Recenzje - Kino

Obywatel Jones - recenzja festiwalowa

2019-07-27 10:58:58

„Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland miał swój pierwszy pokaz w Polsce w ramach 19. MFF Nowe Horyzonty. Dzięki temu już wiemy, czy jest to dzieło udane, czy raczej mamy do czynienia ze sporym rozczarowaniem. Przeczytajcie recenzję!

Obywatel Jones

Zobaczcie zdjęcia z premiery filmu na 19. MFF Nowe Horyzonty >>

„Obywatel Jones” to historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który jako jeden z pierwszych udokumentował wielki głód na Ukrainie i z narażeniem życia odkrywał prawdę o Związku Radzieckim , by później konfrontować ją z nieświadomą sytuacji, błędnie informowaną dotychczas zachodnią opinią publiczną.

Bohatera spotykamy po tym jak zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Jest zatem osobą dość znaną, zwłaszcza w świecie dziennikarzy, co otwiera mu sporo drzwi. Kolejne mają prowadzić do wywiadu ze Stalinem, jednak ostatecznie nasz protagonista podejmie śledztwo w sprawie środków pozyskiwanych w ZSRR, głównie kosztem klęski głodowej na Ukrainie.

Nietrudno przewidzieć, że samodzielne „węszenie” na terenach, których nikt nie chciał mu oficjalnie pokazać, skończy się walką o własne życie, ale też życie innych osób, których los zależny będzie od treści reportażu, jaki Jonesa napisze po powrocie. Niestety, rozwój akcji jesz szalenie przewidywalny i w zasadzie aż do końca nic nie zaskoczy tu widzów, którzy od czasu do czasu oglądają podobne produkcje. Wszystko idzie do bólu sztampowo i musi być to wada, bez względu na to, cz fabułę oparto na faktach, czy też nie. Dzieło powinno obronić się samo, a tym razem, przez wszechobecne klisze i przewidywalność, pomijając kilka „mocnych” scen, film nie wzbudza nadzwyczajnych emocji.

Nieładnie byłoby napisać, że film z taką tematyką jest niepotrzebny, ale faktem jest, że podobnych dzieł jest bardzo wiele i nie wnosi wiele do światowego kina kolejna opowieść z cyklu „sam przeciw wszystkim”, o dziennikarzu, który przemierzając tereny opresyjnego państwa staje się świadkiem tragedii ludzkich, a później nikt mu nie wieży i musi wybrać miedzy prawdą, a życiem niedawno poznanych kompanów.

To jest ważna sprawa, ale „Obywatel Jones” nie jest wstanie zaoferować nam nic ponad przeciętność. Ta pojawia się na każdym kroku – od realizacyjnej klasyki, niczym nie wybijającej się na tle konkurencji, przez operatorską sztampę, której inwencja kończy się na podstawowych kadrach, z wszystkimi dialogami na zasadzie „ujęcie-kontrujęcie” czy ruchach kamery, które dalekie są od potęgowania emocji w scenie, aż po zadziwiająco nijakie aktorstwo, nawet w wykonaniu znanych aktorów jak James Norton czy Vanessa Kirby.

Film jest naturalnie aktualny w kontekście sytuacji polityczno-społecznej na świecie, jednak trudno nazwać go pozycją obowiązkową i z czystym sumieniem polecić. Powinni zobaczyć go głównie młodzi dziennikarze, dla których będzie to nauka o odwadze i etyce zawodowej. Może również fani twórczości Agnieszki Holland chętnie wybiorą się do kin, ale i ci muszą pamiętać, że reżyserka bywała już w zdecydowanie lepszej formie.

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe / Kino Świat

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, analiza, 2019, Agnieszka Holland
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
25 lat niewinności
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - recenzja

Niesamowita historia oparta na faktach jest już na dużym ekranie!

Lux
Lux AEterna - recenzja festiwalowa

Oceniamy nowy film Gaspara Noe.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!