Recenzje - Kino

Planeta Singli 2 - recenzja

2018-11-08 13:37:14

„Planeta Singli” z 2016 była wyjątkowo pozytywnym zaskoczeniem. Zdecydowanie wyróżniała się wśród natłoku żenujących komedii romantycznych, oferując świeży pomysł, świetne aktorstwo i mądry przekaz. Teraz, gdy do kin wchodzi „Planeta Singli 2”, można było mieć obawy, czy kontynuacja dorówna „jedynce” jakością. Czy sukces zostanie powtórzony? Czy ten sequel warto zobaczyć? Przeczytaj recenzję!

Planeta Singli 2

Promując film „Planeta Singli 2”, Tomasz Karolak powtarza, że „dwójka” jest jeszcze lepsza. Okazuje się, że to nie standardowa wypowiedź, mająca na celu ściągniecie widzów do kin, lecz… fakt! Jakimś sposobem, pod wieloma względami, „Planeta Singli 2” zdołała przebić pierwszą część. Oznacza to, że  do kin wchodzi produkcja wyjątkowo udana, po prostu niesamowicie dopracowana, zwłaszcza jak na Polskie warunki.

„Planeta Singli 2” spełnia wszystkie wymogi kontynuacji idealnej, rozwijając wątki oraz bohaterów, a jednocześnie rezygnując z tego, co wyczerpało się w części pierwszej. Od pierwszych minut twórcy zawierają umowę z widzem, że w tej historii, dla odmiany, sprawdzimy jak zachowuje się para, która nie żyła długo i szczęśliwie.

Związek Ani i Tomka przeżywa kryzys, a każde z pary, po emocjonalnym rozstaniu, musi sprawdzić się w roli zakamuflowanego singla. Dlaczego rozstanie nie może być jawne? Otóż Marcel szykuje wielkie, świąteczne show na żywo, które prowadzić mają właśnie nasi bohaterowie. To właśnie przygotowania do tego medialnego wydarzenia (a nie randkowanie) są w centrum akcji filmu. Obserwujemy jak Ania i Tomek spierają się w studio, udając, że wszystko jest między nimi okej, a z drugiej strony sprawdzają, czy ich życia mogą ułożyć się bez tej drugiej osoby.

Drugi wątek, któremu poświęcono mnóstwo czasu, jest relacja Oli z Bogdanem. Ona, pochłonięta jest ćwiczeniami jogi i medytacją, by najlepiej przygotować się do porodu. On, owładnięty zazdrością w stosunku do guru ze szkoły jogi (seksownego Panira), stara się poprawić kondycję i sylwetkę. Niestety, oboje zapominają przy tym o córce. Zośka czuje się niekochana, co przekłada się na jej problemy w pracy (pomoc na planie gwiazdowego show).

Trzeba przyznać, że fabularnie wszystko zostało bardzo poprawnie przedstawione, a historia, choć wielowątkowa, jest klarowna, wciągająca i wyważona. Mamy tu do czynienia z komedią romantyczną, która potrafi rozbawić bez popadania w żenadę, potrafi wzruszyć bez emocjonalnego szantażu i potrafi zaskoczyć nawet doświadczonego widza. Nawet wątek drugoplanowego Marcela, szukającego biologicznej mamy, chwyta za serce, choć poświęcono mu najmniej czasu.

Nie będziemy stwierdzać, że „Planeta Singli 2” odkrywa przed nami jakieś wyjątkowe prawdy życiowe, ale jest to film z fajnym przesłaniem, mówiącym, że nawet jak trafiasz na partnera jak z bajki, to nie znaczy, że jest to twoja bajka. Co więcej, czasem trudne do kontrolowania uczucie jest silniejsze niż zaawansowane, komputerowe algorytmy, łączące ludzi w pary poprzez popularną aplikację randkową. Przykład? Aplikacja powie ci, że masz z kimś ledwie 8% zgodności charakterów, ale nie powie ci, że pokochasz tę osobę, patrząc jak wstaje po całej nocy poprawiania kartkówek.

Jednak tytułowa aplikacja, w kontynuacji nie jest zbyt istota. Niby jest nam powiedziane, że lada moment zostanie zaktualizowana do nowej wersji, lecz dla fabuły filmu ma to marginalne znaczenie. Dla jednych będzie to wada (rezygnacja z głównego motywu pierwszej części), a dla innych zaleta, zgodnie z zasadą, że jeśli coś nie ma wpływu na historię, to nie powinno się tego umieszczać w filmie. A skoro już jesteśmy przy minusach „Planety Singli 2”, to produkcja ta ma problem z określeniem grupy docelowej. Nie zobaczymy tu scen sensu, a jedynie oznaki, że do czegoś doszło, ale już wulgaryzmy trafiają się nie raz, często kompletnie niepotrzebnie.

Na szczęście, małe wpadki, nie popsują nikomu seansu. „Planeta Singli 2” to znakomita kontynuacja, którą warto zobaczyć. To komedia romantyczna, bijąca na głowę wszystkie polskie filmy z tego gatunku, które ukazały się od czasu jedynki. Nawet zmiana reżysera, na niedoświadczonego  Sama Akinę okazała się trafiona, a człowiek ten sprawdził się zaskakująco dobrze w ogarnianiu tak wielu gwiazd polskiego kina. Agnieszka Więdłocha, Maciej Stuhr, Tomasz Karolak, Weronika Książkiewicz, Piotr Głowacki i Danuta Stenka pokazują tu ogrom swych talentów i widać, że zostali perfekcyjnie dopasowani do granych postaci – postaci, które obchodzą widza, dosłownie w każdej ze scen.

Ocena końcowa: 8/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem na pokazie przedpremierowym w kinie Helios Magnolia we Wrocławiu.

Planeta Singli 2, reż. Sam Akina, prod. Polska, czas trwania 119 min, dystr. Kino Świat, premiera 9 listopada 2018

Zobacz też: Tłumy gwiazd na uroczystej premierze "Planety Singli 2" [FOTO] >>


fot. Maciej Zdunowski / Gigant Films / materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2018, wrażenia

Planeta Singli 2 - zdjęcia z filmu (20)

Planeta Singli 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Planeta Singli 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Planeta Singli 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Planeta Singli 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Planeta Singli 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Planeta Singli 2 - premiera w Warszawie (24)

Planeta Singli 2 - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 1
Planeta Singli 2 - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 2
Planeta Singli 2 - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 3
Planeta Singli 2 - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 4
Planeta Singli 2 - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Ulica Strachu - część 2
Ulica Strachu - część 2: 1978 - recenzja

Sprawdź, jak letni obóz zmienił się w krwawy koszmar w drugiej części trylogii horrorów Netflixa.

prawda
Prawda - recenzja

Czy warto zobaczyć francusko-japoński dramat z Juliette Binoche i Catherine Deneuve?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!