Recenzje - Kino

Proces Siódemki z Chicago - recenzja

2020-10-19 09:51:49

16 października 2020 na platformie Netflix pojawił się nowy film z gatunku dramatu sądowego. Tytułowy "Proces Siódemki z Chicago" miał miejsce w 1968 roku, po tym jak masowe protesty przeciwko wojnie w Wietnamie przerodziły się w brutalne starcie manifestujących z policją i Gwardią Narodową. Przed sądem stanęli liderzy protestujących, którym zarzucano nawoływanie do agresji i prowokowanie burd na ulicach miasta. Czy "Proces Siódemki z Chicago" do dobry film? Przeczytajcie recenzję!

Proces Siódemki z Chicago

Aaron Sorkin (scenariusz i reżyseria) opiera swój film na faktach, a sama historia procesu wydaje się być interesująca, ale wykonanie pozostawia już sporo do życzenia. Film składa się z trzech przeplatających się motywów. Przede wszystkim obserwujemy sam proces, który trwał wiele tygodni, a w trakcie posiedzeń trwała prawda i ustna walka między oskarżonymi a stronniczym sędzią. Sceny z sali sądowej przeplatane są naradami oskarżonych z obrońcą, pomiędzy kolejnymi posiedzeniami. Trzecim i najciekawszym elementem są retrospekcje samych zamieszek i kulis starcia manifestujących z policją. Widzimy tu wydarzenia z perspektywy różnych postaci, stojących po obu stronach.

Seans filmu "Proces Siódemki z Chicago" jest niestety dość nużący, a wspomniane motywy nie łączą się w spójną całość, która jest w stanie nas wciągnąć w opowieść i zainteresować na tyle, byśmy trzymali kciuki za ostateczne wyroki i losy bohaterów. Brakuje tu polotu, tempa, rytmu, duszy i werwy. Film jest poprawny technicznie, a jako lekcja historii również jest okej, ale nie jest to dzieło, które można postawić obok najlepszych dramatów sądowych w historii kina.

Jest to film po prostu przeciętny, a największą jego zaletą jest doskonałe aktorstwo, w wykonaniu takich gwiazd jak Eddie Redmayne, Sacha Baron Cohen, Yahya Abdul-Mateen II, Joseph Gordon-Levitt, Mark Rylance, czy Frank Langella. Zwłaszcza ten ostatni, w roli absurdalnego wręcz wrogo nastawionego do oskarżonych sędziego jest bardzo charyzmatyczny, a jeden z bohaterów określa go jako "podejmującego decyzje oburzające nawet w Hondurasie".

W jednej z początkowych scen filmu obrońca tytułowej siódemki mówi - "Są sprawy cywilne i karne. Polityczne nie istnieją". Trudno jednak odnieść inne wrażenie, jeśli proces dotyczy protesty przeciwko wojnie w Wietnamie. Warto też zwrócić uwagę, że "Proces Siódemki z Chicago" paradoksalnie prezentuje aktualne dziś problemy, dotyczące zarówno konfliktów zbrojnych, w które angażuje się USA, jak i traktowania opozycji oraz afroamerykańskich obywateli. Jest to zatem wartościowe kino i potrzebne. Gdyby tylko zostało lepiej wykonane...

Ocena końcowa: 5/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, 2020, ocena, opinia, Netflix, dramat sądowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Wirtuoz. Pojedynek zabÃłjcÃłw
Wirtuoz. Pojedynek zabójców - recenzja

Anthony Hopkins i Anson Mount jako zleceniodawca i płatny morderca. Jak wypada ich współpraca?

Polecamy
The Kissing Booth 2 - recenzja

Czy warto obejrzeć kontynuację hitu na platformie Netflix?

Odwet - serial Netflix 2020
Odwet - recenzja serialu

Sprawdźcie, czy warto zobaczyć ekranizację książki dla młodzieży.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!