Recenzje - Kino

Outsider - recenzja serialu

2020-03-17 10:28:16

Bardzo ładny i intrygujący plakat, duże nazwisko związane z materiałem źródłowym i dystrybucja HBO. "Outsider" to bez wątpienia serial, na który można łatwo się nakręcić. Czy jednak rzeczywiście mamy tu do czynienia z dobrą produkcją? Zapraszamy do lektury recenzji!

Przesłuchanie z serialu Outsider (2020)

Zobacz też: Najlepsze filmy o mordercach>>

O czym jest "The Outsider"

Serial zaczyna się jak 1000 innych kryminałów - przypadkowy przechodzień znajduje ciało, na miejsce przyjeżdżają śledczy, a razem z nimi nasz wyraźnie zmęczony życiem główny bohater. Trup okazuje się należeć do dziecka, a obrażenia są wyjątkowo brutalne. Punkt wyjścia dla serialu w teorii nie jest więc niczym szczególnym i co ciekawe - sama sprawa morderstwa również wydaje się nie być skomplikowana… coś jednak przez te 10 odcinków musi się jeszcze wydarzyć, prawda?

Nie będziemy tutaj szli w spoilery, ponieważ akurat wszelkie odstępstwa od normy to bardzo mocna strona tej produkcji i najlepiej jest obserwować początkowe plątanie się fabuły samemu. Dość więc powiedzieć, że "Outsider" od HBO to kryminał z bardzo ciekawym twistem, który od początku mocno przykuwa oglądających do ekranu.

Raplh Anderson i Holly Gibney z serialu The Outsider (2020)Takich "Outsiderów" nam trzeba

To co najbardziej zapada w pamięć w tej historii i co sprawia, że można "Outsidera" oglądać z tak dużym zaangażowaniem są bohaterowie. Jest ich tu naprawdę sporo i w zasadzie każdy ma jakąś rolę do odegrania i zapada w pamięć, bez względu na to, czy mówimy to o postaciach pierwszoplanowych czy tych pobocznych. Bez wątpienia, duża w tym zasługa aktorów, który występy robią naprawdę duże wrażenie.

Nasz główny bohater, śledczy Ralph Anderson (Ben Mendelsohn) jest ciekawą postacią. To w jaki sposób jego osoba koresponduje z historią, w której uczestniczy jest bardzo ciekawe, a spektrum emocji i nastroje, jakie musiał przy tym odegrać aktor, są bardzo szerokie. Mimo iż nie pojawia się od razu, ekscentryczna detektywka Holly Gibney (Cynthia Erivo) to również jeden z najbardziej jasnych punktów obsady. Wymieniać można by tak w sumie po kolei każdego bohatera w tej historii.

Jeżeli zaś chodzi o same wrażenia z oglądania, to tak jak zostało wspomniane wcześniej - serial jest piekielnie wciągający. Ujęcia są przyjemne i wraz z muzyką oraz motywem przewodnim na czele, świetnie budują klimat tej produkcji. Wątki podejmowane w "Outsiderze" są interesujące i skłaniające do często ciekawych refleksji, choć akurat ten główny jest raczej mało życiowy, co nie każdemu musi się spodobać.

Kadr z serialu outsider. Ralph Anderson i Jeannie Anderson

Czy warto obejrzeć "Outsidera" od HBO?

Serial od HBO na podstawie powieści Stephena Kinga ma niestety jedną poważna wadę - zakończenie. Nie chodzi nawet o to, że jest złe. Jest po prostu… takie sobie. Z tajemnicami tak to już niestety jest, że najbardziej intrygujące i ciekawe są wtedy, kiedy są owiane mrokiem, a braki w naszej wiedzy jedynie potęgują naszą fascynację nimi. Tutaj niestety dużo rzeczy zostaje podanych na tacy, a sam finał trochę odstaje od gęstej atmosfery, jaką prezentuje reszta "Outsidera". No i jeszcze to bardzo potrzebne, wielkie "wow" na sam koniec... cytując postać z innej produkcji HBO, "Czarnobyl" - (...) not great, not terrible.

Nadal jednak jest to bardzo dobry serial, który świetnie się ogląda. Historia jest wciągająca i delikatnie obniża loty dopiero na sam koniec. Wcześniej jednak, zarówno dzięki wcześniej wspomnianym świetnym bohaterom i solidnej warstwie audiowizualnej, ciężko jest się oderwać od ekranu.

Ocena końcowa: 7,5/10

Kamil Suyon Kenig

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: HBO GO, Adaptacja, Opinia, Czy warto obejrzeć?, Stephen King, Najlepsze seriale kryminalne horrory
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Wcielenie film 2021
Wcielenie - recenzja

James Wan zrobił horror, który was zaskoczy!

Siła ducha film Netflix
Siła ducha - recenzja

Czy warto zobaczyć jak nastolatka stara się samotnie opłynąć świat?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!