Dzieje się - Kino

Rozmawiamy z Karoliną Bruchnicką, tytułową "Córką trenera" [WYWIAD]

2018-08-01 13:34:10

Karolina Bruchnicka, młoda aktorka grająca główną rolę w filmie "Córka trenera", porozmawiała z nami przy okazji premiery filmu w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Poznaliśmy kulisy jej przygotowań do roli, współpracy z Jackiem Braciakiem i życiowych wyborów. Przeczytaj wywiad!

Córka trenera

Michał Derkacz, dlaStudenta.pl: Jesteśmy po światowej przemierzę filmu „Córka trenera”, w którym grasz główną rolę. Powiedz proszę, jakie są Twoje wrażenia po seansie z udziałem publiczności?

Karolina Bruchnicka: To był dopiero drugi raz, kiedy widziałam ten film, ale pierwszy raz z publicznością. Atmosfera była wspaniała! Zawsze ciekawiej jest oglądać film, słysząc reakcje ludzi. Zauważyłam, że widzowie bardzo często się śmiali, a czasem były nawet salwy śmiechu. Na pokazie, który odbył się dzień później, była już bardziej stonowana publiczność.

Film jednak nie jest komedią. Czy ten humor sytuacyjny był w 100% zaplanowany?

Nie kalkulowaliśmy na planie, że „teraz będziemy żartować”. To po prostu tak naturalnie wyszło, a niektórych dialogów nawet nie było w scenariuszu. Tym bardziej mnie to rozbawiło. Na przykład scena w samochodzie, gdy Maciej uczy Wiktorię, jak prowadzić. To było samo życie.

To prawda. Ta „życiowość” jest wielką zaletą tego filmu. Nie ma wymuszonych zwrotów akcji. Nie ma dramatycznego zakończenia, którego w pewnym momencie się spodziewałem.

Jak myślałeś, że się skończy?

Byłem niemal pewien, że bohaterka wpadnie pod auto, gdy twoja postać wysiadła z samochodu na środku ulicy. Bałem się też typowego happy endu…

To się bardzo cieszę, że to nie było przewidywalne i takie „grubymi nićmi szyte”.

Zdecydowanie nie było takie. A opowiedz trochę o swoich przygotowaniach do roli. Musiałaś nauczyć się grać w tenisa i specjalnie pracować nad formą fizyczną?

Tak jest. Miałam półroczny „poligon”, w czasie którego trenowałam grę w tenisa i chodziłam na salę treningową razem z Jackiem Braciakiem. Tych treningów było od 8 do 10 godzin w tygodniu. W tenisa grałam z Łukaszem i Maćkiem Woźniakiem, trening ogólnorozwojowy prowadził Łukasz Walczak. Wcześniej było jeszcze bardziej intensywnie, Łukasz chciał mieć pewność czy dam radę fizycznie.

Sceny, w których grasz są pokazane na zbliżeniach i w dodatku na zwolnionym tempie. Pewnie znawcy tenisa będą w stanie zauważyć co robisz źle. Te sceny pewnie wymagały od Ciebie wielkiego skupienia, a nie tylko wysiłku fizycznego…

 Dałam z siebie wszystko.

Opowiedz jeszcze o tej współpracy z Jackiem Braciakiem. Jak się pracuje na planie z aktorem, który osiągnął już tak wiele i jest tak doświadczony?

Jacek otoczył mnie opieką i był dla mnie jak tata, ale nie ten filmowy, tylko taki naprawdę troskliwy, cudowny ojciec. Praca z nim to była dla mnie wielka przyjemność i wielkie wyróżnienie, że w ten sposób mogłam zacząć moją aktorską przygodę.

Grana przez ciebie postać ma z filmowym Maciejem taką naturalną „chemię”. Jak to wypracowaliście?

Trudno wypracować chemię (śmiech). Przygotowania do filmu trwały tak długo i były na tyle intensywne, że gdy zaczęliśmy pierwszy dzień zdjęciowy nie czułam wielkiego stresu czy przeskoku. To był naturalnie trwający, dalszy ciąg naszej wspólnej pracy. a w dodatku ekipa na planie była świetna. Już na pierwszych zdjęciach próbnych czułam dobrą energię.

W tym momencie muszę zapytać o Twoją interpretację postaci Macieja, którego gra Jacek Braciak. Czy to dobry ojciec?

Nie oceniam. Natomiast w filmie podoba mi się podejście do tej postaci. Nie sugeruje ono jednoznacznie czy Maciej jest dobrym czy złym ojcem. Najważniejsze jest to jak zinterpretuje to widz.

