Recenzje - Kino

Snajper - chybiony strzał [RECENZJA]

2015-02-22 14:10:03

Bradley Cooper wstawał codziennie o godzinie 5:00 rano, trenował 5 godzin, a w ciągu dnia zjadał 6000 kalorii.  Wszystko po to, by jak najlepiej wcielić się w kultową postać Navy SEALs, snajpera, który walcząc na misjach w Iraku, stał się najskuteczniejszym strzelcem Stanów Zjednoczonych, zabijając nieoficjalnie nawet do 255 osób.

Postać to zatem bardzo podatna na filmową biografię. Jednak jak to z nimi bywa, czasem są udane, czasem nie. "Snajper" Clinta Eastwooda  to produkcja bardzo poprawna, miejscami świetna, ale jako całokształt niestety rozczarowuje.

Wszystko toczy się strasznie schematycznie i przez cały czas miałem wrażenie, że gdzieś to już wszystko widziałem. Trudna sytuacja w domu, patriotyczne powołanie, wyjazdy na misje, powroty, zaniedbana kobieta, trauma itd. Brzmi jak co drugi film o losach żołnierzy amerykańskich. A przecież Kyle to wybitna jednostka. Film o snajperze da się zrobić doskonale, co pokazuje choćby "Wróg u bram" (reż. Jean-Jacques Annaund).

"Snajper" ma co prawda swoje momenty, kiedy trzyma widza za gardło, ale jest ich stanowczo zbyt mało. Sceny typowo wojenne są sprawnie zrealizowane i bardzo realistyczne. Specyfika pracy snajpera oddana jest prawdopodobnie dobrze, musiałby to ocenić ekspert, ale filmowi brakuje świeżości. Tego, co prezentował ostatnimi laty "Hurt Locker: W pułapce wojny" (reż. Kathryn Bigelow), który z resztą wygrał oskarową ceremonię w 2010 roku.

"Snajper" sukcesu tego nie powtórzył, choć Akademia lubi  nagradzać filmy o swojej własnej historii i jej bohaterach. Artystycznie film Eastwooda nie prezentuje niczego, co zasługiwałoby na szczególne uznanie. Ani rola Coopera, ani role drugoplanowe nie są wybitne, a całość sprawia wrażenie sprawnego produkcyjniaka o dzielnym wojaku na misji w Iraku, który chce wrócić z wojny tak samo mocno, jak znów na niej walczyć.

Snajper (oryg. American Sniper), reż. Clint Eastwood, prod. USA, dystr. Warner Bros. Entertainment Polska, czas trwania 134 min, premiera polska 20 lutego 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: Snajper recenzja, american sniper recenzja, bradley cooper snajper

Snajper (19)

Snajper  - Zdjęcie nr 1
Snajper  - Zdjęcie nr 2
Snajper  - Zdjęcie nr 3
Snajper  - Zdjęcie nr 4
Snajper  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.

Tully
Tully - recenzja

Czy kolejny owoc współpracy Reitmana i Theron jest równie udany jak "Kobieta na skraju dojrzałości"? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
AFF: Generał - recenzja
AFF: Generał - recenzja

"Generał" genialnego Bustera Keatona pokazuje, że do tego, by rozbawić widza do łez nie jest potrzebny potok słów.

O dwóch takich, co byli inni (X-Men... - recenzja)
O dwóch takich, co byli inni (X-Men... - recenzja)

Bez zbędnych ceregieli: każdy twórca komiksów marzy o tym, żeby na bazie jego dzieła powstał tak dobry film. A to jedna z najlepszych adaptacji komiksowych, jakie kiedykolwiek powstały.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Deadpool 2 - recenzja

Pyszne danie czy odgrzany kotlet? Przeczytaj recenzję filmu!

Po latach, reÅź. Annarita Zambrano
Po latach - recenzja

Dramat o tym, jak przeszłość jednej osoby wpływa na wszystkich członków rodziny.