Recenzje - Kino

Ojciec panny młodej - recenzja

2022-06-17 15:48:55

„Ojciec panny młodej” to nowa komedia weselna, którą od 16 czerwca 2022 roku można oglądać na platformie HBO Max. Punktem wyjścia jest tu kryzys małżeństwa wieloletnim stażem. Billy (Andy Garcia) i Ingrid (Gloria Estefan) dochodzą do wniosku, że pora się rozstać, a swoją decyzję chcą przedstawić córkom przy kolacji, zaraz po powrocie starszej z nich zza granicy. Jednak gdy Sofia (Adria Arjona) przyjeżdża do Miami i szybko oznajmia, że bierze ślub z Adanem (Diego Boneta), a w planach mają wesele za miesiąc i dalsze życie w Meksyku, decyzja rodziców musi poczekać, a Billy staje przed trudnym wyzwaniem.

Ojciec panny młodej

Z jednej strony jako ojciec pragnie szczęścia dla Sofii, a z drugiej nie jest w stanie zaakceptować wszelkich odstępstw od tradycyjnego sposobu organizacji ślubu, nie mówiąc już o wizji utraty córki, która ma wyjść za pracującego non-profit amatora jogi. Nie po to, jako kubański imigrant, całe życie harował, by córka była świetnie zarabiającą prawniczką w firmie blisko domu, by teraz wszystko legło w gruzach przez pochopną decyzję o ślubie, a żeby tego było mało, to Sofia oświadczyła się Adanowi!

Do tego zamieszanie wprowadza też postępowa planerka weselna (Chloe Fineman), której poglądy i wizje całkowicie odbiegają od tego co zakładał Billy, biorąc na siebie pokrycie kosztów ślubu i wesela. Mamy tu jeszcze wątek młodszej z córek, Corę (Isabela Merced), która jest buntowniczą wizjonerką, mającą inny pomysł na siebie niż studia, a jej pasją jest projektowanie i szycie, co świetnie pasuje do aktualnego zapotrzebowania na sukienkę ślubną dla starszej siostry. Czy jednak Cora sprosta ogromnemu wyzwaniu i trafi w gusta panny młodej?

Spore zamieszanie wprowadza (do i tak ogromnego chaosu) przyjazd rodziny Adana, a w szczególności ekscentrycznego ojca (Pedro Damián), który okazuje się milionerem, błyskawicznie pragnącym przejąć wszystkie koszty i planowanie od Billy’ego, co naturalnie jest obrazą na jego dumie jako głowy rodziny. Czy wszyscy będą w stanie dojść do porozumienia i pójść na kompromisy, by ślub Sofii i Adana był najpiękniejszym dniem ich życia, czy może jednak skończy się na katastrofie i płaczu?

Nie da się ukryć, że „Ojciec panny młodej” to film, który ma bardzo przewidywalną historię. Przez cały seans obserwujemy ciąg sprzeczek, dyskusji, sporów i awantur, które są wywoływane przez kolejne wyzwania związane z nadchodzącym weselem. Ktoś musi kogoś przeprosić. Ktoś musi sobie coś wyjaśnić. Ktoś musi z kimś szczerze porozmawiać. Ktoś musi odpuścić, by cieszyć się mógł jeszcze ktoś. Mnóstwo jest w tym skrajnych emocji, jak to u rodzin latynoskiego pochodzenia bywa. Wszyscy krzyczą, by na koniec wyznać sobie miłość i żyć długo i szczęśliwie.

Jednak seans nie jest ani nudny, ani też nie ogranicza się do pasma głupawych gagów ze ślubem w tle. Tego nie ma tu wcale, a choć jest to komedia, to twórcy zawarli w niej spore ilości poważniejszych dialogów, które mają nam dać do myślenia. Mówi się tu o przyczynach sukcesów i kryzysów w związkach (młodych i doświadczonych par), o poszanowaniu tradycji i stawianiu potrzeb bliskich ponad swoje, a na koniec mamy kolejny dowód na słuszność powiedzenia, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Trzeba też pochwalić całą obsadę, bo jest to film świetnie zagrany, a Andy Garcia jako tytułowy „Ojciec panny młodej” pokazuje, że jest zaangażowany i szczery nawet w prostych komediach. To jest jedna z nich, ale wykonano ną ją co najmniej solidnie, a jeśli lubicie filmy o ślubach i weselach, to HBO Max ma dla was pozycję obowiązkową!

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe HBO

Słowa kluczowe: film, komedia, HBO Max, 2022, filmy o ślubach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Stranger Things 4
Stranger Things: sezon 4. - recenzja odcinków 8-9 [finał sezonu]

Czy finał 4. sezonu faktycznie jest taki epicki?

Człowiek z Toronto
Człowiek z Toronto - recenzja

Kevin Hart i Woody Harrelson w komedii na Netflix. Czy to dobry film?

Dom z papieru: Korea
Dom z papieru: Korea - recenzja odcinków 1-6

Czy warto zobaczyć koreański remake hiszpańskiego przeboju?

Polecamy
Platforma - recenzja

Mesjasz na platformie, dzierżący w dłoni "Don Kichote". Czy przyszłościowy obraz zbawiciela obala mit konsumpcjonizmu?

Psy 3. W imię zasad
Psy 3. W imię zasad - recenzja

Panie Pasikowski! Mniej dialogów, więcej wódki, poproszę.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Stranger Things 4
Stranger Things: sezon 4. - recenzja odcinków 8-9 [finał sezonu]

Czy finał 4. sezonu faktycznie jest taki epicki?

Człowiek z Toronto
Człowiek z Toronto - recenzja

Kevin Hart i Woody Harrelson w komedii na Netflix. Czy to dobry film?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!