W filmie jest powiedziane, że Maciej wieszał piłkę do tenisa nad kołyską Wiktorii, co tylko umacnia nas w przekonaniu, że marzenie o karierze sportowej, to było jego marzenie, a nie córki. Imię Wiktoria też nie jest przypadkowe. Chyba zgodzimy się, że wielu rodziców robi tak samo, niezależnie od dziedziny życia…

Jasne, że Wiktoria oznacza zwycięstwo, a ojciec celowo tak nazwał córkę. Wiadomo, że często rodzice mają jakiś plan na życie swojego dziecka. Najważniejszy jest w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Na szczęście, ja nie miałam takich doświadczeń. Aktorstwo to jest tylko i wyłącznie mój wybór i to wybór od przedszkola. Jak wiele dzieci w tym wieku chciałam zostać aktorką, z tym, że od tej pory nigdy nie zmieniłam zdania. W mojej rodzinie nikt nie wykonuje zawodów artystycznych, ale wszyscy mnie wspierali w moich wyborach.

Porozmawiajmy chwilę o pracy z reżyserem. Jaki na planie był Łukasz Grzegorzek? Był wymagający jak filmowy trener?

Był wymagający, ale też pozwalał na tyle dubli, ile było trzeba. Cały czas czułam zaufanie z jego strony i wolność jaką mi daje w prowadzeniu postaci. Miałam spore pole do interpretacji, ale wyglądało to tak, że my dużo rozmawialiśmy przed wejściem na plan. Łukasz podrzucał mi różne inspiracje muzyczne i filmowe. Sam scenariusz zmieniał się kilka razy, a przy okazji Łukasz pytał mnie, co ja bym zrobiła w danej sytuacji. To była współpraca, na równi, na zasadzie braterstwa.

Jak Ty interpretujesz główną problematykę tego filmu? O czym jest ta historia?

Wiadomo, że sport nie jest tu najważniejszy. To film z tenisem w tle, a opowiada o relacji ojca z córką. To nie jest tak, że przeznaczono go dla ojców - czterdziestolatków i 17-letnich córek. Każdy może się postawić w ich miejscu - młody tata 5-latki oraz dojrzały ojciec dorosłej kobiety.

Z tym trzeba się zgodzić. Wielu ludzi pewnie zobaczy siebie w postaci ojca czy córki z tego filmu. A powiedz proszę, jakie są Twoje aktorskie plany na najbliższą przyszłość?

Podczas tej edycji festiwalu Nowe Horyzonty można zobaczyć inny film z moim udziałem - Monument” w reżyserii Jagody Szelc. W najbliższym czasie zacznę też pracę nad dwoma spektaklami.

Zdradzisz, co to będą za spektakle i gdzie je zobaczymy?

Niedługo będę mogła ujawnić szczegóły.

Jesteś osobą, która planuje wszystko w swoim życiu, tak jak filmowy Maciej, czy raczej stawiasz na spontaniczność?

Żyję i działam czysto intuicyjnie.

To dotyczy także doboru kolejnych ról?

Tak, działa intuicja. Z „Córką trenera” było tak, że ani przez chwilę nie miałam wątpliwości. Prywatnie interesuję się tenisem i od dziecka oglądam wszystkie duże turnieje. Chciałam kiedyś zrobić kurs na sędziego. W szkole aktorskiej musieliśmy napisać swoje wizytówki i ja napisałam, że gdybym miała urodzić się drugi raz to zostałabym tenisistką albo tancerką tańca towarzyskiego. Dwa lata później dzwoni Łukasz z propozycją roli w „Córce trenera”. Ciekawe, prawda?

Nic tylko życzyć kolejnych dobrych wyborów i udanych ról. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Rozmawiał: Michał Derkacz, dlaStudenta.pl

fot. materiały prasowe

Przeczytaj także: Recenzja filmu "Córka trenera" >>

Słowa kluczowe: rozmowa, wypowiedź, aktorka, 2018

Córka trenera - zdjęcia z filmu (15)

Córka trenera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Córka trenera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Córka trenera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Córka trenera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Córka trenera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
NMF: Maraton Halloween 2021
Maraton Halloween w Multikinie z 4 horrorami już 29 października 2021

Każdy film zaprezentuje inne oblicze strachu.

Dziewczyny z Dubaju plakaty
Gorące plakaty "Dziewczyn z Dubaju" [FOTO]

Luksus, żądza i brak miłości.

Godspeed, Los Polacos!
"Godspeed, Los Polacos" - dokument o słynnej wyprawie studentów wkrótce w Multikinie [WIDEO]

Ekipa studentów z Polski jako pierwsza na świecie pokonała kajakami Kanion Colca w Peru.

Polecamy
The Secret Garden
"Tajemniczy ogród" - Colin Firth w filmie fantasy wkrótce w kinach [WIDEO]

Nadchodzi nowa ekranizacja książki autorstwa Frances Hodgson Burnett.

Tomasz Karolak
Tomasz Karolak: Ja nie gram komediowo, tylko dramatycznie [WYWIAD]

Aktor opowiada nam o "Planecie Singli 2", jakości polskich filmów i ciekawym zjawisku społecznym.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
NMF: Maraton Halloween 2021
Maraton Halloween w Multikinie z 4 horrorami już 29 października 2021

Każdy film zaprezentuje inne oblicze strachu.

Dziewczyny z Dubaju plakaty
Gorące plakaty "Dziewczyn z Dubaju" [FOTO]

Luksus, żądza i brak miłości.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!