Recenzje - Kino

Pitbull. Ostatni pies - recenzja

2018-03-16 09:35:47

Seria „Pitbull” z Vegą, Stramowskim, Dygant, Oświecińskim i Grabowskim przeszła do historii. Najnowsza odsłona w reżyserii Władysława Pasikowskiego, z Dorocińskim, Mohrem, Stroińskim i Woronowiczem na pokładzie, to najlepsze co mogło się jej przytrafić. „Pitbull. Ostatni pies” to film, który od początku zaskakuje tym, jak bardzo różni się od produkcji Patryka Vegi, a wszelkie zmiany jakie tu zaszły można ocenić wyłącznie na plus. Przeczytaj recenzję filmu!

Pitbull. Ostatni pies

Pasikowski, który napisał scenariusz i wyreżyserował „Ostatniego psa” udowadnia, że w Polsce królem filmów kryminalnych wcale nie jest Patryk Vega, lecz on. Twórca powraca do najlepszych lat swej twórczości,  serwując nam psa rasowego, przy którym „dzieła” Vegi to kundelki. „Ostatni pies” daje nam wszystko, czego można oczekiwać, a nawet więcej, bo widzowie nastawieni na średniaka w stylu „Niebezpiecznych kobiet” będą zszokowani, jaki skok jakościowy się tu dokonał.

Mamy strzelaniny, mamy bójki w barze, mamy picie wódki z kumplami i w końcu - mamy historię, która choć prosta, to wciąga i interesuje od początku do samego końca. Fabuła nie jest skomplikowana, bo to typowa opowieść o działaniach policjanta, wcielonego pod przykrywką do szeregów grupy przestępczej. Jednak poprowadzono ją sprawnie, a kolejne wydarzenia łączą się na końcu w spójną i klarowną całość.

Aktorstwo to także skok jakościowy. Marcin Dorociński jako „Despero” to gość, który nie musi robić sobie tatuaży ani irokeza, by być stuprocentowym twardzielem z charyzmą. Genialni są także Rafał Mohr, Krzysztof Stroiński i Adam Woronowicz, którzy w tym gatunku czują się znakomicie. Trochę karykaturalny jest Cezary Pazura, ale jego postać raczej miała taka być. Podobnie sprawa wygląda z Dorotą „Dodą” Rabczewską, która gra jedną z głównych ról. Postać Miry jest przerysowana i nieco „drewniana”, ale to po prostu pasuje do profilu tej postaci, która z prostej dziewczyny gangstera musi przerodzić się w kobietę stojącą na czele mafii.

„Pitbull. Ostatni pies” otwarcie nawiązuje do poprzednich części serii. Mówi się tu po postaciach Majamiego, Gebelsa czy Cukra, a także o grupie mokotowskiej, obcinaczach palców i mafii paliwowej. Na szczęście pozbyto się tego prostackiego humoru, który w ostatnich latach zdążył stać się wizytówką twórczości Vegi. Co prawda mamy tu kilka zabawnych scenek rodzajowych, ale wszystko oparte jest o nieźle napisane dialogi, a nie o porażającą głupotę jednego z bohaterów.

Twórcy filmu „Pitbull. Ostatni pies” pokazali klasę i za to należy im się wielkie uznanie. „Pitbull” Pasikowskiego to nie tylko dobry film, ale też wielki drogowskaz, pokazujący, że autostrada zbudowana przez Vegę, to nie jedyna droga do sukcesu w świecie polskich kryminałów.  

Ocena końcowa: 8/10    

Michał Derkacz

Pitbull. Ostatni pies, reż. Władysław Pasikowski, prod. Polska, czas trwania 120 min, dystr. Kino Świat, polska premiera 15 marca 2018

Film zobaczyłem w Multikinie Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza

Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z filmu (33)

Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 1
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 2
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 3
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 4
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 5

Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z premiery (31)

Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 1
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 2
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 3
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 4
Pitbull. Ostatni pies - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 5

Pitbull. Ostatni pies - plakaty z filmu (7)

Pitbull. Ostatni pies - plakaty z filmu - Zdjęcie nr 1
Pitbull. Ostatni pies - plakaty z filmu - Zdjęcie nr 2
Pitbull. Ostatni pies - plakaty z filmu - Zdjęcie nr 3
Pitbull. Ostatni pies - plakaty z filmu - Zdjęcie nr 4
Pitbull. Ostatni pies - plakaty z filmu - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Prawda czy wyzwanie - recenzja

Podejmiesz wyzwanie? Najpierw przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku"!
Kruk. Szepty słychać po zmroku - recenzja serialu

Oceniamy nowy, polski serial kryminalny.

Pandy Imax 3d
Pandy 3D - recenzja

Oceniamy dokumentalną historię małych pand z Chin.

Polecamy
Przylądek obłąkanych
Przylądek obłąkanych

Na tej wyspie nie obowiązuje prawo – jest tylko protokół naczelnika. Tutaj pośród przeszywających wrzasków i przerażających wspomnień więźniowie leczą się ze swojej choroby psychicznej.

Ciemność podkręca tempo
Ciemność podkręca tempo

Okrzyknięta najbardziej oczekiwanym filmem roku, szósta część sagi J.K. Rowling, zatytułowana „Harry Potter i Książę Półkrwi" znów rozsiewa magiczny nastrój.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Prawda czy wyzwanie - recenzja

Podejmiesz wyzwanie? Najpierw przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku"!
Kruk. Szepty słychać po zmroku - recenzja serialu

Oceniamy nowy, polski serial kryminalny.