Recenzje - Kino

O nieskończoności - recenzja festiwalowa

2020-11-16 10:28:19

"O nieskończoności" to nowy film Roya Anderssona, laureata m. in. MFF w Wenecji, w Cannes czy Berlinale. Jego fani z pewnością nadal pamiętają tak niezwykłe dzieła jak "Do ciebie, człowieku" czy "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu". Tym razem, 77-letni już reżyser rezygnuje z klasycznej fabuły na rzecz poetyckiej refleksji na temat ludzkiego życia, z naciskiem na wszelkie słabości, ułomności i tragedie. Czy ten obraz warto zobaczyć? Przeczytajcie recenzję filmu "O nieskończoności", który zobaczyliśmy podczas 20. MFF Nowe Horyzonty.

O nieskończoności Roy Andersson przyzwyczaił już widzów do swojego bardzo specyficznego stylu opowiadania historii. W nowym filmie także mamy epizodyczność, pastelowe barwy kadrów, które są statyczne i wyprane z emocji, dokładnie tak samo jak bohaterowie. Ci, przedstawiani w kolejnych scenach, są obrazem rozpaczy, nieporadności i smutku. Tak, właśnie smutek uderza z ekranu najmocniej, a ledwie jedna wesoła scena w środku seansu (tańczące przy barze dziewczyny), zdaje się być perfidnym żartem, chwilą oddechu w łańcuchu dramatów.

Nie ma tu jednak tak wyrazistego, czarnego humoru , jak w poprzednich filmach tego reżysera. Dobijająco ponury wydźwięk "O nieskończoności", nawet mino ledwie 76 minut, może być dla wielu widzów męczący, a brak jednolitej opowieści z każdą kolejną sceną, może stać się coraz bardziej doskwierający. Jest w tym wszystkim jakiś wspólny mianownik, a każdy z nas musi samodzielnie spróbować go odszukać, bo twórca nie daje żadnych odpowiedzi. Jedyną pomocą w odbiorze tego, co jest nam pokazywane, jest głos narratorki, oszczędnie informującej nas o emocjach danej postaci.

O nieskończoności

A bohaterowie mają tu blade twarze, na podobieństwo trupów, którymi wewnętrznie już są, nawet jeśli chodzą do pracy i rozmawiają między sobą. I te rozmowy bywają również demotywująco prawdziwe. Oto w autobusie siedzi płaczący mężczyzna. Inni pasażerowie komentują: - To już nie wolno być smutnym? - Wolno być, ale nie może być smutny w domu? Musi być smutny tutaj?

"O nieskończoności" choć prześmiewczy i zwięzły, nie dorównuje choć w połowie do poprzednich dzieł tego autora. Roy Andersson pokazuje nam przebłyski geniuszu, ale tym razem daleko jest od dawnej formy, która przyniosła mu nagrody filmowe i uwielbienie fanów skandynawskiego poczucia humoru. Poetyka smutku i beznadziei zwykłego życia to temat, który twórca ten już chyba wyczerpał. Nie ma sensu mówić o tym samym... do nieskończoności.

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe 20. MFF Nowe Horyzonty

Słowa kluczowe: film, 2020, Roy Andersson, ocena, analiza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Wirtuoz. Pojedynek zabÃłjcÃłw
Wirtuoz. Pojedynek zabójców - recenzja

Anthony Hopkins i Anson Mount jako zleceniodawca i płatny morderca. Jak wypada ich współpraca?

Polecamy
The End of the F***Ing World 2
The End of the F***Ing World 2 - recenzja serialu

Poznaj naszą opinię na temat najnowszego sezonu serialu od Netflixa.

The Kissing Booth 2 - recenzja

Czy warto obejrzeć kontynuację hitu na platformie Netflix?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!