Recenzje - Kino

„Odgrobadogroba” - czarny humor po bałkańsku

2007-09-17 15:00:35

 Ludziom trudno jest myśleć, a tym bardziej mówić o śmierci. Jakiekolwiek obcowanie z nią przyprawia o dreszcze i napawa lękiem. Zbyt ciężko jest pogodzić się z przemijaniem i świadomością tego co nieuchronne. A szkoda, bo to pozwoliłoby inaczej spojrzeć na życie, mniej roszczeniowo, za to z większym spokojem i łagodnością.

Pero (Gregor Bakovic) jest profesjonalnym mówcą pogrzebowym, bardzo poważnie podchodzącym do swojego zajęcia. Mieszka z siostrami i ojcem Dedo (Brane Gruber), który od śmierci żony nieustannie próbuje popełnić samobójstwo – co okazuje się nie być taką prostą sprawą. Siostry Pero to głuchoniema, zagubiona gdzieś we własnym świecie Ida (Sonja Savic) i Vilma (Natasa Matjasec), uwikłana w nieciekawy związek z dość mało czułym i troskliwym mężczyzną. Najlepszymi przyjaciółmi Pero są Renata (Mojca Fatur) i Suki (Drago Milinovic), którzy wnoszą do jego życia odrobinę humoru, miłości i bezwarunkowej sympatii.

Jan Cvitkovic wymieszał wszystko co tylko mógł. Trudne relacje w rodzinie i mało perspektywiczną miłość. Rozpaczliwe poszukiwanie ciepła z bezwzględną i okrutną przemocą. Prozaiczną samotność i niechęć do życia z ogromnym umiłowaniem wszystkiego co piękne, radosne i doczesne. Chociaż śmierć pojawia się na każdym kroku – nie zawsze towarzyszy jej żałoba. Czasami dla bohaterów o wiele lepszą receptą na pożegnanie staje się spontaniczny taniec w rytm bałkańskiej muzyki, niejednokrotnie czerpiącej motywy ze znanych na całym świecie przebojów. „I will survive”, na którym wzorowany jest jeden z utworów, z powodzeniem można nazwać hymnem bohaterów „Odgrobadogroba”. Chociaż ich życie wydaje się toczyć od jednego pogrzebu do następnego, smutek z tym związany zagłuszają przeświadczeniem, że coś jednak po nich zostanie. Choćby to miały być same uczucia.

Być może film Cvitkovicia nie zaskakuje ani głębią ani oryginalną ideą. Być może jest zbyt senny i zbyt refleksyjny jak na bałkańskie kino znane ze swej dynamiki i żywiołowości. A być może dotyka zbyt wielu bolesnych i niepokojąco znajomych problemów, z którymi wielu ludzi boryka się na co dzień. Nawet jeśli, warto zobaczyć „Odgrobadogroba”, chociażby ze względu na kojącą grę światłocieniem i muzykę, która tak silnie obrazuje wykrzesywaną ostatkiem sił energię.

„Odgrobadogroba” został doceniony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, również na TOFIFEST Toruń Film Festival 2006. Obraz uhonorowano nie tylko Nagrodą Specjalną Jury, ale także Nagrodą im. Zygmunta Kałużyńskiego, której celem było wskazanie najbardziej intrygującego elementu – w tym przypadku za taki uznano finałową scenę pochówku. Film Cvitkovicia został także słoweńskim kandydatem do Oskara w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny 2006.


Natalia Łach
natalia.lach@dlastudenta.pl


 

Słowa kluczowe: Odgrobadogroba, Jan Cvitkovic, kino, filmy, nowości filmowe, film, zapowiedzi, recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Diabeł: Inkarnacja
Diabeł: Inkarnacja - recenzja

Piękna kontra bestia? Prawie, bo opętane zwłoki raczej nie są straszne.

Perfekcja - recenzja

Nowy horror z Netflixa trudno opisać, ale na 100% trzeba go oglądać z uwagą.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!