Recenzje - Kino

Policja i rasizm - recenzja

2020-06-22 12:35:06

Film "Black and Blue" z 2019 roku zadebiutował niedawno na platformie HBO Go. w polskiej wersji tytuł przetłumaczono na "Policja i rasizm", co oczywiście jest zagrywką marketingową, nawiązując do aktualnych wydarzeń w USA i akcji Black Lives Matter. Czy jednak sama akcja filmu ma z tym coś wspólnego? Czy warto zobaczyć? Przeczytajcie recenzję!

Policja i rasizm

"Policja i rasizm" to historia czarnoskórej weteranki (Naomie Harris), która po służbie w wojsku zostaje policjantką na ulicach rodzinnego Nowego Orleanu. Teraz Alicia jako "niebieska" musi radzić sobie z odrzuceniem ze strony byłych znajomych oraz stawić czoła ścigających ją skorumpowanych kolegów z pracy (w tym Reid Scott i Frank Grillo) , których przestępstwo nagrała wideorejestratorem. Bohaterka ukrywa się zarówno przed złymi policjantami, jak i czarnoskórymi gangsterami z przestępczej dzielnicy. Jedynym jej sojusznikiem jest sprzedawca Milo (Tyrese Gibson), u którego Alicja znajduje schronienie.

Film, którego reżyserem jest Deon Taylor, można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Pierwszą jest akcja i próba przetrwania bohaterki w niebezpiecznych okolicznościach. Drugą - podejście do tytułowego problemu rasizmu i świata przedstawionego przez twórców. W tej pierwszej kwestii niestety nie jest najlepiej. Niezły punkt wyjścia i zarysowanie konfliktu zostają całkowicie popsute brakiem konsekwencji i dziurami logicznymi w realizacji.

Trudno dać wiarę temu, że w centrum miasta, w biały dzień, postrzelona policjantka nie jest w stanie nikogo poprosić o pomoc, dotrzeć na posterunek czy do szpitala, nie mówiąc już o tym, że "ci źli" (czyli prawie cała policja w dzielnicy) zabronili centrali przyjmowania od niej zgłoszeń, co wydaje się zupełnie absurdalne. Same wydarzenia potrafią być emocjonujące, ale za każdym razem jesteśmy w stanie się do czegoś przyczepić, a te większe i mniejsze bzdury mogą popsuć wam seans.

W sprawie podejścia do tematu policji i rasizmu, to tutaj jest nieco lepiej, choć i tak mocno stereotypowo i schematycznie. Widzimy jak biali policjanci źle traktują czarnych obywateli, ale ci drudzy z kolei są przedstawiani jako zdeprawowani od dziecka gangsterzy, którzy sami prowokują starcia z władzą. Oczywiście, z ust jednego z policjantów podczas zatrzymania czarnoskórego bohatera słyszymy - Gdybym Cię teraz zastrzelił, to nikogo by to nie obeszło. Na szczęście, w czerwcu 2020 roku ta sytuacją zaczyna się zmieniać.

Film "Policja i rasizm" ma też problem z pokazaniem upływu czasu. W dialogach i zachowaniu postaci daje nam się do zrozumienia, że mijają doby, ale cały czas jest dzień, a dopiero finał rozgrywa się wieczorową porą. Może to głupotka, ale jest tu tego więcej i to tylko pokazuje jak zmarnowano potencjał na ciekawy film akcji z ważnym przekazem. Niezależnie od tego, czy wolicie oryginalny tytuł, czy ten polski, nie możemy polecić wam owego seansu.

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2019, HBO Go, ocena, opinia, analiza, Black and Blue
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Siła ognia"- film 2019
Siła ognia - recenzja

Czy warto zobaczyć najnowsze dzieło Olivera Laxe'a?

Guns Akimbo
Guns Akimbo - recenzja

Daniel Radcliffe i Samara Weaving w szalonym filmie akcji o brutalnym reality show.

Klątwa Ju-on: Początek
Klątwa Ju-on: Początek - recenzja serialu

Japoński serial grozy jest już na Netflix. Czy strach się bać?

Polecamy
Przeznaczenie, które mieszka w szklanym domu
Przeznaczenie, które mieszka w szklanym domu

„Dom nad jeziorem” jest wzruszającą opowieścią o miłości. Nie jest to jednak banalne love story, a pełen ciepła i wrażliwości obraz.

Baśń prowincjonalna
Baśń prowincjonalna

Może przy tym trochę obleśnie, i cóż? Może i prostacko, co z tego? Chociaż nieraz film przekracza granice dobrego smaku, zdecydowanie nie sposób mu się oprzeć.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
"Siła ognia"- film 2019
Siła ognia - recenzja

Czy warto zobaczyć najnowsze dzieło Olivera Laxe'a?

Guns Akimbo
Guns Akimbo - recenzja

Daniel Radcliffe i Samara Weaving w szalonym filmie akcji o brutalnym reality show.

Konkurs Ziaja