Recenzje - Kino

Siła ognia - recenzja

2020-07-08 09:07:17

Żywioły mają ogromną moc. Przynoszą życie i śmierć. Są potężne i delikatne. Często muszą przypomnieć człowiekowi, że nie jest w stanie ich ujarzmić. Przypomnieć muswoją siłę w rozpaczliwej prośbie o szacunek. Niosą w sobie energię, którą trudno pominąć, a jak się okazuje, tak łatwo nie zauważyć. Oliver Laxe w swoim „Siła ognia” poświęca jednemu z czterech panów ogrom uwagi. Nie ocenia, nie analizuje, tylko patrzy, a widz wraz z nim. Oto nasza recenzja bez spoilerów.

Orkiestra ognia

Cała dramaturgia filmu jest jak płomień. Monotonna, a intrygująca. Z jednej stronychcemy, żeby pożar fabuły się rozniósł, z drugiej bezpiecznie jest nam go obserwować bez obawy o zagrożenie życia.Nie sposób skategoryzować tego filmu. To nie fabuła, nie dokument. To ruchomy obraz zmysłowy. Zdjęcia przypominające rolkę z aparatu analogowego, pokryte mgłą, a może dymem po pożarze. Piękny krajobraz Galicji nie potrzebuje wiele, potrzebuje czasu, by być, nie jakości. Oprócz hałasu natury niektóre sceny podbija klasyka. Operowe tony, orkiestra. Muzyka człowieka z całą jej wyniosłością i osiągnięciem. Grupa Amanda Villiavieja, David Machado, Sergio da Silva, Xavi Souto odegrała tu pierwsze skrzypce. Brawa!

Naturalna aktorka

Główna aktorka jest hipnotyzująco tajemnicza. Silna i krucha. Ogarnia swoją osobą wszystkich. Nad wszystkimi włada. Wymusza posłuszeństwo, będąc gwarantem nadziei. Rozpoczyna pierwszą scenę mdlejąc. Mdleją w niej drzewa. Gdy kamera zjeżdża w dół okazuje się, że to nie omdlenie ze słabości. Żółte monstrum pozbywa się lasu, dla wyobrażonego celu. Za jego kierownicą człowiek. Galicja - bo to o niej mowa, nie pozostaje niewzruszona, pozostaje nieugięta. Odpowiedź nadejdzie, jak klamra, wraz z ogniem.

Chwila dla ludzi

Amador (Amador Arias) wraca do rodzinnej wioski po pobycie w więzieniu.Cieszy się złą sławą podpalacza. W domu pomaga matce (Benedicta Sancheza), która uosabia starość w jej najszlachetniejszym wydaniu. Amador przypomina męską wersję Kasandry, jednak jego przepowiednia jest milcząca. Odcina się od społeczności i zajęty gospodarstwem w możliwie najbliższym kontakcie z naturą cierpliwie czuwa. Perypetie lokalsów są jak muśnięcie pastelem na film - obrazie. Jeżeli chcemy mogą pozostać niedostrzeżone. Choć natura jasno wyrazi swoją opinię na temat cywilizacyjnego postępu. Bohaterowie ważą swoje srebrne słowa pozostając wiernymi złotu milczenia. To nie w słowach zawiera się dźwięk magiczny. To odgarnianie dłońmi błota ze studzienki, kiedy niemal czujemy mazistą wilgotną konsystencję między palcami. To skwierczące na patelni jajko i chrupiące pod zębami pieczywo. To też muczenie krowy, strzelające iskry płomieni i wiatr.

Oglądam ostrożnie

I tak mamy okazję przez 90 minut przyglądać się z ukrycia mieszkańcom i naturze. Bardzo powoli, bardzo subtelnie. Laxe uwił pajęczą nić za pomocą której prowadzi widza. Tylko od nas zależy czy uda się jej nie zerwać. Podczas seansu musimy być pokorni, nie próbować siłować się z ogniem. Uznać wyższość. To wymagające, ale wartościowe.

Maja Kowalska


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, opinia, wrażenia, kino, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Obraz poÅźądania
Obraz pożądania - recenzja

Thriller, który w napięciu trzyma dopiero na końcu.

Polecamy
Legiony - recenzja

Dobry film historyczny, przesadzony manifest patriotyczny czy może tani romans? Sprawdźmy!

7. sezon Orange Is the New Black - recenzja serialu

Przeczytajcie recenzję i sprawdźcie jak twórcy poradzili sobie z finałowym sezonem!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!