Dzieje się - Kino

Ogłoszono pełne programy 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival

2020-10-20 12:30:28

20 października 2020 odbyła się wirtualna konferencja prasowa, podczas której ogłoszono programy połączonych festiwali Nowe Horyzonty i American Film Festival. W łączeniu online udział brali Roman Gutek, prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Ula Śniegowska, dyrektorka artystyczna American Film Festival 2020, Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny MFF Nowe Horyzonty 2020 oraz Małgorzata Sadowska, Ewa Szabłowska i Magda Sztorc - programerki Nowych Horyzontów. Wiemy już, które tytuły są tym razem szczególnie polecane przez twórców festiwali. Dowiedzieliśmy się także więcej o tym, jak technicznie zostanie zorganizowane wyświetlanie ponad 170 filmów z całego świata za pośrednictwem nowej platformy festiwalowej online.

Polecamy przeczytać: MFF Nowe Horyzonty i American Film Festival 2020 przeniesione na platformę online

20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival

Zobacz też: Jaskółka w identyfikacji wizualnej 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival

Roman Gutek o nowej formule festiwali i przyszłości kin

- Mamy nadzieję, że wersja online będzie miała więcej plusów niż minusów. Ja jestem człowiekiem oldschoolowym i tęsknię za oglądaniem filmów w ciemnej sali kinowej, na dużym ekranie, z innymi widzami. Lubię rozmowy zaraz po seansie. Jednak teraz festiwal zyska nowych odbiorców, którzy nie przyjechaliby do Wrocławia nawet w normalnych warunkach. Liczę, że za rok wszystko już będzie po staremu, a z drugiej strony nasza platforma do oglądania online nadal się przyda i poszerzy liczbę osób, do których dotrzemy. Tęsknimy za kinem, bo ta sytuacja z nowymi restrykcjami, w tym ograniczenie widowni do 25% to jest problem dla kin. Nie wszyscy dystrybutorzy godzą się na pokazywanie filmów na takich zasadach, a kina ponoszą stale koszty utrzymania. Trzeba teraz wspierać kina, bo już niektóre musiały się pozamykać. Program pomocowy państwa nie uwzględnia kin sieciowych ani studyjnych. Za kilka miesięcy wielu kin może nie być - mówi Roman Gutek.

Marcin Pieńkowski i Ula Śniegowska polecają hity festiwalowe

Podczas konferencji usłyszeliśmy o filmach, które osoby odpowiedzialne za program festiwali szczególnie polecają zobaczyć. Jak poinformowano, na platformę online przeniesiono aż 90% programu Nowych Horyzontów oraz 70% AFF, co oznacza, że niewielu dystrybutorów postanowiło wycofać filmy po informacji o przeniesieniu imprezy do sieci. Co zatem warto będzie zobaczyć? Polska animacja będzie filmem otwarcia 20. MFF Nowe Horyzonty obok nowego filmu Magnusa von Horna i te produkcje powinniśmy zdecydowanie obejrzeć.

Na uwagę zasługują także "Gunda" mistrza kina dokumentalnego Victora Kossakovsky'ego, "Na rauszu" z przebojowym Madsem Mikkelsenem w roli głównej oraz "Ludzki głos" Pedro Almodovara. Z programu American Film Festival warto wybrać "Killing of two lovers", "Sweet thing", "Ostatnie słowa" oraz "Pierwszą krowę". Filmem otwarcia AFF będzie "Świat, który nadejdzie" w gwiazdorskiej obsadzie i ten film dyrektorka artystyczna American Film Festival wyraźnie zaznacza jako przebój festiwalowy.

Spotkania z twórcami i seanse online

Jeśli chodzi o festiwalowe spotkania z twórcami, to organizatorzy zapowiedzieli, że odbywać się będą one także wirtualnie, a część z wystąpień już zostało nagrane i zobaczymy je z odtworzenia z tłumaczeniem na język polski po wyborze danego filmu na platformie online festiwali. Mają się też odbywać łączenie online na żywo, ale tu nie podano jeszcze konkretnych nazwisk ani dat. - Odpuszczamy czerwone dywany, bo najbardziej liczy się zdrowie widzów i twórców. Niestety jest też możliwe, że te nieliczne spotkania i pokazy fizyczne zostaną uniemożliwione, jeśli będzie odgórny nakaz zamknięcia kin - komentuje Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny MFF Nowe Horyzonty.

Dowiedzieliśmy się również, że mimo nagłej zmiany formuły festiwali, nie spada zainteresowanie biletami i karnetami. - Jest ono nadal jest ogromne. Ta formuła online to nie ograniczenie, ale szansa. Obawialiśmy się odzewu po decyzji o przeniesieniu wydarzenia do sieci, ale nasza publiczność jest najlepsza na świecie - cieszy się Marcin Pieńkowski. - Na dziś, z kilkuset sprzedanych karnetów, zwróciło je mniej niż 20 osób - uzupełnia Roman Gutek.

Poinformowano też, że przeszło 90% filmów będzie można oglądać w dowolnym momencie festiwalu i samodzielnie układać sobie program dnia. Filmy będą miały swoje limity obejrzeć, o czym decydują agenci sprzedaży. Organizatorzy zapewniają, że są przygotowani technologicznie na obsługę wielu widzów jednocześnie, a jakość pokazów online będzie na wysokim poziomie. Podano też, że widz po zakupie biletu na dany film, ma 48 godzin na zobaczenie go. To dotyczy nawet zakupu z dnia 15 listopada o godzinie 23:59. Opłacony seans jeszcze zadziała; po prostu opcja zakupu biletu zostanie w tym terminie już wyłączona.

MD

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: filmy, repertuar, seanse, wirtualnie, vod, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Skąd się biorą sny
"Skąd się biorą sny" - animowana "Incepcja" dla dzieci wkrótce w polskich kinach [WIDEO]

Dziewczynka podczas snu chce zaszczepić u koleżanki miłość do chomika.

Stancja, film 2021
"Stancja" - mieszanka komedii i horroru walczy o Złotego Smoka

Debiut Adriana Apanela powstał w ramach Programu "30 Minut" Studia Munka SFP.

Stranger Things 4
Teaser "Stranger Things 4" pokazuje ośrodek wychowawczy Jedenastki [WIDEO]

Obecnie trwają zdjęcia do kolejnego sezonu serialu Netflix.

Polecamy
The Quake. Trzęsienie ziemi
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Filmowe nowości zapowiadają się bardzo ciekawie!

Bohemian Rhapsody
"Bohemian Rhapsody" przedpremierowo w IMAX

Uroczysty pokaz filmu o legendarnym zespole rockowym Queen uświetni muzyka na żywo!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Skąd się biorą sny
"Skąd się biorą sny" - animowana "Incepcja" dla dzieci wkrótce w polskich kinach [WIDEO]

Dziewczynka podczas snu chce zaszczepić u koleżanki miłość do chomika.

Stancja, film 2021
"Stancja" - mieszanka komedii i horroru walczy o Złotego Smoka

Debiut Adriana Apanela powstał w ramach Programu "30 Minut" Studia Munka SFP.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!