Recenzje - Kino

Smok życzeń - recenzja

2021-06-11 23:27:37

Na platformie Netflix, w dniu 11 czerwca 2021 roku pojawiła się nowa animacja pod tytułem "Smok życzeń". Ta inspirowana chińską kulturą bajka jest reżyserskim debiutem amerykańskiego ilustratora i scenografa, Chrisa Appelhansa. Jego doświadczenie w tworzeniu ilustrowanych książek dla dzieci, okazało się niezwykle przydatne w tworzeniu urzekającej animacji pełnej kolorów, charyzmatycznych bohaterów i... chińskich pierożków? Przekonajcie się sami, o czym jest "Smok życzeń" w naszej recenzji filmu!

Smok życzeń

Nowy wspaniały świat?

Bajkowe wydarzenia rozgrywają się w Szanghaju - najpierw niezbyt rozwiniętym i sprowadzającym się w zasadzie wyłącznie do dzielnic rodzin robotniczych, z upływem czasu zmieniającym się w wielką aglomerację z wieżowcami godnymi miana drapaczy chmur. Niestety, nieodwracalne zmiany dokonały się nie tylko w krajobrazie miasta, ale także w życiu jego mieszkańców, szczególnie dwójki przyjaciół Dina i Li Ny. Widz towarzyszy im od momentu poznania się w szkole, gdy mieli zaledwie kilka lat, przez lata rozkwitania pięknej przyjaźni, po trudne rozstanie i oddalenie się od siebie. Ich życie potoczyło się zupełnie inaczej i okazało się, że różnice majątkowe uniemożliwiły im kontynuowanie znajomości, choć początkowo oboje nie zdawali sobie z tego sprawy.

Li Nie i jej ojcu udało się opuścić biedną dzielnicę dla chińskiej klasy robotniczej i zamieszkać w pięknym pałacu. Otoczyli się bogactwami, innymi zamożnymi ludźmi i ich szacunkiem, podczas gdy Din pozostał w dawnym miejscu zamieszkania, dzieląc wraz z matką jeden pokój i snując marzenia o ponownym spotkaniu przyjaciółki z dziecięcych lat.

Uwspółcześniony, chiński "Alladyn"

Tytułowy smok to spełniający życzenia duch, który ukrywa się w porcelanowym dzbanuszku. Można więc uznać, że inspiracją do stworzenia jego postaci była bajka o Alladynie, jego złotej lampie i Dżinie. Obie postaci łączą nie tylko magiczne zdolności i fakt, że obaj skazania są na tkwienie w małym naczyniu, dopóki ktoś ich nie wywoła, ale także to, że mogą spełnić dowolne trzy życzenia wywołującego.

Główna postać - Din, również przypomina tytułowego bohatera disnejowskiego pierwowzoru. Tak jako on jest biednym młodzieńcem, który stara się sam na siebie zarobić i zapewnić sobie lepsze życie niż to którym żył dotychczas. Nawet życzenia wypowiadają podobne, bo obaj w pewnym momencie stają się bogaci i szanowani, co pomaga im w zdobyciu dziewczyny marzeń. Li Na to także współczesna Dżasmina, może bez tytułu królewskiego, ale żyjąca w dostatku i traktowana jak księżniczka. Dziewczęta łączy także dobre serce i zdolność wybaczania tym, którzy próbowali, nawet jeśli w tak szlachetnym celu jak przyjaźń czy miłość, je oszukać.

Nie zabrakło także bandy zbirów, którzy prześladują biednego chłopca. Są oni nieco karykaturalni, momentami nawet śmieszni, a na miano prawdziwego złoczyńcy zasługuje co najwyżej jeden z nich. Jednakże ich obecność w animacji była warunkiem niezbędnym do pojawienia się zaskakujących zwrotów akcji. Walka z nimi pozwoliła też wykazać się głównemu bohaterowie, Dinowi, jak i cynicznemu smokowi o imieniu Long. 

Przyjemne z pożytecznym 

Poza humorem, wartką akcją i kilkoma wzruszającymi momentami, w animacji pojawiają się też pouczające rady i morały. Z zachowania mamy Dina, która surowo wychowuje chłopca i zmusza do pilnej nauki, można wywnioskować, że edukacja to ważny element w życiu młodego człowieka, mogący zapewnić mu lepszą przyszłość. Za to z relacji Li Ny z jej ojcem widz może wysnuć smutny wniosek, że żadne pieniądze nie zastąpią czasu spędzonego z rodzicem.

Nie da się uszczęśliwić górą kosztowności kogoś, kto jedyne czego braknie to ojcowska miłość. Jednak nie tylko oglądający, ale także sami bohaterowie zdali sobie z tego sprawę w odpowiednim czasie i przy odrobinie magii udało im się nadrobić stracony czas. Odnowiona po latach przyjaźń Dina i Li Ny to kolejna piękna lekcja. Przykład tej dwójki przyjaciół dowodzi, jak silna potrafią być przyjacielskie więzi, niezależnie od statusu materialnego i sytuacji życiowej. Najwięcej jednak uczy historia smoka Longa, który poświęca życie wieczne w świecie duchów, aby pomóc przyjacielowi i spełnić, zgodnie z obietnicą, jego ostatnie życzenie. 

Kinga Borto


fot. materiały prasowe Netflix

 

 

Główna postać, Din również przypomina tytułowego bohatera disnejowskiego pierwowzoru. Tak jako on jest biednym młodzieńcem, który stara się sam na siebie zarobić i zapewnić sobie lepsze życie niż to którym żył dotychczas. Nawet życzenia wypowiadają podobne, bo obaj w pewnym momencie stają się bogaci i szanowani, co pomaga im w zdobyciu dziewczyny marzeń. Li Na to także współczesna Jasmine, może bez tytułu królewskiego, ale żyjąca w dostatku i traktowana jak księżniczka. 
Słowa kluczowe: film, animacja, 2021, Netflix
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krwawe niebo film 2021
Krwawe niebo - recenzja

Horror o wampiro-zombie w samolocie wylądował na Netflix. Czy to dobry film?

Pierwsze takie wakacje
Pierwsze takie wakacje - recenzja

Turecki dramat, którego nie możesz przegapić!

Kingdom: Ashin of the North
Kingdom: Ashin of the North - recenzja

Oceniamy pełnometrażowy odcinek specjalny serialu "Kingdom".

Polecamy
Diabeł: Inkarnacja
Diabeł: Inkarnacja - recenzja

Piękna kontra bestia? Prawie, bo opętane zwłoki raczej nie są straszne.

Psy 3. W imię zasad
Psy 3. W imię zasad - recenzja

Panie Pasikowski! Mniej dialogów, więcej wódki, poproszę.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Krwawe niebo film 2021
Krwawe niebo - recenzja

Horror o wampiro-zombie w samolocie wylądował na Netflix. Czy to dobry film?

Pierwsze takie wakacje
Pierwsze takie wakacje - recenzja

Turecki dramat, którego nie możesz przegapić!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!