Recenzje - Kino

Przeklęta - recenzja serialu

2020-07-22 13:55:00

Nimue to główna bohaterka serialu "Przeklęta". Dziewczyna jest przedstawicielką rasy Feyów, czyli istot magicznych, uzdrawiających. Traktowani są oni przez Kościół jako demony chodzące po ziemi, większość rasy chce pozbyć się Feyów. Nimue został powierzony Miecz Władz, kiedy Czerwoni Paladyni zaatakowali jej wioskę. Każdy jest zainteresowany mieczem i chce go zdobyć za wszelką cenę. A czy warto śledzić przygody Nimue? Recenzujemy pierwszy sezon serialu "Przeklęta".

Przeklęta - serial Netflix 2020"Przeklęta" to serial Netflixa na podstawie legend arturiańskich, więc ma dużo scen walki, połączonych z elementami fantasy. Realizacja bitew jest przeciętna, ponieważ ma się czasem odczucie, że wszystko jest robione poprzez efekty komputerowe. Oczywiście bywają momenty kiedy walka wygląda efektownie i zaskakująco i widz staje się jeszcze bardziej zaciekawiony, lecz są to rzadkie chwile.

Główna bohaterka Nimue, którą gra Katherine Langford, jest postacią magiczną, przez co tak ją zapamiętujemy. Jak na najważniejszą postać w serialu jest niestety bardzo bezbarwna. W późniejszych odcinkach zaczyna się jej przemiana i wtedy poprzez rozterki staję się "jakaś". W momencie kulminacyjnym, kiedy całe zaplecze historyczne ma znaczenie, okazuje się, że sylwetka głównej bohaterki jest totalnie pozbawiona charakteru.

Nimue jako główna postać czasami zawodzi, lecz postać Igranie (bohaterka drugoplanowa) jest bardzo interesująca. Na przestrzeni całego sezonu przechodzi ciekawą przemianę. Jeżeli będzie drugi sezon serialu, ta postać będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, a poprzedni sezon był dla widza tylko wstępem, aby się nią zaciekawić. Merlin to kolejna postać, która dodaje kolorytu temu serialowi. Potężny mag, który w serialu ma problemy z alkoholem. Jest to inne spojrzenie na postać, ale Gustaf Skarsgard w roli Merlina radzi sobię bardzo dobrze. Czarne charaktery w serialu to niestety nic zaskakującego, czasami ma się wręcz myśli, że daną scenę się już kiedyś widziało.

Można odnieść wrażenie, że twórcy zamiast skupić się na paru postaciach i wykreować je w jakiś obiecujący sposób, skupili się na tych mało istotnych i zapomnieli o tych ważniejszych, ponieważ myśleli, że obronią się tym kim są. Iris jest bohaterką jednego z wątków pobocznych. Niestety została pozbawiona wszelkich elementów, które mogłyby zainteresować widza. To niezwykle irytująca, "wyskakująca z pudełka" dziewczyna, której działania są absolutnie zbędne w serialu. Natomiast Arthur, który jest ważną postacią dla historii, został sprowadzony do roli jakiegoś mało interesującego pomocnika głównej bohaterki.

"Przeklęta" to serial, który ma spory potencjał. Przepiękna sceneria oraz kostiumy zasłużyły na to, aby zasiąść przed ekranem. Ten kto lubi legendy arturiańskie powinien obejrzeć chociaż jeden odcinek. Szczerze, gdyby nie  fakt, że gra tu znana i modna aktorka (Katherine Langford), najprawdopodobniej nie byłby to tytuł tak mocno reklamowany.

Dominika Bierczak

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: Netflix, 2020, opinia, ocena, czy warto oglądać

Przeklęta - zdjęcia z serialu (17)

Przeklęta - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 1
Przeklęta - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 2
Przeklęta - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 3
Przeklęta - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 4
Przeklęta - zdjęcia z serialu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Łut szczęścia
Łut szczęścia - recenzja

Mieliśmy szczęście zobaczyć jedną z najlepszych animacji 2022 roku!

Polecamy
The World Is Yours
The World Is Yours - recenzja festiwalowa

Zabawny kryminał, którego nie powstydziłby się Guy Ritchie.

Beautiful Boy
Mój piękny syn - recenzja

Timothée Chalamet i Steve Carell w poruszającym filmie o sile ojcowskiej miłości.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!