Dzieje się - Kino

Precz z pruderią! Nocne Szaleństwo na 23. mBank Nowe Horyzonty

2023-05-26 13:27:07

Porzućcie wszelką pruderię, wy, którzy tu wchodzicie. Oto wkraczamy do świata, gdzie nudne konwenanse i przebrzmiałe stereotypy trafiły na śmietnik, humor jest czarny jak smoła, a granice istnieją tylko po to, aby je przekraczać. Witamy w krainie Nocnego Szaleństwa, czyli w sekcji Nowych Horyzontów, w której spotkacie twórczynie i twórców żonglujących gatunkami, bawiących się konwencjami, nieustannie badających rozciągliwość języka kina. W tym roku spotkacie tutaj m.in.: Nidę Manzoor i Polite Society, Sebastiána Silvę i Gnijąc w słońcu (oba filmy były przebojami ostatniej edycji festiwalu Sundance), Brandona Cronenberga i Infinity Pool, Harvey’a Rabbita i Kapitana Faggotrona ratującego świat, Vasilisa Katsoupisa i Inside oraz Jennifer Reeder i Sprawczynię.

Kapitan Faggotron ratuje światfot. Kapitan Faggotron ratuje świat, reż. Harvey Rabbit

Polite Society, reż. Nida Manzoor

Niecodzienne, ale bardzo sprawne połączenie Bollywoodzkiego blichtru z brytyjską ironią w szalonej opowieści o sile siostrzeństwa. Ria Khan wierzy, że musi uratować swoją starszą siostrę Lenę przed zbliżającym się ślubem. Korzystając z pomocy przyjaciół postanawia więc urządzić największy „weselny skok” w dziejach – wszystko w imię niezależności i wolności od społecznych norm.

Gnijąc w słońcu, reż. Sebastián Silva


Czarna, pełna niepoprawnego humoru komedia, która rozprawia się z absurdami przemysłu filmowego i prezentuje w krzywym zwierciadle kryzys twórczy. Sebastián Silva wciela się tu w filmowca, który, targany wewnętrznymi problemami, zostaje wysłany przez swojego menadżera na wakacje na plaży nudystów. Tam, w dosyć niecodziennych okolicznościach, Sebastián poznaje influencera Jordana, który chce wciągnąć go w realizację wspólnego projektu. Spotkanie tej dwójki owocuje serią wielu niefortunnych zdarzeń.

Infinity Pool, reż. Brandon Cronenberg

Nigdy nie będzie takiego lata. A przynajmniej nie dla Jamesa Forstera (tradycyjnie znakomity Alexander Skarsgard), niespełnionego, lecz bogato ożenionego pisarza, który w poszukiwaniu inspiracji przyjechał do egzotycznego kraju Li Tolqa. Zabiwszy przypadkiem tubylca, mężczyzna wikła się w intrygę jak z koszmaru. Film Brandona Cronenberga przywodzi na myśl twórczość Kafki i de Sade’a, ale również serial Biały Lotos. To fantasmagoryczna satyra o białym, uprzywilejowanym facecie, który na wakacjach usiłuje odnaleźć swoje prawdziwe „ja”. W jednej z ról zobaczymy Mię Goth.

Kapitan Faggotron ratuje świat, reż. Harvey Rabbit

Ojciec Gaylord jest homoseksualistą, lecz nie przyzna się do tego nawet na spowiedzi. Prawda upomina się jednak o niego pod postacią byłego chłopaka, który zamierza rozewrzeć odbyt piekła i zmienić Ziemię w queerową planetę. Apokalipsa? A może koniec pewnej iluzji? Wszak sam Jezus wolał facetów. Obrażeni? Wy, którzy decydujecie się na seans, musicie porzucić wszelkie uprzedzenia. A także wszelką pruderię.

Inside, reż. Vasilis Katsoupis

Złodziej zostaje na wiele dni zamknięty w apartamencie kolekcjonera sztuki. Dla niego, artysty amatora, jest to okazja, aby poświęcić się działalności twórczej. Zaczyna traktować luksusowe lokum jako scenę, płótno i surowy materiał. Zmienia więzienie w prywatną galerię. Arthouse’owy thriller psychologiczny, w którym w głównego bohatera wciela się Willem Dafoe, aktor predysponowany do ról outsiderów.

Sprawczyni, reż. Jennifer Reeder

Nastolatka dowiaduje się, że odziedziczyła nadnaturalną moc empatii. Cudowne dziecko będzie musiało poradzić sobie w nowej szkole i stawić czoła grasującemu w okolicy napastnikowi. Brzmi to konwencjonalnie, ale wygląda inaczej: dziwniej, ostrzej, Lynchowsko. Film odznacza się absurdalnym humorem, serwowanym z niewzruszenie kamienną twarzą. Ponadto obfituje w makabryczne i surrealistyczne akcenty. Wizualnym leitmotivem jest tu czerwień krwi, symbol krzywdy współdzielonej przez kobiety.

Partnerem medialnym sekcji Nocne Szaleństwo jest Watching Closely.

ip

fot. Kapitan Faggotron ratuje świat, reż. Harvey Rabbit

Słowa kluczowe: Kapitan Faggotron ratuje świat, filmy, program, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biedne istoty
Emma Stone i Willem Dafoe jako "Biedne istoty" w dziwnym filmie Giorgosa Lanthimosa [WIDEO]

Zobaczcie polski zwiastun nowego dzieła uznanego reżysera!

Transformers: Przebudzenie bestii
Na co do kina w weekend [Premiery]

W polskich kinach jest już widowisko o kosmicznych robotach i kilka kameralnych produkcji!

Wiedźmin 3
Zwiastun i zdjęcia z 3. sezonu "Wiedźmina"! Są słynne sceny z książek [WIDEO]

Nowe odcinki pojawią się na Netflix jeszcze w czerwcu!

Polecamy
Cząstki kobiety film 2021
Kornél Mundruczó w filmie z Vanessą Kirby pokazuje "Cząstki kobiety" [WIDEO]

Premiera w styczniu 2021. Zobaczcie zwiastun dramatu!

Najlepsze filmy więzienne

Te filmy o życiu w więzieniu zdecydowanie warto poznać.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Biedne istoty
Emma Stone i Willem Dafoe jako "Biedne istoty" w dziwnym filmie Giorgosa Lanthimosa [WIDEO]

Zobaczcie polski zwiastun nowego dzieła uznanego reżysera!

Transformers: Przebudzenie bestii
Na co do kina w weekend [Premiery]

W polskich kinach jest już widowisko o kosmicznych robotach i kilka kameralnych produkcji!

Popularne
michał lamÅźa
Kim jest Michał Lamża, nowy mąż aktorki Anety Todorczuk?

Zarówno jak swoja żona, mężczyzna związany jest z branżą artystyczną i filmową.

aneta todorczuk
Aneta Todorczuk ponownie wyszła za mąż! Ślub ukryła przed mediami

Wraz ze swoim nowym mężem pracują nad swoją autorską płytą.