Recenzje - Kino

Patrick - recenzja festiwalowa

2020-11-09 11:52:55

Film "Patrick" w reżyserii Tima Mielantsa to propozycja z sekcji Nocne Szaleństwo w ramach 20. MFF Nowe Horyzonty. Trzeba przyznać, że zarówno zarys fabuły, jak i zachowanie głównego bohatera z szaleństwem mają bardzo wiele wspólnego. Z drugiej strony, twórca przedstawia nam postacie na tyle wiarygodne, że wierzymy w ekranowe wydarzenia, nawet jeśli przyjmujemy je z chichotem szydery i politowania wobec tytułowego "Patricka".

Patrick - film 20219

Protagonistą jest tu dobiegający czterdziestki Patrick, który pracuje na kempingu dla nudystów, gdzieś w belgijskich lasach nieopodal Brukseli. Jest zamknięty w sobie, mieszka w domku z niedołężnymi rodzicami. Pracuje na recepcji, obsługując kolejnych golasów, a każdą wolną chwilę spędza w swojej małej pracowni, gdzie robi bardzo ładne, zaprojektowane przez siebie meble. Jego uporządkowany rytm dnia burzy  się, kiedy nagle ginie jeden z młotków, należących do eleganckiej kolekcji Patricka.

Kto go zabrał bez pytania? Dlaczego? Do czego posłuży? Nasz bohater rozpoczyna śledztwo, w które zostają zamieszani niemal wszyscy obozowicze. Jedni będą chcieli pomagać, przejęci tragedią swego przyjaciela. Inni zaczną mataczyć w sprawie, jakby sami mieli coś na sumieniu. A kiedy umiera ojciec głównego bohatera okazuje się, że to tylko dodatkowo motywuje Patricka i wzmaga jego determinację w poszukiwaniach młotka, choć jak mówi mu jedna z sąsiadek: - Młotek nie przywróci życia twojemu ojcu.

Tim Mielants rysuje nam obraz człowieka, którego działania i motywacje z jednej strony są godne politowania, a z drugiej strony wzbudzają podziw. To zagranie rodem z komedio-dramatu działa niemal przez cały seans, go jako widzowie jesteśmy realnie zainteresowani, gdzie podział się ten młotek. W dodatki, nie da się go odkupić, bo pochodził z serii, która od 6 lat nie jest produkowana, a każdy inny młotek powieszony obok tych, które zostały Patrickowi, wyglądałby po prostu niedorzecznie. Trzeba odszukać TEN młotek i kropka!

Oczywiście umiejscowienie akcji wśród nudystów to kwestia, która wprowadza jeszcze więcej dziwactwa w już mocno pokręconą opowieść. Choć widok nagich ciał szybko nam się opatrzył, to jednak twórcy bezlitośnie z nas drwią, pozostawiając w odzieniu jedyną młodą i piękną kobietę. Właśnie jej zaangażowanie w pomoc protagoniście jest dość naciągane, ale może to tylko nasze wrażenie. Tak czy siak, całe śledztwo idzie w stronę, którą niestety dość  łatwo rozszyfrować z wyprzedzeniem.

Jak na solidny rekwizyt przystało, młotek stać się może narzędziem zbrodni, nawet jeśli nie widzimy do w żadnej ze scen, prawda? "Patrick" może nie zachwyci was równie oryginalnym finałem, co umiejscowieniem akcji, ale mimo to film Tima Mielantsa godny jest waszej uwagi, jeśli tylko zniesiecie przeszło 90-minutowy widok ludzi w strojach Adama i Ewy.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe 20. MFF Nowe Horyzonty

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, Tim Mielants, 2019, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda - recenzja

Czy świat magii oczaruje nas po raz kolejny?

recenzja
Niewybaczalne - recenzja

Oceniamy dramat z Sandrą Bullock w roli głównej.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!