Recenzje - Kino

Piłsudski - recenzja

2019-09-16 10:56:59

Doczekaliśmy się filmu biograficznego o Józefie Piłsudskim, za realizację którego zabrał się Michał Rosa (scenariusz i reżyseria). "Ziuka" gra Borys Szyc, a na ekranie zobaczymy jeszcze kilka innych gwiazd naszego kina. Pozostaje jednak najważniejsze pytanie. Czy "Piłsudski" to dobry film? Przeczytajcie recenzję!

Piłsudski

Cała historia zaczyna się w roku 1901, kiedy Józef Piłsudski ucieka ze szpitala psychiatrycznego. Po kuracji w ramionach żony Marii, "Ziuk" zbiera zaufanych ludzi i rozpoczyna zbrojną walkę o odzyskanie niepodległości przez zniewoloną caratem Polskę. Bohatera poznajemy jako człowieka dość specyficznego, średnio dającego się lubić, z rozbuchanym ego, zdradzającego żonę i wysyłającego ludzi na śmierć, samemu pozostając w ukryciu. Jest też oczywiście wielki patriotyzm, ale ten przejawia się w zasadzie jedynie w dialogach.

Z przebiegu samego filmu Piłsudski jawi się jako samozwańczy przywódca, który po napadzie na pociąg zdobywa pieniądze na zakup prywatnej armii, z którą wyrusza do partyzanckiej walki o wolność ojczyzny. Słowne potyczki z władzami Polskiej Partii Socjalistycznej, która uznała go za terrorystę po tym jak nie unikał organizowania zamachów bombowych, romans z przyszłą drugą żoną i późniejsze dowództwo nad oddziałami paramilitarnymi, które z czasem przeistoczyły się w wojsko polskie - to wszystko obserwujemy w sposób dość chaotyczny, z wieloma przeskokami w czasie i planszami tłumaczącymi wydarzenia, których nie pokazano nam na ekranie. Przez to trudno uznać "Piłsudskiego" za wyczerpującą lekcję historii, a dla młodszych widzów seans filmu okaże się niezrozumiałą katorgą.

Twórcy poszli na kompromisy, ale w czasie seansu można odnieść wrażenie, że położono nacisk na sporo mniej istotnych szczegółów, kosztem ważniejszych wydarzeń. Postać, oprócz tego, że gra ją Borys Szyc, wydaje się nieciekawa, a po seansie nie wiemy do końca czy aktor przedstawił Piłsudskiego dobrze czy źle, a i o samym bohaterze nie można powiedzieć zbyt wiele, co jest absurdem jeśli omawiamy film biograficzny. Poprawnie grają też m. in. Magdalena Boczarska, Józef Pawłowski, Maria Dębska czy Tomasz Schuchardt, ale ich postacie tylko plączą się Piłsudskiemu pod nogami i trudno ocenić jak istotne były w całej historii walki o niepodległość.

Film zdaje się przegadany, choć jest w nim kilka krótkich scen akcji, w tym jedyna zapadająca w pamięć - napad na pociąg z forsą. Uznanie należy się autorowi zdjęć oraz ludziom odpowiedzialnym za tzw. "oddanie epoki", bo zarówno scenografia, jak i kostiumy oraz rekwizyty są zrobione znakomicie. Tym bardziej szkoda, że "Piłsudski" jest produkcją zbyt chaotyczną i spłyconą, by zainteresować widza. Zdecydowanie ciekawsze wydaje się czytanie wpisu o tej postaci w encyklopedii.

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. Jarosław Sosiński/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, 2019, biografia

Piłsudski - zdjęcia z filmu (12)

Piłsudski - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 1
Piłsudski - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 2
Piłsudski - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 3
Piłsudski - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 4
Piłsudski - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 5

Piłsudski - zdjęcia z premiery (13)

Piłsudski - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 1
Piłsudski - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 2
Piłsudski - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 3
Piłsudski - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 4
Piłsudski - zdjęcia z premiery - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?

Snowpiercer - serial Netflix 2020
Snowpiercer - recenzja odcinków 1 i 2

Jest podobnie, tak samo, a może lepiej niż w filmie z 2013 roku?

Polecamy
Państwo młodzi Chuck i Larry
Państwo młodzi Chuck i Larry

Komedia w reżyserii Dennisa Dungana jest historią perypetii dwóch serdecznych przyjaciół z brooklyńskiej straży pożarnej. To film lekki, łatwy i przyjemny, o którym... dosyć szybko się zapomina.

Film dla ludzi, nie dla krytyków
Film dla ludzi, nie dla krytyków

Zanim poszliśmy do kina na "1920. Bitwę Warszawską", zrobiliśmy najlepszą możliwą rzecz - nie przeczytaliśmy ani jednej recenzji tego filmu.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?