji "Klub Winx". Czy warto obejrzeć?

Polecamy
Zombieland 2
Zombieland: Kulki w łeb - recenzja

10 lat minęło jak jeden dzień. Oscarowa obsada powraca w sequelu "Zombieland"!

W głębi lasu - recenzja serialu

Jak wypada polska ekranizacja dzieła Cobena?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mortuarium
Mortuarium - recenzja

Oceniamy opowieści pracowników kostnicy, które już są na VOD.

Biały Tygrys film
Biały Tygrys - recenzja

Ambitny kierowca z Indii wspina się po drabinie sukcesu. Czy warto to zobaczyć?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!