Recenzje - Kino

Oddana - recenzja festiwalowa

2020-10-20 12:20:31

23 października 2020 roku na Ukraina! 5. Festiwalu Filmowym będzie można zobaczyć romantyczne fantasy "Oddana" w reżyserii Khrystyny Syvolap, oparte na bestsellerze Sofii Andruchowycz pt. "Felix Austria". Przeczytajcie naszą recenzję filmu!

Miłość czy uzależnienie?

Akcja filmu toczy się w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsk) w 1900 roku. W centrum fabuły jest skomplikowany związek między służącą Stefanią Chornenko a panną Adelą Anger. Historia zaczyna się od pożaru, w którym lekarz Anger traci żonę, ale udaje się mu uratować dwie dziewczynki - własną córkę Adelę i córkę pracowników domowych Stefanię. Lekarz postanawia je razem wychować. Minęło 25 lat. Dziewczyny dorosły, ale pozostały nierozłączne, chociaż Adela jest teraz zamężna, a Stefa prowadzi gospodarstwo, realizując swe pragnienia w kulinariach. Nadal nie rozumieją, kim są dla siebie - siostrami i przyjaciółkami, czy Panią i pokojówką? Ich związek to intrygująca opowieść o miłości i nienawiści, zazdrości i zaufaniu. 

Oczywiście, zgodnie z podziałem społecznym, Stefa powinna być posłuszna, wierna i lojalna wobec Adeli, ale jest żywą i emocjonalną osobą, która pragnie miłości oraz szacunku. Adela chce chronić Stefę jako pokojówkę, a może jako siostrę, a może jako kochankę? I nie ma sposobu, żeby to wszystko odpuścić, a jednocześnie chce być wolna, chociaż nie wie, jak być niezależną. Relacje stają się coraz bardzie skoplikowane, gdy w ich życiu pojawiają się mężczyźni. Chłopiec Felix, tajemniczy iluzjonista Torn, ksiądz Josef i wielu innych aktorów rozszerzają i wypełniają filmowy świat.

Zachwycający świat Galicji 

"Oddana" to mieszanka barwnych uczuć, trudnych i niejednoznacznych relacji, skomplikowanych postaci. Nieoczekiwany i nietypowy dla ukraińskiej kinematografii film zabiera i przenosi widza na początek XX wieku. Film Khrystyny Syvolap jest w zasadzie artystyczną encyklopedią życia, mody, zwyczajów, tradycji, kuchni Galicji. Dekoracje wewnętrzne i zewnętrzne domów, mundury policyjne, kapelusze damskie w teatrze, maniery i styl komunikacji szlacheckiej, witraże na drzwiach, rynek, sztućce, a zwłaszcza gotowanie - wszystko wykonane z maksymalną dbałością o szczegóły, autentyczność i oczywiście z szacunkiem do piękna we wszystkim - od butów po muzykę, którą stworzył Eugen Filatov. Reżyserka wykorzystuje niezbyt powszechną metodę wizualizacji fantazji i lęków głownej bohaterki, która jest typowa dla kina francuskiego i po raz kolejny buduje most do filmu takiego jak „Amelie”. „Oddana” jest filmem odpowiednio doprawiony nierzeczywistością, co zostało zrealizowane przy pomocy ciekawych efektów wizualnych: ryby ożyją i odlecą, obrazy przemówią, a przedmioty zamarzną w powietrzu.

Ten film jest niezwykle zmysłowy, delikatny, a jednocześnie boleśnie prawdziwy. Należy zauważyć, że oprócz operatora i scenografa prawie wszystkie główne stanowiska twórcze zajmują kobiety. Producentka, reżyserka, scenarzystka, producentka, projektantka kostiumów, główne bohaterki - same kobiety. Fakt ten czyni "Oddaną" przykładem kobiecego kina, kobiecego prawie we wszystkim i na większości poziomów.  

Sztuka jedzenia

Szczególną uwagę przywiązuje się do ówczesnych tradycji kulinarnych, bo Stefa dobrze gotowała, co pomagało uciekać od rzeczywistości. Trudno sobie przypomnieć, kiedy na dużym ekranie podawano tak „smakowicie” jedzenie. W szczególny sposób scenografowie pracowali przy kuchni. Ponadto, ze względu na fakt, że jedzenie jest bardzo ważnym elementem powieści "Felix Austria", na planie pracował bloger kulinarny, który odpowiadał za przygotowanie wielu potraw pojawiających się w kadrze. Po premierze filmu wydawnictwo "Stary Lev" obuplikowało książkę "Kulinarny notatnik. Smakołyki Galicji", w której znajdziecie przepisy od Stefy na mizerię, fałszywego zająca, zupę grzybową, naleśniki i bajgle.

Czy warto zobaczyć?

"Oddana" jest nietypowem filmem dla ukraińskiej kinematografii. Gra aktorska, kostiumy, dekoracje, scenariusz, a także marketing i dystrybucja filmu są na zupełnie innym, wyższym poziomie. Jeśli chcecie się dowiedzieć , co ciekawego się dzieje z kinematografią ukraińską w dzisijszych czasach, z pewnością możemy polecić ten film.

Olga Makarova

Fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2020, ukraina festiwal filmowy, kino ukraińskie,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Wirtuoz. Pojedynek zabÃłjcÃłw
Wirtuoz. Pojedynek zabójców - recenzja

Anthony Hopkins i Anson Mount jako zleceniodawca i płatny morderca. Jak wypada ich współpraca?

Polecamy
Luce - film 2019
Luce - recenzja festiwalowa

Naomi Watts, Tim Roth i Octavia Spencer w dramacie o uprzedzeniach rasowych.

Wilkołak 2019
Wilkołak - recenzja przedpremierowa

Oceniamy oryginalny thriller w reżyserii Adriana Panka.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!