Recenzje - Kino

Slow West - Fassbender na Dzikim Zachodzie [RECENZJA]

2015-11-20 15:17:05

John Maclean zrealizował western, który zaczyna się od prostego, klarownego wprowadzenia w akcję. 16-letni chłopak wyrusza na poszukiwania ukochanej, którą oddziela od niego wiele mil niebezpiecznych terenów Dzikiego Zachodu.


Jednak narracja w "Slow West" wskazuje, że głównym bohaterem tej opowieści będzie ktoś inny. Poznajemy go po jakimś czasie, gdy ratuje chłopaka z opresji. Nasz tajemniczy rewolwerowiec składa gołowąsowi propozycję nie do odrzucenia, po czym razem wyruszają tropem dziewczyny, która skradła serce, lecz poszukiwana jest za coś zupełnie innego…

Trudna relacja między tymi dwoma bohaterami została przedstawiona w wyjątkowo interesujący sposób. Nie śledzimy tutaj kolejnej opowiastki o naiwnej przemianie postaci, które wzajemnie na siebie oddziałują. To raczej realistyczny zapis historii, która mogła się wydarzyć. Wszystko co widzimy jest szalenie wiarygodne, choć nie zabrakło czysto "filmowych" zwrotów akcji.

W świecie Dzikiego Zachodu, który proponuje nam reżyser nie istnieją podziały na dobrych i złych czy bandytów i złodziei. Są natomiast ci, którzy w tym brutalnym, "westernowym" świecie odnajdują się lepiej, lub gorzej. Surowy klimat i pewna, unikalna prawda bijące z ekranu to zdecydowanie najmocniejsze punkty "Slow West".

Zachwyca też aktorstwo, co jest kluczową kwestią w filmie z tak niewielką ilością postaci. Łącznie, na ekranie przewija się ich kilkanaście, a aktorzy grający najważniejsze role spisali się na medal. Michael Fassbender to klasa sama w sobie i fajnie było zobaczyć, jak poradzi sobie w kolejnym gatunku filmowym. Kodi Smit-McPhee to utalentowany, młody człowiek, który bardzo sprawnie zagrał dorastającego naprędce naiwniaka.

Jedna z drugoplanowych postaci ocenia głównych bohaterów jako "upadłego anioła i powstającego diabła". Choć określenie to jest troszkę na wyrost, to jednak ładnie i poetycko podkreśla różnicę pomiędzy nimi. A jeśli mówimy o "drugoplanowcach", to zarówno Ben Mendelsohn jak i Caren Pistorius pokazali jak powinno się wykorzystywać "swoje pięć minut".

"Slow West" wielokrotnie zaskoczy widza nie tylko skrywanymi intencjami bohaterów czy brutalnością, ale także dawką czarnego humoru, który pojawia się w idealnych momentach. To film, który nie wyważa otwartych drzwi, lecz jest genialny w swej prostocie. Prosta fabuła, kilku bohaterów i mistrzowska reżyseria składają się na fascynującą mieszankę, którą po prostu trzeba zobaczyć!Slow West, reż. John Maclean, prod. Nowa Zelandia/Wielka Brytania, czas trwania 84 min, dystr. M2 Fils, polska premiera 20 listopada 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: slow west recenzja, slow west opinie, slow west film, slow west ocena, slow west 2015

Slow West - zdjęcia z filmu (13)

Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Slow West - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - recenzja

Czy filmowa biografia jednego z najsłynniejszych przestępców XX wieku to dobry film? Przeczytaj recenzję!

Przemiana - film
Przemiana - recenzja

Oceniamy ekranizację bestsellerowej powieści dla młodzieży.

fot. materiały prasowe
Jurassic World: Upadłe królestwo - recenzja

Oceniamy kontynuację wielkiego przeboju z 2015 roku.

Polecamy
Przeznaczenie, czy ślepy los? ("Jeff wraca...")
Przeznaczenie, czy ślepy los? ("Jeff wraca...")

Czy istnieje coś takiego jak przeznaczenie? Wszystko, co dzieje się z nami i wokół nas to przypadek, a może kierunkowskaz prowadzący nas na właściwą drogę?

Nie porywający, ale przyzwoity
Nie porywający, ale przyzwoity

Wielu film w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego „Miasto z morza" rozczarował. Po premierze filmu przeważały głosy, że jest to kino słabe, któremu brakuje zaangażowania i wyrazu.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - recenzja

Czy filmowa biografia jednego z najsłynniejszych przestępców XX wieku to dobry film? Przeczytaj recenzję!

Przemiana - film
Przemiana - recenzja

Oceniamy ekranizację bestsellerowej powieści dla młodzieży.