Recenzje - Kino

Pierwsze zabójstwo - recenzja serialu

2022-06-13 10:51:34

Uwaga: Recenzja serialu zdradza kluczowe wydarzenie fabularne.

„Pierwsze zabójstwo” to nowy serial na platformie Netflix, w którym śledzimy wojnę łowców potworów z wampirami i innymi stworami, które z przyjemnością zaszlachtowałby sam Geralt z Rivii.  Produkcja, którą można oglądać od 10 czerwca 2022 roku przyciąga uwagę seksownym plakatem z nastoletnią wampirzycą w objęciach łowczyni potworów. Faktycznie, cała fabularna drama opiera się na historii zakazanej miłości, ale zarówno ten wątek jak i wszystkie inne elementy serialu pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

Pierwsze zabójstwo NetflixOna kocha ją na zabój

Juliette (Sarah Catherine Hook) oraz Calliope (Imani Lewis) zakochują się w sobie i całują pod pretekstem „gry w butelkę” na domówce, jednak ten nastoletni związek licealistek nie może przebiegać zwyczajnie, bo obie mają przed sobą tytułowe „Pierwsze zabójstwo”. Pierwsza, jako wampirzyca, w wieku 16 lat nie może już brać pigułek z krwią i rodzina nakazuje jej zabić wybraną osobę, zanim łaknienie krwi zabierze jej zdolność panowania nad sobą.

Ta dość patologiczna sytuacja ma być ukoronowana rytuałem wejścia w dorosłość i odrzucenia pigułek ma rzecz mordowania ludzi. Bez wątpienia jest to ryzykowna aluzja do przemiany dziewczynki w kobietę. Troszkę mniej krindżowy jest motyw z drugą bohaterką, która szkoli się na łowczynię potworów, więc jej morderstwo może być tłumaczone ty, że dziewczyna nie zabija ludzi tylko potwory (choć Juliette i inne wampiry wyglądają w 100% jak ludzie).

Wszystko sprowadza się do klasycznego motywu zakazanej miłości na tle wojny zwaśnionych rodzin. Ciekawe jednak, że rodzice dziewczyn wolą pogodzić się… byle tylko nie dopuścić do związku nastolatek. O postaciach drugoplanowych nie ma natomiast sensu się rozpisywać, bo są one wyjątkowo nieciekawe, a ich plany i knucia są przewidywalne i nudne. Chcielibyśmy napisać, że lepiej śledzi się losy Juliette i Calliope, ale to nie prawda. Cała relacja bohaterek sprowadza się do przerysowanych dialogów o tym, że chcą być razem, ale to trudne oraz niezliczonych scen całowania, na którym zawsze się kończy.

To nie tak, jak myślisz, kotku

„Pierwsze zabójstwo” może ma seksowny plakat, jednak w praktyce relacja między dziewczynami jest nudna i nie wzbudza żadnych emocji. Szybko możemy przewidzieć, że obie dokonają bardzo wygodnego dl scenarzystów zabójstwa w sytuacji, gdy napastnik zaatakuje je obie i będzie bardzo zły, by widz nie miał poczucia, że bohaterki robią coś niemoralnego. Taka sytuacja pojawia się dosłownie na sam koniec, gdy Juliette przemienia w wampira brata swej ukochanej, czego ta nie jest jej w stanie wybaczyć. Pierwszy sezon kończy zatem dramatycznym rozstaniem i kilkoma naiwnymi wyznaniami, tak typowymi dla młodych osób, które nie rozumieją jak to możliwe, że ktoś już ich nie kocha.

Jeśli chodzi o techniczne wykonanie tej produkcji, od samego początku widać, że budżet nie był  wielki, albo twórcy nie potrafili go umiejętnie wykorzystać. Scena na cmentarzu wygląda jak z teatru telewizji, a potwory jak ghule, wilkołaki czy inne stwory z piekła rodem są wykonane z pomocą praktycznych efektów specjalnych i kostiumów rodem z kina akcji klasy B (ale to i tak lepiej, niż biedne CGI).

Absolutnie śmiesznie i kuriozalnie prezentują się wszystkie sceny walk z udziałem łowców potworów. Choreografia wygląda jakby aktorzy trenowali układy z bronią białą na kilka minut przed wejściem na plan, a pospolita, rzemieślnicza robota operatorów i montażystów niestety nie pomaga w zatarciu wrażenia, że wszystko jest tu robione byle jak. „Pierwsze zabójstwo” to kwintesencja najgorszego oblicza platformy Netflix. Tym razem to widownia 16+ może się poczuć, jakby ktoś narobił jej apetytu na ekscytujące danie, a podstawił pod nos niestrawną papkę.  

Ocena końcowa: 2/10

Michał Derkacz


fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: Netflix, ocena, opinia, 2022, seriale o wampirach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Ramen. Smak wspomnień
Ramen. Smak wspomnień - recenzja przedpremierowa

O tym jak miłość do gotowania potrafi jednoczyć ludzi.

Historia małÅźeńska
Historia małżeńska - recenzja

Wzruszający komediodramat o rozpadzie małżeństwa. Adam Driver i Scarlett Johansson idą po Oscary?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!