Dzieje się - Kino

Polecane filmy dokumentalne z programu 11. American Film Festival

2020-09-16 14:20:33

Program dokumentalny 11. edycji American Film Festival jak zwykle obfitować będzie w obrazy Stanów Zjednoczonych, których próżno szukać w codziennych doniesieniach medialnych. W ramach AFF 2020 ponownie odkryjemy utajone prawdy o USA, ale i po prostu nieznane oblicza postaci z amerykańskiego życia kulturalnego i społecznego – m.in. legendarnego Bruce’a Lee, Orsona Wellesa czy Denisa Hoppera. Spośród kilkunastu bardzo różnorodnych filmów dokumentalnych prezentujemy kilka, które złożą się na program konkursu American Docs oraz pokazów specjalnych. Wśród nich m.in. opowieść o amerykańskim królu operacji plastycznych, dyskryminacji wpisanej w kod nowoczesnych technologii oraz historia muzycznych fascynacji byłego prezydenta USA.

Jak woda, film 2020

Polecane dokumenty w programie American Film Festival 2020

11. odsłona AFF w tym roku wyjątkowo połączy się z 20. Festiwalem Nowe Horyzonty. Na wydarzenie zapraszamy od 5 do 15 listopada. Trwa sprzedaż karnetów (zostały ostatnie sztuki!).

Bohater dzieciństwa fanów kina średniego pokolenia doczekał się wreszcie biografii. Wejście smoka to przecież jeden z największych hitów lat 80. w polskich kinach, a o znaczeniu Bruce’a Lee dla światowej popkultury niech świadczy fakt, że Tarantino poświęcił mu jeden z wątków Pewnego razu w… Hollywood. W filmie Jak woda (Be Water) śledzimy opowieść o życiu i nieoczekiwanej karierze urodzonego w San Francisco mistrza sztuk walki, ale i dyskryminacji panującej w biznesie filmowym tamtych czasów.

Kolejne spotkanie z wielkimi gwiazdami kina zapewni dokument Hopper/Welles. W tym przeprowadzonym przez Orsona Wellesa wywiadzie-rzece z gwiazdą i współautorem Easy Ridera, Denisem Hopperem, mowa jest nie tylko o ich fascynacjach, ale i o polityce czasów, gdy obaj twórcy znaleźli się na „zakręcie” kariery. Swobodnie prowadzona rozmowa ukazuje różnice w temperamencie i stylu sławnych aktorów-reżyserów, którzy zmienili oblicze kina. Materiał odnaleziony i udostępniony światu przez Filipa Rymszę (autora rekonstrukcji projektu Wellesa Po drugiej stronie wiatru sprzed dwóch lat) i polską firmę produkcyjną Fixafilm, miał swoją premierę na zakończonym właśnie festiwalu w Wenecji.

Michael Salzhauer to osobistość z naszej perspektywy szerzej nieznana, ale niezwykle popularna na Florydzie. Bohater dokumentu Doktor Miami (They Call Me Dr. Miami), rozchwytywany chirurg plastyczny, to lokalna gwiazda – operacje powiększenia biustu do rozmiaru F transmituje na żywo i nagrywa hiphopowe teledyski o zaletach swoich zabiegów. Co nie przeszkadza mu pozostawać konserwatywnym ojcem nastoletniej córki. W filmie fascynuje nie tylko sama postać popularnego doktora, ale stan umysłu, potrzeb i styl królujący w amerykańskiej metropolii.

Także na Florydzie rozgrywa się wyprodukowany przez Darrena Aronofsky’ego pod auspicjami „The New York Timesa” pierwszy pełnometrażowy film Lance’a Oppenheima. Coś na kształt raju (Some Kind of Heaven) to historia nieznanych z imienia i nazwiska Amerykanów w starszym wieku, mieszkańców specjalnej enklawy emerytów. Ich indywidualne historie stają się zaczątkiem refleksji o wartościach, marzeniach, życiu w podzielonej ekonomicznie Ameryce. I jak to często bywa z American Dream, raj okazuje się być znacznie mniej idealny, niż się wydawało.

Inne tytuły dokumentalne AFF 2020 to: Zakodowane uprzedzenie (Coded Bias) o dyskryminacji, objawiającej się nawet w pozornie bezstronnej technologii, The Last Out, gdzie twórcy prowadzą nas śladami dobrze rokujących bejsbolistów kubańskich, którzy w dążeniu do dobrobytu i sławy stają się ofiarami machiny biznesu sportowego, a także Jimmy Carter: Rock and Roll President, portret 39. prezydenta USA, skoncentrowany na jego muzycznych fascynacjach, z udziałem Williego Nelsona, Boba Dylana oraz Bono.

ip

fot. "Jak woda"/materiały organizatora

Słowa kluczowe: tytuły, dokumenty, 2020, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Tenet - film 2020
Rekordowy weekend w polskich kinach. Dobre czasy wracają?

W miniony weekend polskie kina odnotowały najwyższą frekwencję od czasu lockdownu!

Numery, fot. materiały prasowe
Przywitaj jesień z ukraińskim kinem. Zbliża się Ukraina! Festiwal Filmowy

W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się również online, znalazły się pokazy najnowszych ukraińskich filmów oraz wydarzenia towarzyszące.

Polecamy
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Tenet - film 2020
Rekordowy weekend w polskich kinach. Dobre czasy wracają?

W miniony weekend polskie kina odnotowały najwyższą frekwencję od czasu lockdownu!

Numery, fot. materiały prasowe
Przywitaj jesień z ukraińskim kinem. Zbliża się Ukraina! Festiwal Filmowy

W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się również online, znalazły się pokazy najnowszych ukraińskich filmów oraz wydarzenia towarzyszące.

Konkurs Ziaja
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!