Recenzje - Kino

Patrz jak kręcą - recenzja

2022-09-19 09:15:48

Od 16 września 2022 w polskich kinach jest film „Patrz jak kręcą”. To komedia kryminalna otwarcie odwołująca się do schematów z dzieł Agathy Christie. Co więcej akcję osadzono w 1953 roku, a postać słynnej pisarki pojawia się nawet na ekranie. Czy jednak warto to zobaczyć, skoro już na wstępie narrator mówi nam, że jeśli widzieliśmy jeden kryminał tego typu, to widzieliśmy już wszystkie? Odpowiadamy w recenzji filmu!

Patrz jak kręcą filmHistoria w stylu "Kto zabił?"

Na początku trzeba przyznać, że polski tytuł jest fantastyczną grą słów, bo „Patrz jak kręcą” odnosi się zarówno do samego procesu realizacji filmu jak też do potocznego określenia oszukiwania i mataczenia w sprawie. A sprawa jest dość poważna, bo chodzi o morderstwo! Ofiarą jest pewny siebie, arogancki reżyser, który miał przenieść na kinowy ekran sztukę „Pułapka na myszy”, po jej setnym wystawieniu i sukcesie, którego nie każdy się spodziewał, skoro publiczność wie kto zabił.

W kręgu osób, które mogły mieć powód do zamordowania reżysera jest kilka osób z obsady spektaklu (morderstwa dokonano za kulisami), a wskazać winnego musi klasycznie dobrana na zasadzie przeciwieństw para śledczych - znużony wszystkim, chętnie zaglądający do kieliszka inspektor Stoppard (Sam Rockwell) i zapalona nowicjuszka konstabl Stalker (Saoirse Ronan), która ciągle popełnia błąd zbyt pochopnego wyciągania wniosków, ale skrupulatnie notuje wszystko w swoim notesiku. Duet ten musi nie tylko ustalić kto zabił, ale też dogadać się między sobą.

Śmiesznie było na początku

Największą siłą filmu jest właśnie aktorstwo, bo zarówno wspomniana dwójka jak i postacie drugoplanowe zostały zagrane doskonale. Czasem nawet zbyt teatralnie, ale patrząc gdzie doszło do zbrodni, możemy to wybaczyć. Sprawna jest także reżyseria i widać, że Tom George bardzo starał się, by jego film miał dobre tempo, ciekawą narrację i lekki styl. Nie zawsze się to udaje, bo niestety bywają tu przestoje i dłużyzny, ale jest naprawdę nieźle.

Skoro mówimy o komedii kryminalnej, to ocenić wypada też sam humor, a ten jest bardzo nierówny. Na początku wszystko trafia w punkt, a dowcip sytuacyjny działa idealnie, ale szybko okazuje się, że twórcy chcą nas ciągle rozbawiać tym samym. Gadatliwość i niemal dziecięca fascynacja celebrytami Stalker w zderzeniu z rutyną i zmęczeniem Stopparda jest śmieszna przez 15 minut, ale później zaczyna już męczyć jak żart, który słyszymy dziesiąty raz.

Później przyszło rozczarowanie

Spory problem mamy też z rozwiązaniem głównego wątku kryminalnego. Choć śledztwo ogląda się  zainteresowaniem, a kolejne przesłuchania dodają nam nowe spojrzenie na motywacje poszczególnych bohaterów, to na koniec dostajemy najgorsze możliwe rozwiązanie. To nie jest dobry pomysł, by morderca nagle sam się objawił, przyznał i opowiedział o powodach swej zbrodni.

Widzowie dobrego kryminału powinni mieć możliwość własnej dedukcji, a w „Patrz jak kręcą” kompletnie tak nie jest. Dobre kryminały, a ten ma takie aspiracje i ciągle bezpośrednio odwołuje się do Agathy Christie, powinny dawać frajdę z drugiego seansu, kiedy znając mordercę wyłapujemy wskazówki, niuanse i tropy. O filmie Toma George’a szybko zapominamy i nie chcemy do niego wracać.

Ocena końcowa: 5/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2022, ocena, opinia, kryminał
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Elvis film 2022
Elvis - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto poznać ten filmowy życiorys Elvisa Presleya? Jakie są dodatki na płycie?

RÃłd smoka odcinek 1x7
Ród smoka - recenzja odcinka 7.

Ależ tu się dużo działo!

Entergalactic Netflix 2022
Entergalactic - recenzja

Kid Cudi przedstawia jedną z najlepszych produkcji o związkach ever!

Polecamy
Winni - film 2018
Winni - recenzja festiwalowa

Jedno pomieszczenie, jeden kadr i jeden bohater. Czy to dobry przepis na film? Przeczytaj recenzję!

Truposze nie umierają
Truposze nie umierają - recenzja

Bill Murray, Adam Driver i Tilda Swinton kontra zombie.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Elvis film 2022
Elvis - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto poznać ten filmowy życiorys Elvisa Presleya? Jakie są dodatki na płycie?

RÃłd smoka odcinek 1x7
Ród smoka - recenzja odcinka 7.

Ależ tu się dużo działo!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!