Recenzje - Kino

Po omacku - recenzja

2021-01-22 10:48:51

Recenzja spoilerowa filmu "Po omacku"

"Po omacku" to nowy thriller w ofercie platformy Netflix. Seans zaczyna się od sceny, w której Ellen, była (bardzo popularna) skrzypaczka, zostaje napadnięta przez zamaskowaną osobę. Napastnik pryska jej w oczy dziwną substancją. Po przebudzeniu nasza bohaterka zostaje poinformowana, że bezpowrotnie straciła wzrok. Jedyna jej bliska osoba (brat) mieszka w Japonii i tym, co może zrobić w tej sytuacji, jest wynajęcie dla Ellen nowego mieszkania oraz opiekuna, który będzie pomagał w rozpoczęciu nowego życia. Jednak bohaterka, im bardziej się usamodzielnia, tym więcej zaczyna mieć podejrzeń, że nowe osoby w jej otoczeniu nie są tymi, za których się podają, a we wszystko może być zamieszany niedawny napastnik. 

Po omacku - film 2021 Netflix

"Po omacku" spełnia wszelkie założenia gatunku thrillera, choć twórcy nie podarowali sobie zaatakowania widzów kilkoma scenami jak z horroru. Seans jest interesujący, zwłaszcza gdzieś od połowy, kiedy Ellen dokonuje przełomowego odkrycia, jeśli chodzi zarówno o nowych znajomych (przyjazny opiekun, sąsiadka - ofiara przemocy domowej i jej agresywny mąż), a także samego mieszkania, w którym ją umieszczono.

Tu warto zaznaczyć, że ten punkt zwrotny wprowadzono i pokazano bardzo dobrze i jest on faktycznie zaskakujący. Nie spodziewaliśmy się, że historia skręci akurat w taką stronę, wiedząc oczywiście, że coś tu musi być nie tak. Gdy twórcy wykładają wszystkie karty na stół, można pokiwać głową z uznaniem, ale później jest już tylko gorzej i głupiej.

Prawdziwe oblicze opiekuna, choć jako widzowie mu nie ufamy, jest absurdalnie naciągane i trudno doszukać się w nim czegoś wiarygodnego. Nawet pomijając to, trudno dać wiarę, że nasza niewidoma Ellen będzie w stanie pokonać go w otwartej walce (i to trzy razy!), bo nie jesteśmy w serialu "Daredevil" (choć nadal Netflix), nie mówiąc już o tym, że przy wyostrzonych innych zmysłach (słuch i węch) nie powinna dać się nabrać na jego udawanie innych ludzi. Jasne, to jest zaskakujące, ale nie w ten dobry sposób, a raczej taki, co wywołuje w nas zniesmaczenie poziomem absurdu.

Pochwalić trzeba natomiast grę aktorską Madelaine Petsch, bo zawsze granie osoby niewidomej jest szalenie trudne, a jej poszło nawet dobrze. Fajne jest też to, jak twórcy oszukują nas pokazując otoczenie i osoby wokół Ellem nie takim jakim jest faktycznie, a tak jak ona sobie to wizualizuje w głowie, co jak wiemy bywa zwodnicze. Gdyby cały seans "Po omacku" składał się z takich scen, to dopiero byłaby oryginalna jazda bez trzymanki. A tak dostaliśmy solidny, nieco inspirowany "Oldboyem" film, który dobrze się ogląda, ale ostatecznie mamy wrażenie, że zbyt wiele stron scenariusza napisano... po omacku.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

fot. Netflix

Słowa kluczowe: film, Netflix, 2021, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zakochany do szaleństwa
Zakochany do szaleństwa - recenzja

Ile jesteście w stanie zrobić dla miłości?

My, dzieci z dworca Zoo
My, dzieci z dworca Zoo - recenzja serialu

Oceniamy niemiecki serial z oferty HBO, który powstał na podstawie prawdziwej historii.

O wszystko zadbam
O wszystko zadbam - recenzja

Nieuczciwa opiekunka prawna bez skrupułów okrada leciwych podopiecznych. Czy nowa ofiara będzie taka, na jaką wygląda?

Polecamy
The Highwaymen
The Highwaymen - recenzja

Kevin Costner i Woody Harrelson ścigają Bonnie i Clyde'a. Czy warto to zobaczyć?

Hellboy 2019
Hellboy - recenzja

Czy nowa wersja może dorównać produkcji Guillermo del Toro z 2004 roku?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Zakochany do szaleństwa
Zakochany do szaleństwa - recenzja

Ile jesteście w stanie zrobić dla miłości?

My, dzieci z dworca Zoo
My, dzieci z dworca Zoo - recenzja serialu

Oceniamy niemiecki serial z oferty HBO, który powstał na podstawie prawdziwej historii.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!