Dzieje się - Kino

Oslo/Reykjavik - norweskie i islandzkie kino na 18. MFF Nowe Horyzonty

2018-07-20 11:24:26

Lubicie norweskie i islandzkie kino? To na 18. MFF Nowe Horyzonty będzie dla was cała sekcja pt. Oslo/Reykjavik, w której zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina Norwegii i Islandii.   W zestawie filmów są m.in. Arktyka Joego Penny, z brawurową rolą Madsa Mikkelsena, czy doceniony w Sundance I oddychaj normalnie Ísold Uggadóttir.

Thelma

Program sekcji Oslo/Reykjavik

Arktyka Joego Penny to trzymający w napięciu dramat survivalowy z nagrodzonym w Cannes Madsem Mikkelsenem (Polowanie Thomasa Vinterberga) w roli głównej. Środek arktycznego pustkowia, a w nim Overgård – rozbitek, który zostaje zmuszony do morderczej podróży w nieznane. Odważne, napędzane siłą detalu kino, gdzie niezwykły portret potęgi przyrody współgra z intymną opowieścią o woli przetrwania.

Dolina cieni Jonasa Matzowa Gulbrandsena w nowatorki sposób konfrontuje się z tradycją mrocznych norweskich baśni. Oto w lesie mieszka tajemnicza istota, która poluje na niewinne stworzenia. Gdy ukochany pies głównego bohatera znika, ten postanawia wyruszyć na poszukiwania, przekraczając granicę mroku. Precyzyjnie zbudowany nastrój zagrożenia dopełnia muzyka Zbigniewa Preisnera.

DRIB Kristoffera Borglia lawiruje pomiędzy dokumentem a fabułą, stając się filmem na miarę epoki „alternatywnych faktów”. To przewrotna, piekielnie zabawna satyra na branżę reklamową i wnikliwa analiza manipulacji, na którą narażeni są konsumenci.

W docenionym na Sundance I oddychaj normalnie Ísold Uggadóttir, przyjmując perspektywę niezauważanych przez społeczeństwo ludzi, bez złudzeń przygląda się mechanizmom islandzkiej biurokracji. Przejmującą opowieść o bezdusznych urzędach i ludzkiej solidarności wyróżniają doskonałe zdjęcia polskiej operatorki, Ity Zbroniec-Zajt.

Thelma to najnowszy film Joachima Triera (Głośniej od bomb, Oslo, 31 sierpnia) – jednego z najciekawszych norweskich reżyserów. Niepokojące, buzujące podskórnym napięciem kino, w którym obserwujemy proces dojrzewania tytułowej bohaterki.

Utoya, 22 lipca

Utøya. 22 lipca w reżyserii Erika Poppe wbija w fotel od pierwszej do ostatniej chwili. W filmie śledzimy tragiczny przebieg „najgorszego dnia w norweskiej historii” wyłącznie z perspektywy ofiar, przez 72 minuty – dokładnie tyle, ile trwał sam atak Andersa Behringa Breivika na tytułowej wyspie.

Wyreżyserowane przez Iram Haq What Will People Say oddaje głos pokoleniu młodych Norwegów, dojrzewających w cieniu sztywnych norm kulturowych, które kultywują pochodzący z Pakistanu rodzice.  Zamiast jednak oskarżać, w swoim najbardziej osobistym filmie reżyserka stara się z dystansem przyjrzeć kulturze, w której żyje się nie dla siebie, ale dla innych.

W cieniu drzewa Hafsteinna Gunnara Sigurðssona to obsypany narodami komediodramat, napędzany siłą groteski  – podobną do tej z Dzikich historii Damiána Szifrona. Z pozoru niewinny, sąsiedzki konflikt o drzewo przeradza się w symfonię absurdu, rozbijając obraz idealnego i spokojnego przedmieścia.

Na 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia 2018 do Wrocławia. Program możecie sprawdzić TUTAJ>>

Co poleca Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu? Sprawdź TUTAJ >>

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, filmy, seanse, repertuar, tytuły
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Michalina Łabacz podczas spotkania w Instytucie Filmowym w Sao Paulo
Michalina Łabacz promuje "Wołyń" w Brazylii

Aktorka spotkała się z brazylijską publicznością w Sao Paulo.

Jan Frycz w filmie Proceder
Jan Frycz w filmie na motywach biografii Tomasza Chady

- Bardzo wierzę w historie, które nie są wyssane z palca, to zawsze daje siłę filmowi - mówi Jan Frycz

Polecamy
Hopkins i Hoffman w filmie "The Song of Names"
Hopkins i Hoffman w filmie "The Song of Names"

Legendy kina - Anthony Hopkins oraz Dustin Hoffman zagrają główne role w filmie "The Song of Names".

"22 Jump Street": zobacz pierwszy trailer
"22 Jump Street": zobacz pierwszy trailer

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun komedii "22 Jump Street". Film trafi do kin w czerwcu 2014 roku.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Michalina Łabacz podczas spotkania w Instytucie Filmowym w Sao Paulo
Michalina Łabacz promuje "Wołyń" w Brazylii

Aktorka spotkała się z brazylijską publicznością w Sao Paulo.

Konkurs Ziaja