Recenzje - Kino

Pajęcza Głowa - recenzja

2022-06-20 09:41:16

Jeszcze jesteśmy pod wrażeniem „Top Gun: Maverick”, a już duet Joseph Kosinski (reżyser) i Miles Teller (aktor) powraca z kolejną produkcją, choć tym razem akcja nie rozgrywa się w przestrzeni powietrznej, a wręcz przeciwnie – w zamkniętym ośrodku badawczym na wyspie, który spokojnie można nazwać więzieniem. „Pajęcza Głowa” to historia eksperymentu społeczno-medycznego z zastosowaniem środków zmieniających świadomość. Czy to jest ciekawe i czy warto zobaczyć ten film? Przeczytajcie recenzję!

Pajęcza Głowa

Podkręcanie emocji i generowanie uczuć

Cała akcja rozgrywa się we wspomnianym ultranowoczesnym zakładzie karnym. Obserwujemy jak genialny wizjoner Abnesti (Chris Hemsworth) prowadzi kolejne eksperymenty, podczas których jest w stanie manipulować i kontrolować emocje osadzonych. Czasem doprowadza do stosunku dwójki osób, które wcześniej nie czuły do siebie sympatii czy pociągu seksualnego, a czasem wywołuje ataki paniki, fobie czy stany depresyjne.

Trzeba jednak zaznaczyć, że za każdym razem jego pacjenci muszą wyrazić zgodę na wstrzyknięcie im danego specyfiku z przyczepionych do pleców urządzeń z kilkoma różnymi ampułkami. Co więcej, wszyscy sami zgłosili się do udziału w badaniach, a warunki (ogromna swoboda poruszania i interakcji z polityką otwartych drzwi) w jakich przebywają są nieporównywalnie lepsze od tych z klasycznego więzienia.

Jak można przewidzieć, choć Abnesti bardzo otwarcie rozmawia z pacjentami, nie jest z nimi do końca szczery. Choć mówi o potrzebie pomocy ludziom i celuje w nagrodę Nobla, to jego intencje i motywacje są nieco bardziej mroczne. Spokojnie, nie chodzi tu o jakieś przerysowane chęci kontrolowania świata, ale… prawie! A wszystko komplikuje się podczas tragicznego wypadku, który dla głównego bohatera jest powodem i okazją do zdemaskowania geniusza.

Eksperyment, który nie do końca się udał

„Pajęcza Głowa” to produkcja, która miała spory potencjał, ale nie do końca go wykorzystała. Z jednej strony film jest dobrze zagrany, a popularne gwiazdy są wiarygodne w swoich rolach. Także pokazany problem jest interesujący i daje do myślenia. Fani filmów o eksperymentach społeczno-medycznych powinni być zadowoleni. Nie jest to bowiem podróbka „Eksperymentu” czy „Voyagers”, a dość samodzielna opowieść.

Z drugiej strony szybko można zorientować się, że za przystojną twarzą wesołego naukowca skrywa się ktoś wewnętrznie zepsuty, zatem pozostaje nam tylko czekać na sytuację, w której prawda wyjdzie na jaw. Także postacie drugoplanowe zupełnie nie są w stanie nas zainteresować, nawet w przypadku Lizzy (Jurnee Smollett), na której tak bardzo zależy protagoniście. Oboje mają też trudną przeszłość (nie trafili do więzienia za niewinność), ale te wątki również są wepchnięte jedynie ze scenariuszowego obowiązku.

Film ma też kilka głupotek fabularnych (łatwość rozbicia pojemnika na plecach, brak ochrony nawet podczas próby ucieczki), a fakt, że większość akcja rozgrywa się w jednym budynku nie każdemu przypadnie do gustu, a sami twórcy nie potrafią ciekawie ogrywać przestrzeni, budując wrażenie zaszczucia czy osaczenia. Absolutnie nie jest to jednak kiepski film, więc jeśli lubicie Hemswortha albo Tellera, to „Pajęcza Głowa” spokojnie może dostarczyć wam emocji, choć nie tak silnych jak podczas ekranowych eksperymentów.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, Netflix, 2022, ocena, opinia, filmy o eksperymentach społecznych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Snowpiercer - Sezon 2
Snowpiercer - recenzja 2. sezonu

Serial wyjechał na właściwe tory!

PotrÃłjna granica
Potrójna granica - recenzja

Można mieć za dużo kasy? Jasne, że tak i to o wiele!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!