Recenzje - Kino

Polskie gówno pachnie dobrym kinem! Przeczytaj recenzję

2015-02-07 11:51:12

Polski musical satyryczny z elementami komedii, dramatu i dokumentu. Brzmi skomplikowanie prawda? Brzmi jak coś, co w zasadzie nie mogło się udać. Jednak gdy za robotę bierze się facet, który całe życie poświęcił muzyce i o kinie też swoje wie, można wierzyć w powodzenie tak ambitnej operacji.

Tymon Tymański napisał scenariusz "Polskiego gówna" i zagrał w nim główną rolę. Oto stanął przed nami jako Jerzy Bydgoszcz, który chcąc spłacić długi scala dawną ekipę i wyrusza w trasę koncertową po Polsce. Całym przedsięwzięciem dowodzi obrotny menedżer Czesław Skandal (Grzegorz Halama).

Tranzystory grają kolejne koncerty w różnych, nieraz bardzo nietypowych miejscach. Mamy wtedy do czynienia z mocnym rockowym graniem i wszystkim, co stereotypowo się z tym wiąże. Jest picie na umór i demolka pokojów hotelowych. Są poważne dyskusje o życiu i ideałach, tych życiowych i tych muzycznych, traconych z czasem na rzecz pełnego portfela.

Jest też oczywiście seks z fanką na zapleczu, i bardzo zabawna na jego temat piosenka. No właśnie! W tym filmie, jak na stuprocentowy musical przystało, piosenki pojawiają się nie tylko w scenach koncertów. Śpiewają je również poszczególni bohaterowie, gdy pragną skomentować aktualne wydarzenia. A utwory te, choć świadomie ociekają kiczem, są po prostu cudowne.

Za sprawą niemającego wielu dokonań na koncie, choć solidnego reżysera Grzegorza Jankowskiego (wcześniej zrobił "Chrzest" – przyp. red.), film trzyma szybkie tempo i zwalnia kiedy trzeba. Jest śmieszny, choć czasem łamie cienką linię dzielącą go od żenady. Żywe sceny koncertów przeplatane są tu z refleksyjnymi, sfilmowanymi w niemal dokumentalny sposób rozmowami bohaterów. A ci są dość różnorodni. Poza wiarygodnym Tymańskim i zabawnym Halamą, mamy jeszcze w "Polskim gównie" innych znanych aktorów.

Jest Arkadiusz Jakubi, jako lider zespołu disco. Jest Sonia Bohosiewicz jako gwiazda i jurorka w telewizyjnym talent show. Jest Jan Peszek, Mariusz Dziędziel, Czesław Mozil, a nawet Leszek Możdżer w dość zaskakującej roli. Poza Jakubikiem wszyscy oni grają dość małe role, ale przyjemnie się na nich patrzy, a ich wyraziste charaktery dobrze dopełniają całość opowieści.

Na koniec muszę odnieść się do tytułu tej produkcji. Otóż trasa koncertowa podrzędnego zespołu z Pruszcza Gdańskiego to jedynie punkt wyjścia dla twórców do satyrycznego komentarza polskiej sceny muzycznej. Film wielokrotnie wyśmiewa nie tylko samych muzyków, którzy dla pieniędzy wybierają zupełnie coś innego niż im w duszy gra, ale też  media, faszerujące widza ogłupiającymi programami rozrywkowymi. "Polskie gówno" łączy czystą rozrywkę z idealnie rzuconymi gdzieniegdzie kamyczkami do ogródka rodzimego show biznesu.

Polskie gówno, reż. Grzegorz Jankowski, prod. Polska, dystr. Next Film, czas trwania 93 min, premiera 6 lutego 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: polskie gówno, polskie gówno recenzja, polskie gówno film, tymon tymański film

Polskie gówno (6)

Polskie gówno  - Zdjęcie nr 1
Polskie gówno  - Zdjęcie nr 2
Polskie gówno  - Zdjęcie nr 3
Polskie gówno  - Zdjęcie nr 4
Polskie gówno  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Shazam! Gniew bogÃłw
Shazam! Gniew bogów - recenzja

Czy warto zobaczyć dalsze losy rodzeństwa superbohaterów?

małe kobietki
Małe kobietki - recenzja

Kolejna ekranizacja powieści Alcott - czy znajdzie się dla niej miejsce wśród wielu?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!