Recenzje - Kino

Śmierć na Nilu - recenzja wydania Blu-ray

2022-08-04 11:15:20

Od 27 lipca 2022 roku film „Śmierć na Nilu” jest do zobaczenia na płytach Blu-ray. Kenneth Branagh, po nieźle przyjętym „Morderstwie w Orient Expressie” powraca do roli słynnego detektywa Herculesa Poirot, a także za kamerę ekranizacji powieści kryminalnej Agathy Christie. Czy warto sięgnąć po to wydanie? Co znajdziemy w zawartości dodatkowej? Przeczytajcie recenzję!

Śmierć na Nilu Blu-ray

„Śmierć na Nilu” to adaptacja ponadczasowej powieści Agathy Christie z 1937 roku, w której śledzimy kolejną sprawę, jaką musi zajmować się detektyw Poirot, a wszystko rozgrywa się podczas rejsu luksusowym statkiem po tytułowej rzece. Gdy nastrój miodowego miesiąca bogatych nowożeńców zostaje brutalnie przerwany serią morderstw, główny bohater musi wskazać winnego, a proste to nie będzie, bo naturalnie każdy ma coś do ukrycia.

Jak pisaliśmy w recenzji filmu „Śmierć na Nilu” po wizycie w kinie – niestety nie dostajemy tu oddechu na własną zabawę w typowanie mordercy, ale kolejne sceny ogląda się dobrze, choć bez większego zaangażowania w sprawę. Na szczęście końcówka jest zaskakująca, a sam Kenneth Branagh świetnie pogodził dwie role – aktora i reżysera. Jeśli zatem nie znacie jeszcze tej historii, to polecamy sprawdzić, bo intryga jest niezła, a emocji nie brakuje, choć nie jest to produkcja bez wad.

Co znajdzie się w dodatkach na płycie Blu-ray? Tutaj jest naprawdę dobrze, choć miłośnicy seansu komentarzem reżyserskim będą rozczarowani jego brakiem. Dla równowagi, opowiemy o tym, co jest w tym wydaniu, naturalnie poza filmem, który można zobaczyć z napisami albo z lektorem polskim (to rzadkość).

Od powieści do filmu – to trwający ponad 15 minut materiał, w którym twórcy opowiadają o sposobach na trzymanie widzów w napięciu oraz tym, jakie mieli wcześniejsze kontakty z oryginalną powieścią. Mówią również o przesłaniu książki i postaci słynnego detektywa, a przy tej okazji słyszymy komentarze odnośnie wprowadzonej w filmie przeszłości Herculesa Poirot, w tym historii ogromnych wąsów oraz… wątku miłosnym!

Agatha Christie: podróżowanie może być zabójcze – podczas 6 minut poznajemy historię pisarki, którą nazwano „królową zbrodni” oraz jej dorobek jako genialnej autorki kryminałów.

Budowanie świata nad Nilem – to 11 minut poświęcone wizycie na planie filmowym, gdzie poznajemy kulisy powstawania tej ekranizacji. Widzimy jak pracuje się nad kostiumami, scenografią i rekwizytami. Tu wrażenie robi fakt, że większość filmu nagrano w studio z użyciem bluescreenów, a nie w rzeczywistych lokacjach w Egipcie.

Branagh / Poirot – to ponad 5 minut o sylwetce reżysera (i aktora), o którym wypowiadają się członkowie obsady i ekipy realizatorów. Widzimy jak pracował z gwiazdami na planie i jakie miał sposoby na łączenie dwóch ról. Jest to oczywiście typowa laurka, jednak odnajdujemy tu bardzo ciekawe smaczki z warsztatu reżyserskiego i aktorskiego.

Sceny niewykorzystane – łącznie to aż 10 minut krótkich fragmentów, które nie trafiły do finalnego montażu filmu. Warto zerknąć, ale faktycznie nie ma tu czegoś zmieniającego odbiór całości fabuły. Ciekawostką są niedokończone efekty z wykorzystaniem wspomnianych już bluescreenów.

Zwiastun filmu – trwający 2 minuty.

MD

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: materiały dodatkowe, dodatki, zawartość, opinia, ocena, 2022

Śmierć na Nilu - zdjęcia z filmu (11)

Śmierć na Nilu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Śmierć na Nilu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Śmierć na Nilu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Śmierć na Nilu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Śmierć na Nilu - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Nowi mutanci
Nowi mutanci - recenzja

Czy warto obejrzeć film, którego kinowy debiut przekładano już kilka razy?

Policja i rasizm
Policja i rasizm - recenzja

Polski tytuł filmu dość perfidnie nawiązuje do aktualnych problemów w USA. Czy jednak jest to udana produkcja?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!